Büyük Torbalı

Tasimiz kiymete bindi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tasimiz kiymete bindi
250 Görüntüleme
03 Haziran 2010 - 22:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

9 Eylül Universitesi’nin yaptigi incelemelerde dayaniklilik bakimindan ‘birinci sinif’ ilan ettigi Uyuzdere’deki 3 tas ocaginda ayda 120 bin ton micir, 80 bin ton da kireç tasi imalati yapiliyor

ÖZBEY Mahallesi Uyuzdere Mev-kii’nde bulunan tas ocaklari tarafin-dan üretilen micirlar Torbali’da ev yapiminda kullaniliyor. Daglardan dinamitle patlatilarak çikartilan kaya parçalarindan elde edilen micirlar buradan beton santrallerine ve asfalt firmalarina gönderiliyor. Burada islenen mineraller daha sonra yol ve bina insaatlarinda kullaniliyor. Böl-gede faaliyet gösteren Topak Insaat Madencilik, Korcan Insaat ve Öztüre Kiraç Fabrikasi Uyuzdere Mevkii’-nde yaklasik 150 hektarlik alanda çalisma yürütüyor. Uyuzdere’deki taslar Dokuz Eylül Universitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafindan daya-niklilikta ‘Birinci Sinif’ ilan edildi.

BÖLGEDE 3 TAS OCAGI VAR

UYUZDERE Mevkii’nde 15  yildir isletilen ve meydana gelen toz nede-niyle ürünlere zarar verdigi gerek-çesiyle sürekli olarak gündeme gelen tas ocaklarini, bugün oldukça farkli yönleriyle ele aldik. Yaklasik 50 Tor-baliliya istihdam saglayan firmalar, daglardan her ay binlerce tonluk micir çikartiyor. Bölgede bulunan üç adet tas ocaginin ikisinde micir ima-lati gerçeklestirilirken, digerinde ise kireç üretimi yapi-liyor. Uyuzdere’de bulunan Topak Insaat Madencilik, Korcan Insaat ve Öztüre firmalari ta-rafindan çikartilan ürünler, ilçemizde ev yapiminda kullaniliyor.
Tas ocaklarinda aylik olarak yaklasik 120 bin ton micir, 80 bin ton da kireç tasi imalati gerçeklestiriliyor.
Tas ocaklari kurulduklari günden bu yana çevreye verdikleri zarar ile sik sik gündeme geliyordu

BÖLGENIN TASI BIRINCI SINIF

3 ay önce 3 milyon TL’lik bir yati-rimla Torbali’da hizmet vermeye basladiklarini ifade eden Mustafa Toprak: “Biz burada açik ocak ma-denciligi yapiyoruz. Özel olarak getirttigimiz makinelerle çikartilan binlerce tonluk taslar islendikten sonra çesitli insaat islerinde kullani-liyor. 9 Eylül Universitesi’nin yaptigi incelemeler sonrasinda bölgedeki taslarin birinci sinif kalitede oldugu tespit edildi. Torbali bölgesinin en güzel taslari Uyuzdere Mevkii’nde mevcut. Torbali’daki bütün insaatlar-da buradan çikartilan tas ve benzeri minareller kullaniliyor.” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web