Büyük Torbalı

Tedas çiftçileri icraya vermeye basladi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tedas çiftçileri icraya vermeye basladi
267 Görüntüleme
08 Ekim 2010 - 21:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali merkez, Pancar, Yazibasi, Ayrancilar, Subasi, Çaybasi, Karakuyu ve 22 köyde toplam 1250 çiftçinin 3,5 trilyonluk borcu bulunuyor. Borcunu tahsil edemeyen Tedas, icraislemlerini baslatti

TARIMSAL sulama nedeniyle Tedas Torbali Müdürlügü’ne elektrik borcu olan üreticiler için icra çalismalari basladi. Torbali merkez, Pancar, Yazibasi, Ayrancilar, Subasi, Çaybasi, Karakuyu ve 22 köyde toplam 1250 çiftçinin toplam 3,5 trilyonluk borcu bulunuyor. Tedas borcu bulunan çiftçiler için 15 Ekim’e kadar süre verdi. Ancak bu süre öncesinde borcu yüksek olan çiftçiler icraya verildi. Bekledikleri ilgiyi göremediklerini söyleyen Tedas Müdürü Ali Becet: “Borcu bulunan çiftçiler borçlarini ödememekte direniyor. Bazi üreticiler, gelerek borç yapilandirmasinda bulundu. Ancak henüz istedigimiz seviyeye ulasamadik” dedi.

1250 ÇIFTÇININ 3,5 MILYON TL BORCU VAR

2005 yilindan beri tarimsal sula-ma nedeniyle üreticilerden alacagi olan Tedas, yillardir bu parayi tah-sil edemiyordu. Borcun 3,5 mil-yon TL’ye kadar yükselmesi son-rasi Tedas Torbali Müdürlügü yet-kilileri harekete geçti. Tedas, ta-rimsal sulama abonelerinin enerji borçlarinda yapilandirmasi için kampanya baslatti. Kampanya da-hilinde Tedas’a borcu olan üreti-cilere 1+3 taksit imkani sunuluyor. 1250 çiftçi borçlarini ödemek için son basvuru tarihi olan 15 Ekim’e kadar Tedas’a borç ödeme basvu-rusunda bulunmali. Eger belirle-nen tarihe kadar herhangi bir öde-me yapmayan üreticilerin abone-liklerinin iptal edilmesi, sayaçlari-nin sökülmesi  hatta icra isleminin baslatilmasi gündemde.  Sayaç sö-kümü ve icralik olmayi istemeyen üreticiler ellerini çabuk tutarak Te-das’a borç ödeme basvurusunda bulunmali diyen Ali Becet: “Is çok ciddi. Uretim asamasinda olan çiftçiler borçlarini bir an önce öde-meli. Yoksa sonuçlarina katlanmak zorunda kalirlar” diye konustu.

5 URETICI ICRALIK OLDU

YAKLASIK 1900 çiftçinin üretim yaptigi Torbali’da, 1250 tanesinin borçlu olmasi olayin vahametini gözler önüne seriyor. Alacaklarini tahsil edemeyen Tedas, çiftçileri icraya vermeye basladi. Borç yapi-landirmasi için baslattiklari kam-panyada bekledikleri ilgiyi göre-mediklerini söyleyen Becet: “Öde-meler müdürlügümüze ve Ziraat Bankasi’na yapiliyor. 15 Ekim tarihine kadar basvurular yapilma-li. Su ana kadar 5 üreticiyi icraya verdik. Gördügümüz kadariyla 15 Ekim’den sonra birçok üreticiyi icraya vermek zorunda kalacagiz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web