Büyük Torbalı

Tasindigini devlete haber vermeyene 329 TL ceza

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tasindigini devlete haber vermeyene 329 TL ceza
169 Görüntüleme
25 Mart 2010 - 22:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

IKAMETGAHLARINI degistiren vatandaslarin, 5490 sayili kanun geregi 20 is günü içinde nüfus mü-dürlüklerine basvurarak yeni adres-lerini kayit ettirmeleri gerekiyor. Basvuruda bulunmayanlar 329 lira para cezasi ile karsi karsiya kalabi-liyorlar. Ayrica, çocugunu istedigi okula kayit ettirmek veya icradan kurtulmak gibi gerekçelerle gerçege aykiri adres beyaninda bulunanlara ise 660 lira para cezasi veriliyor. Ilçe Nüfus Müdürü Hüseyin Kavak, karsilastiklari en büyük sikintinin gerçek disi adres beyaninda bulu-nulmasi oldugunu belirterek vatan-daslarin geçerli süreler içinde ve gerçege uygun olarak adres beya-ninda bulunmalari konusunda du-yarli olmasi gerektigini söyledi.

20 GUN IÇINDE BILDIRIM YAPMAYANA 329 TL CEZA
ADRES Kayit Sistemi Yönetmeligi uyarinca, ikametgahlarini degistiren vatandaslarin, 20 is günü içinde ilçe nüfus müdürlüklerine basvurarak, yeni adreslerini kayit ettirmeleri ge-rekiyor. Önceden muhtarliklara bil-dirimde bulunmak yeterli olurken, artik bu bildirim dogrudan ilçe nü-fus müdürlüklerine yapiliyor. Süresi içinde bu bildirimi yapmayan va-tandaslara, bu yil için 329 lira para cezasi tahakkuk ettiriliyor. Adres-lere teblig edilen bu ceza, 15 gün içinde ödendigi taktirde yüzde 25 indirim yapiliyor. Vatandaslar bu ceza için Sulh Ceza Mahkemelerine itirazda bulunabiliyor.

BEYANLAR GUNCEL OLARAK YAPILMALI
VATANDASLARIN gerek ikâmet-gah bildirimleri gerekse gerçege ay-kiri adres beyani dönemiyle zor du-rumda kalmamalari ve cezai isle-min baslatilmamasi için gerekli sü-reler içinde nüfus müdürlüklerine basvurmasi gerektigini belirten Ilçe Nüfus Müdürü Hüseyin Kavak “Bi-zim yasadigimiz sorunlarin basinda gerçege aykiri adres beyanlari geli-yor. Günlük gelismelere bagli ola-rak yazilan farkli senaryolarla bir-çok kisi gerçek disi adres beyanin-da bulunuyor. Bu durum hem bizi hem de vatandaslari zor durumda birakiyor. Güncel olarak ve gerçege uygun olarak yapilan adres beyan-lari hiçbir sorun yasanmamasini saglar. Bu nedenle vatandaslari du-yarli olmaya davet ediyorum” seklinde konustu.

GERÇEGE AYKIRI BEYANA 660 TL CEZA
GERÇEGE aykiri adres beyaninda bulunanlara da 660 TL para cezasi kesiliyor. Bu ceza içinde 15 gün içinde ödeme yapildigi taktirde yüzde 25 indirim uygulaniyor. Ayrica yine bu 15 günlük süre içinde kisilerin Sulh Ceza Mahkemelerine dava açma haklari bulunuyor. Sistem kontrolü ile tespit edilen gerçege aykiri adres beyanlarinin kolluk kuvvetleri tarafindan belirlenmesi ile baslatilan sorusturma netice-sinde kisilerin üzerinde yazili görünen adres beyanlari siliniyor. Verilen bilgiye göre, adres beyaninda bulunmak için nüfus müdürlügüne gittiginizde, eger o adreste kimse kayitli degilse, herhangi bir ek belge istenmeden, nüfus kayit bilgilerine göre adres kaydiniz yapilabiliyor. Eger o adreste baskasi kayitli görünüyorsa, elektrik, su, dogal gaz faturasi, noter onayli kira sözlesmesi gibi, kisinin adina kayitli belgeler isteniyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web