REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SOLUCAN GÜBRESİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SOLUCAN GÜBRESİ
404 Görüntüleme
10 Mart 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Solucan gübresi; organik atıklar ve hayvan gübresi ile hazırlanmış olan kompostun, solucanlar tarafından yenilip sindirim sisteminden geçerken enzimlerle zenginleşmiş dışkısıdır.

Gübre yapımında genellikle Kırmızı Kaliforniya solucanları kullanılır. Türkiye topraklarında bulunan solucanlar normalde yediklerinin ancak yüzde 10’unu çıkarırlar. Kırmızı Kaliforniya solucanları ise aşırı oburdur ve yediklerinin yüzde 90’ını dışkı olarak çıkarırlar.

Solucan gübresi zengin makro ve mikro element içeriği ile toprak düzenleyici olarak önemli bir organik gübredir. Toprağın fiziksel özelliklerini iyileştirir. Gübrelenmiş toprak gereken nemi tutar (sulama ihtiyacı %30 azalır) ya da toprakta fazla olan suyu süzer. Toprağa doğal sağlığını, hayatını ve verimliliğini yeniden kazandırır. Tohum çimlenmesini ve kök büyümesini arttırır. Bitki bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bitkilerin daha fazla besin almasına katkıda bulunur.

Solucan gübresi siyah toprağa benzer itici bir kokusu yoktur. İçeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler, büyüme hormonları ve humik maddeler vardır.

Solucanların ana yemi büyükbaş hayvan gübresidir. Gübreler ve belli orandaki bitkisel atıklar toplandıktan hemen sonra fermente edilip ıslatılarak çürütülür ve solucanlara yem olarak verilir. Ahır gübresi, halk arasında bilinen yanmış hayvan gübresi değildir. Yanmış hayvan gübresi diğer bakteriler tarafından tüketilmiş ve artık solucanları besleme özelliğini yitirmiştir. Yemin yeteri kadar organik atık içermesi ve solucanların rahatça ulaşabilmesi gerekir. Yem içerik bakımından hep aynı standartta, aynı cins atıklar, aynı oranda karıştırılarak hazırlanmalıdır. Genellikle %30 bitkisel atıklar ile %70 hayvan gübresi karıştırılır. Yemin nemlendirilmesinde nehir, kaynak veya kuyu suyu kullanılır. Klorlu su solucanlar için zararlıdır.

Solucan gübresi üretmeyi düşünen girişimciler açık alanda sıralı yığınlar halinde, kapalı alanda konteynerlerde veya tam otomasyon ile çalışan entegre sistemlerde üretebilirler.

Küçük ölçekli üretim yapacaklar için kasa ve sandık gibi kaplarda solucan gübresi üretimi son derece pratik ve uygundur.

Konteynerde yetiştirme ve gübre yapma şeklinde, genellikle konteynerler 60 × 40 × 20 cm ölçülerinde, her tarafı delikli (sebze kasaları gibi) olmalıdır. Delikler havalandırmayı sağlar. En önemli şart havlandırmadır çünkü çürüme esnasında çıkan gazların solucanlara zararı vardır. Ortam sıcaklığı +15 ile +30 °C olmalıdır. Yemi kabartmak ve nem oranını % 80 de tutmak için sürekli sulamak gerekir.

Günde ortalama 1000 solucandan  400 gr gübre üretilebilir. 2m² lik bir alanda beslenmesi gereken ortalama solucan sayısı 50.000 adet olmalıdır ve 100.000 adedi geçmemelidir. Solucanlar ortam sıcaklığı 20-25 derece sağlandığı sürece üremeye devam ederler. Uygun  şartlarda bir yılda ortalama 16-20 kat çoğalabilirler. Yaşama ortamlarının iyi havalandırılması ve nem oranının korunması gerekir. Kaliforniya solucanları ortalama 4-5 yıl yaşarlar.

Solucanlar organik atıkları tükettikçe yukarı doğru hareket ederler. Üstten düzenli besleme sayesinde solucanlar besini tükettikçe üste çıkarlar. Böylece alt tabakada solucan humusu birikir. Solucanlar tarafından tüm atıklar işlendikten sonra yığınlar veya yataklar tamamen solucan humusu ile dolmuş olur ve solucanların diğer yığınlara geçmesi sağlanır.

Solucanlar Organik atıkları genelde yüzeye yakın olan 10-15 cm’lik alan içerinde işler ve üst taraftan yem verdikçe zamanla işlenmiş solucan humusu alt tarafta birikir. Günümüz teknolojisi biriken bu tabakayı solucanları rahatsız etmeden almak için yeni sistemler geliştirmiştir. Hareketli otomasyon sistemi sayesinden üst taraftan sürekli besleme yapılır, alt taraftan ise solucan gübresine dönüşecek olan humus düzenli olarak alınır. Solucanları başka yığınlara veya yataklara taşımak gerekmediği için çok daha verimli bir sistemdir.

Solucan gübresinin toprakta etkisi yaklaşık 3 yıl sürer. Katı gübrenin piyasada kilogram fiyatı 1 lira ile 2,5 lira arasında değişmektedir. Sulu gübrenin litre fiyatı ise 50 lira kadardır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web