REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarihi demiryolu yenilenecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tarihi demiryolu yenilenecek
211 Görüntüleme
06 Ağustos 2012 - 7:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye tarihinin ilk demiryolu olan ve simdilerde IZBAN hattinin ayni güzergâha insa edildigi Izmir-Aydin demir yolunun yenilenmesi gündemde. Çalisma kapsaminda raylar ve traversler yenilenerek modern hale getirilecek.

TURKIYE’NIN ilk demiryolu olan 130 kilometre uzunluguna sahip IzmirAydin demiryolunun yenilenmesi gündeme geldi. IZBAN projesi nedeniyle ikinci bir hattin dösendigi Izmir’de, hizli trenin kullanacagi 80 kilometrelik güzergâhin yeniden yapilmasi planlaniyor. IZBAN hattinin açilmasiyla birlikte yolcu sayisi artacak. 156 yillik IzmirAydin demiryolu her yil bakim görerek, olasi bir tehlikenin olusmasi ortadan kaldiriliyor. Ulastirma ve Haberlesme Bakanligi’nin tarihi demiryolunu tamamen yenilemeyi planladigini söyleyen IZBAN TorbaliCumaovasi projesinin müdürü Nuri Öncü, “Tren ve yolcu kapasitesinin artacak olmasi nedeniyle, eski hattin yenilenmesi gerekiyor. Bunun içinde bazi planlamalar yapiliyor” diye konustu.

1 MILYON 200 BIN STERLINE MAL OLDU

1 milyon 200 bin sterlin sermayeyle Londra’da kurulan IzmirAydin Osmanli Demiryolu Kumpanyasi, 23 Subat 1856’da Osmanli’ya basvurarak demiryolu kurmak için imtiyaz talep etti. Kumpanya, Izmir’in çok önemli bir liman oldugunu, bölgede esya nakli için çok deve bulundugunu, imparatorlukta kurulacak ilk demiryolunun digerlerine numune teskil edecegini, Izmir’den Aydin’a demiryolu yapildigi takdirde Konya ve Kayseri’ye kadar Anadolu ürünlerinin Izmir Limani’na kolaylikla tasinabilecegini belirtti. Izmir’den baslayacak olan demiryolu, 70 Ingiliz mili uzunlugunda olacak ve Aydin’a ulasacakti. Kumpanya yol için gerekli köprüler, menfezler ve tünelleri insa edip, hat boyunca telgraf da döseyecekti. Insaatin gerçeklestirilebilmesi için hattin her iki yaninda bulunan ormanlari, tas ve kömür ocaklarini ve ihtiyaç duyacagi madenleri kullanma hakkina sahip olacakti.

ILK KAZMAYI INGILIZ FIRMASI VURDU

ANADOLU’DAKI demiryolu tarihi 23 Eylül 1856 yilinda ilk demiryolu hatti olan 130 kilometrelik IzmirAydin hattinin bir Ingiliz firmasinin ilk kazmayi vurmasiyla basladi. Imtiyaz, Izmir Valisi Mustafa Pasa zamaninda, 1857 yilinda “Izmir’den Aydin’a Osmanli Demiryolu” kumpanyasina devredilmisti. Böylece Anadolu topraklarindaki ilk demiryolu hatti olan 130 kilometrelik bu hat 10 yil süren bir çalismayla 1866 yilinda Sultan Abdülaziz zamaninda tamamlandi. Tam 33 yil Osmanli Padisahi olan Sultan II. Abdülhamid hatiralarinda demiryolu hatti için sunlari ifade ediyor: “Bütün kuvvetimle Anadolu demiryollarinin insasina hiz verdim. Bu yolun gayesi Mezopotamya ve Bagdat’i, Anadolu’ya baglamak, Iran Körfezi’ne kadar ulasmaktir. Alman yardimi sayesinde bu basarilmistir. Eskiden tarlalarda çürüyen hububat simdi iyi sürüm bulmaktadir. Madenlerimiz dünya piyasasina arz edilmektedir. Anadolu için iyi bir istikbal hazirlanmistir. Her ne kadar büyük devletler itiraf etmek istemiyorlarsa da bu demiryollarinin ehemmiyeti yalnizca iktisadi degil, ayni zamanda siyasidir.” dedi.

TARIHI DEMIRYOLUNA TARIHI PROJE

156 yil önce insa edilen bu tarihi demiryolu, simdilerde de bir tarihi olaya daha taniklik ediyor. 1856da baslayan IzmirAydin demiryolu; Anadolu topraklarindaki ilk demiryolu isletmesi özelligini tasiyor. Ayni güzergâhta hizmet verecek olan IZBAN A.S modern banliyö isletmeciligi yaparak,  Anadolu topraklarinda bir ilki daha gerçeklestiriyor. Aliaga’dan Torbali’ya kadar uzatilacak bu hattin çalismalarinda büyük yol kat edildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web