Büyük Torbalı

Tarıma ve hizmete adanmış bir ömür

TORBALI dün güne ani bir vefat haberi ile uyandı. Torbalı’da adı Ziraat Odası ile özdeşleşen eski Başkan Murat Uslu, yakalandığı kolon kanserine yenik düştü.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tarıma ve hizmete adanmış bir ömür
458 Görüntüleme
02 Mayıs 2017 - 15:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI dün güne ani bir vefat haberi ile uyandı. Torbalı’da adı Ziraat Odası ile özdeşleşen eski Başkan Murat Uslu, yakalandığı kolon kanserine yenik düştü. Henüz 3 ay önce şiddetli ishal şikâyeti ile gittiği hastanede kanser teşhisi konulan Murat Uslu, hastalığı ileri safhada olduğu için daha kemoterapi göremeden bu amansız hastalığa yenik düştü. Torbalı’da bugüne kadar oda başkanları arasında 27 yıllık görev süresi ile en fazla görev yapan başkan olan Murat Uslu, ilçenin yakın geçmişine damga vurmuş isimlerden. İsminin önündeki sıfatlar muhtarlık ve Ziraat Odası Başkanlığı ile kalmayan Uslu’nun geçmişinde 15 yıl TARİŞ yöneticiliği,  2 yıl CHP İlçe Başkanlığı, 15 yil CHP İlçe Yönetim Kurulu üyeliği de bulunuyor. Kendini “Kal-ü beladan beri CHP’li” olarak tanımlayan Murat Uslu, sivil toplum kuruluşlarındaki görevlerine siyaseti asla karıştırmadığını, her kesime eşit mesafede durduğunun da altını sık sık çiziyordu. Vefatı ilçede üzüntü ile karşılanan Murat Uslu için birçok kişi sosyal medyada taziye dileklerini yayınlarken, dün ikindi namazını müteakip Eğerci Camii’nde kılınan cenaze namazına da katılım oldukça fazlaydı.

PAMUK VE MISIR YETİŞTİRİYORDU

RESMI kurumlardaki görevlerinin yani sıra Eğerci Köyünde tarım ve hayvancılıkla da uğrasan Murat Uslu, mısır ve buğday yetiştiriyordu. Tam bir toprak aşığı olan Uslu, Torbalı’da pamuk ekiminin azalmasına en çok üzülen kişilerdendi. Bu sitemini sık sık dile getiren Uslu, “Ovada geçmişte çok pamuk yetiştirilirdi. Pamuk stratejik üründür. Ama son dönemde fiyatlar düşünce çiftçi pamuk yetiştiremez oldu. Torbalı arazileri ile nam sal-mis bir bölgedir. Bu topraklarda insan eksen biter. Son yıllarda gelişen sanayi daha çok öne çıkmaya başladı. İlçemizde sanayi olmasını elbette destekliyoruz ama tercih edilen bölgelerde bazen çok yanlış kararlar verilebiliyor. Örneğin Subaşı, Pamukyazı, Pancar ve Ayrancılar ovasına hangi akla hizmet fabrika kuruluyor anlamış değilim. Pamukyazı ve Subaşı’nın toprakları birinci sınıf arazi. Her ürün rahatlıkla yetişir. Oraya fabrika kuracağına git Ahmetli, Özbey, Yeniköy dağına fabrika yap. Güzelim araziler katlediliyor. Çok yanlış” diyerek tepkisini dile getiriyordu.

“KURT POLİTİKACI LAKABI YAKIŞTI SANIRIM”

En son başkan seçildiği Ziraat Odası seçiminde sürpriz bir şekilde 1 oy farkla yeniden başkanlığa seçilen ve uzun süre gün-demde yer bulan, seçimdeki tavrı nedeniyle başında ‘Kurt Politikacı’ olarak anılmaya başlanmıştı. Tecrübeli başkan bu konuyla ilgili “Abdulvahap Olgun gazetede benim için ‘kurt politikacı’ yazınca bu sıifat öylece kaldı. Dengeleri bilmek bakımından kullanılan bir söz olduğu için ben de tebessümle karşılıyorum, yakıştı sanırım” diyerek memnuniyetini dile getiriyordu.

KALU BELADAN BERI CHP’LIYIM

Sivil toplumun yanı sıra siyasette de aktif olan Murat Uslu, 2 yıl CHP İlçe Başkanlığı, 15 yıl yönetim kurulu üyeliği yapmıştı. Siyaset ile sivil toplum kuruluşlarındaki görevlerini asla birbirine karıştırmadığını söyleyen Uslu, gazetemize yaptığı açıklamada “Ben seçilene kadar siyasetçiyim ama seçildikten sonra da herkesin, her kesimin başkanıyım. Kal-ü beladan beri CHP’liyim. Ama bunu asla vatandaşa verdiğim hizmete karıştırmam” demişti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web