Büyük Torbalı

Teknoloji dersinde antika egitim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Teknoloji dersinde antika egitim
219 Görüntüleme
01 Haziran 2010 - 22:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

EML’de adi ‘Metal Teknolojileri’ olan derste 1938 yilindan kalma torna egitim makineleri tamir edilerek atölyelerde kullanilmaya baslandi.

TURKIYE’DE her platformda mesle-ki egitimin önemi vurgulanirken, bu-nun kimi zaman sadece lafta kaldigi Torbali’daki son örnek ile kanitlandi. Sanayi kenti olan ve dünyaca ünlü fir-malar olmak üzere yaklasik 700 fabri-kayi bünyesinde barindiran Torbali’da egitim veren Anadolu, Teknik ve En-düstri Meslek Lisesi’nde adi Metal Teknolojileri olan bölümde antika de-geri tasiyan araçlarla egitim veriliyor. Okulda 1938 yilindan kalma maki-nelerle ögrencilere egitim verilmeye çalisiliyor.

ÖGRETMENLERIN ÖZVERISI

TORBALI’DAKI sanayiye kalifiye eleman yetistiren en önemli kurum olan Anadolu, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi her yil gelistirilmeyi beklerken, halen yillar öncesinden kalma ürünlerle ögrenciler egitiliyor. Nüfusu her geçen gün artan Torbali’-nin ihtiyacina karsilik vermek isteyen Metal Teknolojileri ögretmenleri tam 5 yil önce harekete geçti. Ögret-menler, Izmir Mithatpasa Endüstri Meslek Lisesi tarafindan uzun yillar kullanilan ve demirbastan düsülen 4 adet torna, 3 adet vargel, 1 adet freze tezgahi ve 2 adet de zimpara tas maki-nesini kendi okullarina kazandirdi. Derslerden arta kalan zamanlarda is basi yapan ögretmenler kullanilmaz halde olan makineleri, tamir ederek egitim verilir hale getirdiler. 2 yil boyunca ögretmenlerin verdigi büyük ugras sonucu kullanilir hale gelen bu makineler sayesinde Metal Teknolo-jileri Alani’nin kapasitesi de 2 katina çikti. Alanda simdi tam 264 ögrenci egitim görüyor.

YETERLI ÖDENEK YOK

MILLI Egitim Bakanligi’nn yeteri ka-dar ödenek saglayamadigi okul, ögret-menlerin gösterdigi büyük özveri so-nucunda antika degeri tasiyan makine-lere sahip oldu. Adi Teknoloji olan bölümde 72 yillik eski makinelerin kullanilmasi ise, egitimimiz adina üzücü bir durum olarak gösteriliyor. Imkansizliklar nedeniyle kullanilan bu makinelerle ögrencilerin nasil basarili olacagi ise düsündürücü. Sürekli gelisen sanayimizde, teknolojik alanda da büyük atilimlar gerçeklestiriliyor. Ancak okullarda bu teknolojiye uygun egitim verilmemesi ise, ögrencilerin mezun olduktan sonra is yerlerinde zorluk çekmesine neden oluyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web