Büyük Torbalı

Subasili Doçent pamuk ve bugdayda sertifikalandi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Subasili Doçent pamuk ve bugdayda sertifikalandi
189 Görüntüleme
03 Mart 2010 - 22:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pamuk ve bugdayda ‘Iyi Tarim’a geçen ilk üretici Atalan’da çiftligi ve arazileri bulunan Yrd. Doç. Dr. Ragip Taranç oldu

TARIMSAL üretimin çevre, insan ve hayvan sagligina zarar vermeye-cek sekilde kontrollü olarak yapil-digi, bu üretimin sonucunda elde edilen ürünün sertifikalandirilarak tüketiciye ulastirildigi “Iyi Tarim” projesi Torbali’da start verdi. Ilçede ürün bazinda yapilacak olan bu uy-gulamada seftali, domates, pamuk, bugday ve misir gruplari bulunu-yor. Pamuk ve bugdayda ‘Iyi Ta-rim’a geçen ilk çiftçi Atalan’da çiftligi ve arazileri bulunan Yrd. Doç. Dr. Ragip Taranç oldu. Taranç Bugday ve pamukta ‘Iyi Tarim Uy-gulama’ sertifikasini aldi. Tüm çiftçilere iyi tarima geçmeleri çag-risinda bulunan Ragip Taranç, Tor-bali’da pamuk üretimimin kademe kademe yükselecegini söyledi.

ATALAN’DA BASLADI
GEÇTIGIMIZ yillarda hazirladigi ‘Bazilari Onlara Levanten Diyor’ isimli belgeseli ile yurtdisindan festivallerde yer alan Dokuz Eylül Universitesi Güzel Sanatlar Fakül-tesi Sinema ve Televizyon Bölümü Ögretim Uyesi Yrd. Doç. Dr. Ragip Taranç, Subasi’daki çiftliginde pamuk, bugday ve domates üretici-ligi yapiyor. Özellikle pamuk üreti-mine büyük önem veren Taranç ayni zamanda pamuk ve bugdayda ilçede iyi tarima geçen ilk üretici olma özelligini tasiyor. Iyi tarim uygulamasinin çevrenin korunmasi, üretim maliyeti, kalite standardi-zasyonu ve üretim destegi gibi noktalarda büyük önem tasidigini kaydeden Taranç, “Iyi tarim ile ürün tohum asamasindan hasadina kadar sürekli kontrol altinda olu-yor. Hem çevre hem de insan sagli-gi korunuyor. Uretim asamasinda damlama sulama kullanilan uygula-mada çikan ürün laboratuarlarda incelenip ilaç kalintisi kontrol ediliyor. Bu çok önemli. Ben hem pamukta hem de bugdayda sertifika aldim. Tüm üreticilere iyi tarim uygulamasina geçmelerini tavsiye ediyorum” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web