Büyük Torbalı

Sofraya gelmeden tarlada denetim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sofraya gelmeden tarlada denetim
171 Görüntüleme
20 Ağustos 2013 - 8:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Ilçe Gida, Tarim ve Hayvancilik Müdürlügü’nde görevli teknik elemanlar tarafindan, tarladan sofraya güvenilir gida teminini saglamak amaciyla, üzüm üretimi yapilan arazilerde hasat öncesi zirai ilaç denetim çalismalari yürütülüyor.

TARLADAN sofraya güvenilir gida temini için, hasat öncesi zirai mücadele ilaçlari kullaniminda limit asimi ve ruhsatsiz ilaç kullaniminin denetlendigini açiklayan Torbali Ilçe Gida, Tarim ve Hayvancilik Müdürü Kenan Uyar, “Bitkisel Uretim ve Bitki Sagligi Subesi Müdürlügü’nde görevli teknik elemanlarimizca, Torbali merkez ve köylerinde hasat öncesi denetim çalismalari devam etmektedir. Bu denetimler kapsaminda merkez ve köylerden toplamda 60 adet yas üzüm numunesi alinarak Izmir Il Kontrol Laboratuvari’na analiz için gönderilmistir” dedi.

URETICI EGITILIYOR

TARIMSAL ürünlerdeki ilaç kalintilarinin insan sagligi üzerindeki etkilerine de deginen Ilçe Tarim Müdürü Uyar, “Tarimsal ürünlerdeki ilaç kalintilari öncelikli olarak kendi sagligimizi tehlikeye atmakta ve ihracatimiza da büyük ölçüde engel olusturmaktadir. Yapilan bu denetimler ile ürüntüketiciye ulasmadan hatanin kaynaginda tespit edilmesi saglaniyor. Zirai ilaç kullanimini bilinçli hale getirmek amaciylamüdürlügümüzde görevli teknik elemanlar, sezon boyunca üretici egitimleri düzenlemekte ve çiftçilerimizi kalintisiz ürün yetistirme konusunda bilgilendirmektedir” seklinde konustu.

10 BIN HEKTARDA UZUM URETILIYOR

­10 BIN hektar alanda üzüm yetistirilen Torbali Ova­si, ya­zin do­ma­te­sin, ki­sin ise kis­lik sebzele­rin üre­tim mer­ke­zi ha­li­ne ge­li­yor. Geç­mis­te tü­tün ve pa­muk üre­ti­mi ile ani­lan Tor­ba­li, son 15 yil­da gi­da de­vi fab­ri­ka­la­rin il­çe­yi ter­cih et­me­ye bas­la­ma­si ile seb­ze üre­ti­mi yay­gin­las­ma­ya bas­la­di. Il­çe ik­li­mi­nin uy­gun ol­ma­si ne­de­niy­le, top­rak­la­rin­da 3 mev­sim ürün el­de edi­li­yor. Özel­lik­le seb­ze ye­tis­ti­ri­ci­li­gi son yil­lar­da ta­van yap­mis du­rum­da. Tor­ba­li’­da 31.304 hek­tar olan kül­tür ara­zi­si­nin 22.529 hek­ta­rin­da da su­lu ta­rim, 8.775 hek­ta­rin­da da ku­ru ta­rim ya­pi­li­yor. Bu­na da­ya­li ola­rak ta­ri­ma da­ya­li sa­na­yi de bü­yük bir ge­lis­me içe­ri­sin­de. Ta­rim­sal sa­na­yi­nin ana ürü­nü ise zey­tin, pa­muk ve do­ma­tes ge­li­yor. Il­çe­de ha­zir gi­da te­sis­le­ri, seb­ze ve mey­ve is­le­me te­sis­le­ri ku­rul­ma­si ile bir­lik­te ih­ra­cat­ta artista.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web