Büyük Torbalı

Süt piyasasi karisti, üretici istikrar istiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Süt piyasasi karisti, üretici istikrar istiyor
296 Görüntüleme
07 Nisan 2010 - 22:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

GEÇTIGIMIZ aylarda hizla yükselen süt fiyatlari Mart ayindan itibaren düsüse geçti. Son günlerde süt piyasasinda tam bir kargasa yasaniyor. Hem üreticiler hem de süt a-lan firmalar ne yapacagini bilemez durumda. Ayni zamanda süt piyasasinin dü-zenlenmesine yönelik olarak yurt içinde süt tozu satisi da yasaklandi. Torbali, Bayindir Tire ve Menderes’te bulunan çiftçilerden sicak ve soguk süt alimi yapan Alpsü Yaprak Ticaret’in yetkilisi Mehmet Alpsü, süt konu-sunda piyasada bir ka-os durumunun hakim oldugunu belirterek süt fiyatlarinin bir gün arttigini ertesi gün düstügünü ve bu ne-denle de sabit bir fi-yatin belirlenemedi-gini söyledi.

KARGASA HAKIM
SUT sektöründe tam bir karmasanin söz ko-nusu oldugunu belirte-rek bu durumdan ge-rek süt üreticisinin ge-rekse firmalarin olum-suz etkilendigini söy-leyen Alpsü “Özellikle son günlerde süt fiyat-larinin düstügü ya da yükseldigi konusunda tam bir netlik yok. Çünkü fiyat bir gün düserken bir gün yükseliyor. Tam bir kaos yasanmasi nedeniyle net bir fiyat belirlenemiyor. Bu nedenle süt üreticisi çiftçi ileriye dönük planlar yapa-mazken alicilar fiyatlarin yüksekliginden ve buna bagli olarak da ürettikleri mamul-lerin marketlerdeki raflarda kalmasindan yakiniyor” dedi.

SUT TOZU YASAKLANDI
GEÇTIGIMIZ aylarda fiyati 90 kurusun üzerine çikan süt fiyatlarindaki düsüsle birlik-te et fiyatlarinin yükselmesi-nin kesilen hayvan sayisinin artacagi endisesini yarattigi-ni söyleyen Alpsü “Tarim ve Köyisleri Bakanliginca ha-zirlanan, süt piyasasinin dü-zenlenmesine yönelik “Çig Sütün Degerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygu-lama Esaslari Tebligi” Resmi Gazete’de yayimlanarak yü-rürlüge girdi. Buna göre yurt içinde süttozu satisi yasak-landi. Teblig kapsa-minda süt tozu üretimi yaptirilarak; belirli dönemlerde çig sütün degerlendirilmesi, süt üretiminin gelistiril-mesi, kayit altina alin-masi ve çig süt fiyatla-rinda istikrarin olus-turulmasi, ihracat ya-pan imalatçi, imalatçi-ihracatçi firmalarin ihtiyaç duyduklari süt tozunun yurt içinde üretilmesi ve temin edilmesi amaçlaniyor. Böylelikle süt tozu ithalati için ödenen dövizin yurt içinde kalmasi planlaniyor. Bununla birlikte üretilen süt tozunun sadece imalatçi-ihra-catçilara satma sarti getirilirdi. Uretilecek olan süt tozu; ülkemiz-de kullanilmaya-cak”seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web