Büyük Torbalı

Siyasete sadece virgül koydum, elbette bir gün geri dönecegim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Siyasete sadece virgül koydum, elbette bir gün geri dönecegim
216 Görüntüleme
02 Temmuz 2010 - 21:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

29 Mart yerel seçimlerine kadar ilçe siyasetinin en etkili ve önemli isimlerinden olan Halil Gülcü simdilerde ortalama bir esnaf olarak hayatini sürdürüyor. Son olarak Nisan ayinda Esnaf Odasi Baskanligina aday olan, hareketli bir seçim kampanyasi sürdüren Gülcü, baskanligi Sezai Tamer’e kaptirinca uzun süren bir sessizlige gömüldü. 1983 yilindan bu yana CHP’de siyaset yapan, partinin gençlik kollari baskanligindan 2 dönem meclis üyeligine yükselen ve bir dönem Belediye Baskani Ismail Uygur’un ‘sag kolu’ olarak taninan Halil Gülcü politik yasami 29 Mart yerel seçimi öncesi meclis üye listesinde 15. siraya yazilmasi ile ‘sekteye’ ugradi. Bu olaydan sonra siyasete kendi deyimi ile ‘virgül’ koyan Halil Gülcü, ileride yeniden ilçeye siyaset alaninda hizmet edecegine inaniyor. Halil Gülcü ile ilçe siyasetini, eski günlerini, Esnaf Odasi Baskan adayligini ve bundan sonraki hedeflerini konustuk.

ÇOK YIPRANDIM, SAGLIKLI BIR YASAM SURUYORUM

SIYASI çalismalarina ara ver-diginden bu yana son derece düzenli bir hayat sürdügünü, kendi islerine ve ailesine agir-lik verdigini söyleyen Halil Gülcü, “Av malzemeleri ve Pakmaya Bayiligini sürdürü-yorum. Sabah 06.00’da kalkip yürüyüs yapiyorum. Ondan sonra kahvaltimi edip dükkâ-na gidiyorum. Is-güç dost zi-yaretleri derken aksam oluyor. Siyasette olmamanin en güzel yani aileye vakit ayirabilmek. Siyaset ile ugrasan insanlarin ailesi de kendisi de çok yipra-niyor. Simdi sagligima daha çok dikkat ediyorum” diye konustu.

DAHA GENCIZ, ÖNUMUZ AÇIK

1983’TE adim attigi siyaset hayatini geçtigimiz yila kadar sürdüren Halil Gülcü, ilçe siyasetinin yakindan takip edenlerin iyi tanidigi bir isim. 25 yil faal olarak içerisinde bulundugu siyaseti geçtigimiz yil birakan Gülcü, “Siyasete nokta degil, virgül koydum. Zaman her seyi gösterecek. Türkiye’de bir günde birçok sey degisiyor. Ne seçimler gördük ama daha genciz ne olacagi hiç belli olmaz. 25 yildir aktif siyasetin içerisindeydim. Simdi uzaktan izliyorum, eger firsat olursa da yine aktif siyasete dönmeyi düsü-nüyorum” dedi.

UYGUR BELEDIYE BASKANI OLMASAYDI “ÇÖP GELMESIN” DIYE MEYDAN’A ÇADIR KURARDI

CHP’DE aktif siyaset yapma-masina ragmen partinin çalis-malarini yakindan takip ettigini, üyeliginin sürdügünü söyleyen Gülcü ülke genelinde Kemal Kiliçdaroglu’nun genel baskanligi ile birlikte yakalanan dinamizmden oldukça memnun. CHP’nin ye-reldeki çalismalarini takip ettigini, sadece Taskesik’e kurulacak çöp tesisi konusundaki ‘destekleyici’ tutumu dogru bulmadigini söyleyen Gülcü, “Çöp konusu kafama çok takiliyor. Bu tesisin Torbali’ya gelmesine sebep olan insan ve insanlara Torbali halki hesap soracaktir. Bir CHP’li olarak hayretle izliyorum. Partililerimizin sessiz kalmasina anlam veremiyorum. Sayin Ramazan Ismail Uygur eger Belediye Baskani olmasaydi ‘çöp gelmesin’ diye Belediye Meydani’nda çadir kurardi. Onu çok iyi taniyorum, asla sessiz kalacagi bir durum degil bu. Zararsiz oldugunu söylüyorlar ama günde yaklasik 600 çöp kamyonunun her gün ilçeye girmesi ise basli basina kötü bir durum” seklinde konustu.

CHP’LI ARKADASLARIMA ÇOK SASIRIYORUM

CHP’DE hâlâ aktif siyaset yapiyor olmasi durumunda tesisin Torbali’ya kurulmasina kesinlikle sessiz kalamayacagini söyleyen Halil Gülcü, partili arkadaslarinin neden tepki göstermedigine anlam veremedigini belirtti. Gülcü, “CHP’de aktif siyaset yapiyor olsaydim sesini çikaranlardan biri de ben olurdum. Sanirim bugüne kadar sadece Il Genel Meclis Uyesi Hakki Güney olumsuz görüs belirtti. Ama inaniyorum ki birçogu çöpe karsi ama seslerini çikarmiyor. Çok sasirtici. Söz ko-nusu olan hepimizin gelecegi, çocuklarimizin gelecegi. Bu konuda sessiz kalmak ilçeye bir kötülüktür” seklinde konustu.

15. SIRAYI HAKETMEDIM

YAKLASIK çeyrek asir boyunca siyaset yaptigi partisindeki aktif çalismalarina 29 Mart yerel seçimleri öncesi nokta koyan Gülcü, neden böyle bir karar verdigini açikladi. Gülcü, “Belediye Meclis Uye aday listesinde adim 15. siraya yazilinca geri çekildim. Ilk siralarda olup olmamak önemli degil. Ama dana önce meclis üyeligi yapmis diger arkadaslar ile ayni siralarda olabilirdik. Neden o siraya konuldugumu bilmiyorum. Herhalde 15. sirada olup kazanabilmek için çok çalisayim diye beni o siraya koydular (gülerek)” dedi.

SENARYOLAR OYNANIYOR

NISAN ayinda yapilan Torbali Esnaf Odasi seçiminde Ruhi Gülercan ve Sezai Tamer ile birlikte baskanlik için yarisan Halil Gülcü, kaybetmesinin ardindan genel kurulu ilk kez degerlendirdi. Gülcü, “Bana destek veren, vermeyen tüm esnaflara saygilarimi sunuyorum. Ekibim çok iyi çalisti. 3 aday olmasi büyük sanssizlikti. Sezai Tamer ile ikimiz aday olsaydik seçimi ka-zanirdik. Ama bazi insanlar Esnaf Odasi Baskani seçil-mem durumunda iyi bir çikis yakalayacagimi ve kendileri için tehlike olabilecegimi dü-sünüp önümü kesmis olabilir. Ben hala mevcut yönetimin odayi iyi yönetemedigini düsünüyorum. Esnafa farkliliklar sunacaktim. Hala daha izlemedeyim. Odanin iyi yönetilmedigine küçük bir örnek vereyim. Yillarca Esnaf Odasi Baskanligi yapmis Sezai Tamer, Erkan Bavuk, Seval Emirdar gibi isimlerin üye olamayacagini bilmiyor muydu? Ben bu iki esnafimizin bazi kisiler tarafindan kulla-nildigini düsünüyorum. Ki biz yeni bir yönetim hazirladigimiz halde Denetim Kurulu’nda lise mezunu sarti arandigini biliyorduk, bunu tecrü-beli bir baskan nasil bilemez. Bence bunlar bir senaryoydu.

TICARET ODASI’NDAKI DINAMIZM ESNAF ODASI’NDA DA YASANABILIRDI

ESNAF Odasi’nda esnafa fayda saglayacak, degisimi saglayabilecek önemli pro-jeleri hayat geçirmeye talip oldugunu, fakat ne yapmak istedigini tam anlatamadigini söyleyen Gülcü, “Fikrimi yayamadim. Esnafa degisimi saglayabilecegimi, güzel projelerim oldugunu anlatamadim. Bakin, uzun süre belli bir makamda görev yapanlarin çalisma azmi zamanla kiriliyor. Mesela Torbali Ticaret Odasi’nda su an bir dinamizm var. Bu esnaf Odasi’nda yasanabilirdi.

TORBALI’NIN KURUCULARINDAN KEL MEHMET’IN TORUNU

SIYASETÇI kisiligi ile ön plana çikan Halil Gülcü’nün bir diger yönü de dedesinin ilçenin kuruculari arasinda bulunmasi. Torbali’nin nüfusunun küçük bir kasaba gibi oldugu dönemleri hatirladigini söyleyen Gülcü,  Torbali’nin kurucu ilk 6 ailesinden biriyiz. Kel Mehmet’in torunlariyiz biz. O dönem Egerek Meydani’nda 5 ev varmis, 6.si dedeminmis. Eskiden Torbali Imam Hatip Lisesi, Fahri Alpaslan Lisesi’nin, Mimaroglu Is Hani’nin oldugu alanlar bataklikti. Oralarda Deli Türkan Teyzemiz yasardi. Torbali çok güzeldi. Sokaktan geçen 10 kisiden 9’unu tanirdik. Ama simdi çok büyüdü. Simdi birçok yere göre güzel ilçemiz. Izmir’e, denize, havalimanina yakin. Hayat pahaliligi yok” seklinde konustu.

ESKI EKIP DAGILDI

BELEDIYE Baskani Ismail Uygur’un en yakinindaki isimlerden olan, Belediye Baskan vekilligi görevlerinde bulunan Halil Gülcü, artik çok fazla görüsmediklerini söyledi. Gülcü, “Eskiden abikardes gibiydik. Simdi görüsmüyoruz. Açilislarda falan denk gelirse görüsüyoruz. Ben Ismail Uygur Hamit Cömert ve Mehmet Kurt her yere beraber giderdik, ama simdi eskisi gibi degil” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web