REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tasi topragi tugla: Pamukyazi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tasi topragi tugla: Pamukyazi
441 Görüntüleme
22 Nisan 2010 - 21:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bölgenin en büyük tugla fabrikalari arasinda yer alan, ürünlerini yurtdisina pazarlayan 3 büyük tugla fabrikasi Pamukyazi’da yeraliyor

TORBALI’DA yapilasmanin hiz kazandigi 1960’li yillardan bu yana faaliyet göstermeye baslayan tugla fabrikalari yo-gun olarak Pamukyazi Bölge-si’nde yer aliyor. Bölgede ilk fa-aliyete geçen Doganay Top-rak’in yani sira Sahtas Kiremit ve Zafer Tugla, Türkiye’nin önde gelen toprak mamulleri üreticileri arasinda yer aliyor. Tümüyle geleneksel metotlar kullanilarak kendi bünyelerinde olusturduklari kalip atölyesinde üretilen çati, duvar, zemin kap-lamalari, dekoratif bahçe mal-zemeleri, Terracotta, özel ye-nileme tuglalari, kiremitleri ve karolari ile üretiminin yüzde 98′ini ihraç eden bu firmalar, Türkiye’nin toprak mamulü ihti-yacinin yüzde 75’ini karsiliyor. Yaklasik 400 kisinin istihdam ettigi bu fabrikalari personelle-rin yaklasik yüzde 90’ini ilçe-den temin ediyor. Tugla fabri-kalarinin Pamukyazi’yi tercih etmesindeki etken kurulduklari yillarda Pamukyazi’da isgücü-nün fazla olmasi, ilk fabrikanin orada kurulmasi ve yörede ‘balçik’ olarak tabir edilen toprak türünün yogunlukla bulunmasi olarak gösteriliyor.

YARIM ASIRDIR BU TOPRAKLARDA

BÖLGENIN ilk tugla fabrikasi olan Doganay Toprak A.S faali-yetine 1961 yilinda basladi. O yillarda Doganay Döseme Bloklari olarak 20 bin metreka-re alan kurulan firma bugün Doganay Toprak olarak 120 bin metrekare üzerinde hizmet veri-yor. Cengiz, Gündüz, Ceyhun Bursalioglu ve Ilkay Kolcu kar-deslerin islettigi firma, köklü bir geçmise sahip. Hammad-deyi Saipler ve Karaburun’daki kil ocaklarindan sagladiklarini söyleyen Cengiz Bursalioglu, tugla çesitlerini Ege Bölgesi’ne, dekoratif amaçli ürünleri ise yurt içi ve yurt disi pazarlara gönderdiklerini söyledi.

3 NESIL TUGLACI

BÖLGENIN en eski tugla üre-ticisi olan merhum Cahit Ögüt tarafindan 1964 yilinda kurulan Zafer Kiremit, oglu Hadi Ögüt, torunlari Murat ve Cahit tara-findan isletiliyor. 150 bin met-rekare alana kurulan fabrikada tugla ve kiremit üretimi ya-piliyor. Civar il ve bölgelere tugla gönderen fabrika günlük 120 bin tugla kapasitesine sa-hip. Isletmelerinde yaklasik 70 kisinin istihdam ettigini söyle-yen Murat Ögüt, hammaddeyi Saipler’deki ruhsatli ocaklarin-dan temin ettiklerini söyledi.

YERLI HAMMADDE

SAHTAS 1987 yilinda Pamuk-yazi’da 22.000 m² kapali ve 160. 000 m² açik alanda tugla kiremit fabrikasi olarak hizmet vermeye basladi. 2001 yilina kadar Türkiye iç piyasasi agir-likli olarak tugla ve marsilya kiremiti üretimi yapti. Azalan talep nedeniyle ve haksiz reka-bet ortamindan kurtulmak için ortaklarindan Mehmet Zeki Sa-hin ve Yilmaz Sahin’in uzun yillar yurt disinda bulunmus ol-masi nedeniyle elde ettigi tec-rübelerinden istifade ederek 2001 yilindan itibaren yurt disi-na açildi. Yüzde 100 yerli ham-madde kullanarak el yapimi rustik, kiremit, tugla, yer ka-rolari, çiçek saksilari ve çini sir-ri seramik üretimi yaparak yati-rimlarini tamamlayan firma 2002 yilindan itibaren yüzde 98 kapasitesini Ingiltere, Yunanis-tan, Almanya ve Amerika gibi ülkelere ihraç eden bir sanayi tesisine dönüstü. Firmada 102 kisi istihdam ediyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web