Büyük Torbalı

Siyasetçi adam agaca bile selam vermek zorunda

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Siyasetçi adam agaca bile selam vermek zorunda
326 Görüntüleme
21 Temmuz 2010 - 21:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 Kurulus tarihinden bu yana hep ‘sol’ görüslü partiler tarafindan yönetilen Yazibasi’nin tek ‘sag’ görüslü Belediye  Baskani olan Hasan Filiz samimi açiklamalarda bulundu

KAPANAN Yazibasi beldesinde 1999-2004 yillar arasi Belediye Baskanligi yapan Hasan Filiz sadece Yazibasi’nin degil ilçe siyasetinin de önemli isimlerinden. Ailesi sol görüslü olmasina ragmen 1994 yilindan bu yana DP saflarinda siyaset yapan Hasan Filiz Yazibasi’da ezber bozarak ‘sag’ bir partiden belediye baskani seçilmeyi basardi. Simdilerde ticaret ile ugrasan Filiz ayni zamanda DP Ilçe Yönetim Kurulu Uyeligi görevini sürdürüyor. Siyaseti, DP Onursal Ilçe Baskani Asuman Altinay’in “Siyasette basarili olmak için yolda yürürken agaci bile görsen selam vereceksin. Çünkü arkasinda bir insan olabilir” sözünden yola çikarak yaptigini söyleyen Filiz su dönemlerde en büyük arzusunun DYP’nin eski Genel Baskani Tansu Çiller’in siyasete dönmesi oldugunu söyledi.

CHP’LI AILEDEN DYP’LI BASKAN ÇIKTI

BELEDIYE Baskan adayliginin Yazibasililarin yogun talebi üzerine gerçeklestigini söyleyen Hasan Filiz, “Baskan seçilmeden önce kendi isim ile ugrasiyordum. Sebze meyve komisyonculugu yapiyordum. Topluma hizmet etmeyi seviyordum. O dönem çevremden gelen talep üzerine de adayligimi koydum ve kazandim. Oy kullanmaya basladigim tarihten bu yana DYP’liydim. Aile kökenimiz CHP’lidir. Ben Dogru Yol Partisi’ni ülkeye daha yararli buluyordum. Ben DYP’de aktif siyaset yapmaya baslayinca zaten ailem de ayni görüsü paylasmaya basladi. Baskanlik öncesi 1994 yilindan itibaren ilçe yönetiminde görev aldim. Dönüm noktasi 1994 yilidir. O güne kadar gönlümde olan partinin artik resmi üyesi olup aktif çalismalarda rol aldim” dedi.

EN BUYUK DESTEK ALTINAY VE SAYGIN’DAN

“SOLUN kalesi” olarak nite-lendirilen Yazibasi’da DYP’den baskan seçilmesinin ö-nemli oldugunu, bunu halka verdigi güven ile sagladigini söyleyen Filiz, “Cumhuriyet tarihinden1999 yilina kadar CHP hep yerel yönetimde iktidar olmustur. Benimle birlikte bu ezber bozuldu. Ben belde-min sol görüslü oldugunu bil-digim halde kendime ve kisili-gime güvenerek DYP’den aday oldum. 1999 yilinda iki seçim bir arada oldu. Hem belediye hem hükümet seçimi. O dönem partimin milletvekili oyu 172 adet çikarken, bana sandiktan 1254 oy çikti. Bu, oylarin partiye degil benim sahsima ve kisiligime oy verdigi-nin kanitidir. Belediye Baskanligina hazirlanirken çalismalarimda en büyük destegi Sayin Asuman Altinay ve onun beni tanistirmasi ile Eski Sayin Devlet Bakani Isilay Saygin’dan gördüm. Siyasette kendime bu isimleri örnek aldim. Siyasette muvaffak olabilmenin yollarini her ne kadar kendim yetenegim dâhilinde bilsem bile fikir ve siyasi destek olarak Asuman Abla’nin destegi ile ögrendim. Onun “Siyasette basari olmak için yolda yürürken agaci bile görsen selam vereceksin. Çünkü arkasinda bir insan olabilir’ sö-zünü asla unutmam. Biz onun yol göstermesi ile bu söz saye-sinde basarili olduk. Ekip çalismasi yaptik. Koordineli ve uyumlu çalistik. O bambaska bir ruhtu. Baskanligim sürecinde yaslilara ve çocuklara ayricalik tanidim. Bunu bütün halkim bilir. Çünkü yaslilarimiz bizi yetistiren topluma kazandiran, hayatlarinin son baharinda en yakin sevgiyi ve ilgiyi istemek en dogal haklari. Biz de bunu saglamaya çalisiyorduk. Çocuklarimiz ise ne kadar iyi, saglikli, egitimli yetisirlerse bu ülkenin gelecegi ile ilgili söz sahibi olurlar” seklinde konustu.
YAZIBASI ZAMANLA HIZMET ALIR

KAPANAN beldeler arasinda olan Yazibasi’nin simdi yeteri kadar hizmet alamadigini fakat zamanla düzenin yerlesmesi ile birlikte hizmetlerin gelece-gine inandigini söyleyen Ha-san Filiz, “Beldelerin kapanmasi ile Torbali’ya baglandik ve mahalle konumuna düstük. Bunun tabiî ki eksi noktalari var. Torbali’nin nüfusu ülkenin birçok ilinin üzerinde. Bu bir anda oldu. Beldelerin kapanmasindan önce 60 bin olan nüfus bir anda ikiye katlandi. Yüzde yüzlük nüfus artisi ile Torbali Belediyesi’nin yükü artti. Bu durum istenilen hizmeti en kisa sürede götürememesine neden oldu. Ben bu durumu dogal karsiliyorum. Düzen yeni kuruluyor. Önü-müzdeki yillarda Torbali Belediyesi’nin beldelere kalici hizmet sunacagi inancindayim. Beldemizin rutin hizmetle-rinde eksik yok. Ileride gerekli yatirimi da aliriz” dedi.

TORBALI’DA SAG PARTI YENIDEN IKTIDAR OLUR

IKI dönemdir CHP’li Belediye Baskani tarafindan yönetilen Torbali’da sag görüslü bir par-tinin yeniden iktidar olabilece-gini söyleyen tecrübeli siyaset-çi, “Torbali halkinin siyaseti degiskendir. Bu ilçede benim hatirladigim kadariyla CHP ve DP de sik sik yerel yönetime geliyor. O günkü siyaset ve partinin merkez durumlari halkin seçiminde etkili oluyor. Sag bir parti ilçede yeniden iktidar olabilir. Bu partilerin merkez politikasina bagli. Torbali halki sagcidir ve solcudur diye keskin bir çizgi koyamayiz” dedi.

HALK ÇILLER’I ISTIYOR

HALKIN Tansu Çiller’in yeniden partinin basina geçmesini istedigini söyleyen Filiz, “DYP’nin son iktidar dönemi-nin basbakani olan Sayin Tan-su Çiller’in dönemi çiftçimiz, köylümüz, isçimiz ve esnafi-miz için unutulamayacak bir dönemdi. Ondan sonra iktidara gelen hükümetler bu kesimlere istedikleri refahi ve kazanci saglayamamislardir. O günün sartlarinda geriye dönüp bak-tigimizda anlasilacaktir ki 1 kg pamuk parasi ile 3 litre mazot aliniyordu. Simdi ise 3 kg pa-muk ile 1litre mazotu ancak alabiliyor. Bunun ekonomik anlami Türk köylüsünün, çift-çisinin yüzde 300 fakirlestigini gösteriyor. Tabiî ki köylüsü-nün çiftçinin fakirlesmesi esnafa, tüccara ve sanayiciye o-lumsuz yönde yansimistir. Her ne kadar partimizin eski büyüklerinin baska bir lider ara-yisinda olduklarini da kamuoyu biliyor. Buradan açik ve net olarak söylüyorum. Herkes saglikli düsünüp saglikli karar verip parti tabaninin önüne ta-nimadigi bilmedigi bir ismi koymamali. Bu yanlisi yapmayacaklarina inaniyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web