Büyük Torbalı

Tarihi Medrese köy kahvesi oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tarihi Medrese köy kahvesi oldu
292 Görüntüleme
12 Mart 2010 - 23:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2.Abdülhamit’in Yeniköy’de yaptigi tarihi medrese simdi kahvehane olarak kullaniliyor. Tarihi dokusu
korunan yapida geçmiste Cumhurbaskani Gül’ün dedesi Ismail Hakki Satoglu ögretmenlik yapmisti.

TORBALI’YA bagli Yeniköy Mahallesi’nde bulunan ve önemli bir tarihi geçmise sa-hip olan medrese simdilerde köy kahvesi olarak kullanili-yor. Ismail Aylar (35) bu is-letmeyi yaklasik 7 ay önce aldi. Sultan 2.Abdülhamit’in yaptirdigi 119 yillik olan bu kahve önceleri medrese ola-rak kullaniliyordu. Cumhur-baskani Abdullah Gül’ün de-desi Ismail Hakki Satoglu-nun ögretmenligi yaptigi medrese olarak bilinen bu ya-pi, Gül ailesi tarafindan geç-tigimiz yillarda ziyaret edilmisti.

 

GUL AILESI ZIYARET ETMISTI

1944 yili ile 1950 yillari arasinda bu medresede, Cum-hurbaskani Abdullah Gül’ün dedesi Ismail Hakki Satog-lu’nun ilkokul ögretmenligi yaptigini belirten kahvehane isletmecisi Ismail Aylar, “Bir zamanlar Cumhurbaskani Ab-dullah Gül’ün dedesi burada ögretmenlik yapmis. Zaten Abdullah Gül Milletvekilligi yaptigi dönemde esi Hayrun-nisa Hanim ile birlikte gelip bu medreseyi ziyaret etmisti. Dedesiyle ilgili bilgiler edin-mis, dedesinin ögretmenlik yaptigi yerleri gezmisti. Bura-da seferberlik yillarinda sira-sinda kursunlanmis. Simdiler-de de izi belli olan demir di-rekte bir kursun yarasi bulu-nuyor” seklinde konustu.
1950 ile 1968 yillari arasinda simdilerdeki bilinen adiyla ‘kazi evi’ o dönemde medrese olarak kullanildi. 1968 yilinda Yeniköy Mahallesine Ilkögretim Okulu açilmasiyla birlikte kapanan medrese su günlerde köy kahvesi olarak kullaniliyor.  Iki katli olan medresenin alt kati kahve olarak kullanirken üst kati ise bos bir vaziyette duruyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web