Büyük Torbalı

Son kalayci ailesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Son kalayci ailesi
383 Görüntüleme
12 Mayıs 2010 - 21:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI merkez olmak ü-zere köy köy, mahalle mahalle gezerek geçimini saglayan kalayci Mustafa Uysal ve ai-lesi, gelisen teknolojiye karsi meslegini ayakta tutmak için direniyor. Kalaycilik mesle-ginin son temsilcilerinden o-lan Uysal ailesi, geçimini bu isle sagliyor. 3 nesildir kalay-cilik yaptiklarini söyleyen Mustafa Usta, vatandaslarin artik eskisi gibi kalaylamaya ilgi göstermediklerini belirtti.

3 NESILDIR KALAYCI

BIR zamanlarin gözde mesle-gi olan bakir ve kalaycilik teknolojinin karsisinda tarihe karisiyor. Yillar boyunca mut-faklarin vazgeçilmez aletleri, raflardan hiç düsürülmeyen bakir sahanlar, masrapalar, su tasinan kovalar, bakraçlar simdi birer tarihi sanat eseri olarak evlerin bir kösesinde sadece süs esyalari olarak yer tutuyor. Bakirdan yapilan malzemelerin yerini çelik, porselen, plastik, çinko ve cam gibi daha ucuz ve kulla-nisli kap kaçaklar aliyor. Ba-kirciligin ustalarini yetistiren Maras, Antep gibi illerde ol-dugu gibi Torbali’da da bu meslegi icra edenlerin sayisi gün geçtikçe azaliyor. Nesil-lerdir geçimini kalaycilikla saglayan ailenin son temsil-cilerinden Mustafa Uysal, mesleginin tarihe karisan ug-raslardan biri olmasinin üzün-tüsünü yasiyor. 25 yildir ka-laycilik yapan Uysal, meslegi-ni babasindan ögrenmis. Ba-basinin da bu meslegi dede-sinden ögrendigini ifade eden Mustafa Usta: “Isimi bir dük-kanda degil, ailecek Torba-li’da mahalle mahalle, köy köy gezerek yapiyoruz” dedi.

SAGLIK IÇIN KALAY

8 yasindan beri kalaycilik ya-pan Mustafa Uysal, bu isi yapanlarin sayisinin her geçen gün biraz daha azaldigini söy-ledi. Bakir kaplari önce tuz ruhuyla ardindan da kumla te-mizledigini belirten 33 yasin-daki Uysal, kum dökme isleminin ardindan bu esyalari nisadir ve eritilmis kalayla birlikte odun atesinde kalay-ladigini anlatiyor. Uysal ay-rica bir bakir kabin zehirlen-meye yol açmamasi için en azindan yilda bir defa kalay-lanmasi uyarisinda bulunuyor. Bakir kaplarin kullaniminin azalmasiyla bu esyalari kalay-lattirmaya gelenlerinde azal-digini ifade eden Mustafa Usta: “Babam kalaycilik ya-parak ailemizi geçindirdi. Ben de bu meslegin içinde büyü-düm ve ailemi bu sekilde ge-çindiriyorum. Ayrica bakir kaplar, diger ürünlere göre daha saglikli. Bakir kaplar, insan sagligi açisindan alü-minyum ve diger metallerden yapilmis kaplara göre daha saglikli olmasina ragmen ter-cih edilmiyor. Saglik açisin-dan yararli olan bakir kaplarin tercih edilmemesi, hastalik-lara davetiye çikariyor, Kültürümüz ve sagligimiz için bakir kaplarin kullaniminin artmasi lazim” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web