Büyük Torbalı

10. soruda anlam hatasi var

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
10. soruda anlam hatasi var
326 Görüntüleme
14 Haziran 2010 - 21:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ögrenciler sinav maratonunu geride birakip simdiden güzel bir tatilin hayalini kurmaya basladi ama uzmanlar sinavi ve sorulari tartismayi sürdürüyor.

6, 7 ve 8.siniflari kapsayan Seviye Belirleme Sinavinin (SBS) son maratonu da hafta sonu yapildi. 6. siniflarin sinavda ter dökmesi ile milyonarca ögrencinin heyecanla bekledigi sinavli günler geride kaldi. Ögrenciler sinav maratonunu geride birakip simdiden güzel bir tatilin hayalini kurmaya basladi ama uzmanlar sinavi ve sorulari tartismayi sürdürüyor. SBS ile degerlendirmelerini aldigimiz Ugur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Özlem Sarica ve Torbali Ugur Dershanesi Müdürü Yildizim Baytekin ve Türkçe Bölüm Baskani Burcu Esen önemli noktalara temas etti. Özlem Sarica, yabanci dil ile ilgili sorularda çeliski oldugunu belirtirken, bu yil kopya çekmeye müsait bir ortam yaratildiginin da altini çizdi. Burcu Esen, 6 sinif SBS’de A kitapçiginda 10.soruda anlam ve ifade hatasi oldugunu iddia ederken, Yildim Baytekin genel olarak sorularin kolay oldugunu söyledi.

KOPYA ÇEKME RISKI VARDI
Ugur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Özlem Sarica SBS ile ilgili görüslerini; ”Sinavda 19 Türkçe, 16 Fen ve Teknoloji, 16 Matematik, 16 Sosyal Bilgiler ve 13 Yabanci Dil sorusu soruldu. Yabanci Dil sorulari Ingilizce, Fransizca, Almanca ve Italyanca sorulari bundan önceki yillarda ayni dogru cevap seçenegi tasirken bu yil ilk kez farkli seçenekler dogru cevap oldu. Yani iki yabanci dil okutulan ilkögretim okullarinda Almanca’da bir soruyu dogru yanitlayamayan bir ögrenci Ingilizce’deki ayni numarali soruyu yanitliyorken bu yil farkli dogru cevap seçenegi degistirildigi için bu yolu seçen ögrenciler yanlis yapmis oldular. Bu durum geçmis yillarda bütün dillerde dogru yanit ayni seçenek oldugu için sorun yaratmazken bu yil seçeneklerin farklilastirilmasi iki yabanci dil egitimi alan ögrenciler için olumsuz bir durum olusturdu. Bu durum geçen hafta 8. ve 7.sinif SBS’ de büyük sorun yaratmis ve dün MEB 6.sinif ögrencilerini uyarmisti. Ögrencilere kitapçiklari sinav bitiminde verildi. Ancak sinavin bitiminden bir saat sonra verilecegi açiklanmasina ragmen birçok okulda bu süreye uyulmayarak daha erken verildi. Bu da kopya riskini ortaya çikarmis oldu” seklinde dile getirdi.

KURGU HATASI VARDI

UGUR Dershaneleri Türkçe Bölüm Baskani Burcu Ersen, 2008, 2009 SBS’de oldugu gibi bu yil da müfredat kapsamina dikkat edilmis, bu konuda özenli davranildigini söyledi. Esen, “Yapilandirmaci egitimin bir parçasi olan görsel içerikli 6 soruya yer verilmis ve metin içerikleri günlük yasamin içinden seçilmistir. 6.sinif ögrencisinin zorlanacagi soyut ve kavramsal ifadelerden kaçinilmistir. A kitapçigi 5.12.13.15.16.18.19 sorular bilgiye dayali sorulardir. Konu eksigi olan ögrencilerin bu sorulari çözmekte zorlanma olasiligi vardir. Özellikle 13.soru dikkat gerektirdigi için, 18.soru da sözcük yapisini iyi bilmeyi gerektirdigi için eleyici sorular olarak göze çarpmaktadir. Sinav sorulari bu sayilan nitelikler bakimindan oldukça basarilidir. A.kitapçigi 10.soruda parçayi okuyan ögrenci dogru seçenek olan ‘kararli olmak’ yerine ‘pes etmemek, yilmamak’ daha dogru ifadelerdi. Bu yüzden sorunun dogru yaniti 6.sinif ögrencisinin gelisimine uygun degildir. Bu açidan sorunun dogru seçeneginde kurgu hatasi vardir” dedi.

TERCIHTE ZORLANILACAK
UGUR Dershaneleri Torbali Subesi Müdürü Yildirim Baytekin genel olarak bakildiginda SBS sorularinin müfredati kapsayici ve yapilandirmaci yaklasima uygun oldugu görüldügünü söyledi. Baytekin, “SBS’nin kamuoyunda çok tartisildigi bir dönemde SBS’nin yapilmasi ögrencilerin motivasyonunu olumsuz yönde etkilemistir. 6. ve 7. siniftaki ögrenci/ velilerin bir kisminin sistem degisecek düsüncesi ile sinavlari önemsememesi durumu dahi söz konusu olmustur. Önümüzdeki yildan itibaren SBS’nin degistirilmesi ve 6. 7. siniflarda sinavin etkisinin azaltilmasi veya sinavin basari odakli hale getirilmesi önemlidir. Kamuoyunda olusan beklenti YBP uygulamasinin etkisinin düsürülmesi, 6. ve 7. sinifta sinavin yerlestirmeye etkisinin kaldirilarak YBP yerine kullanilmasi saglikli olacaktir. Yil Sonu Basari Puani (YBP) etkisinin eksi yönde de olmasi ögrenci ve veliler açisindan olumsuz algilanmaktadir. Sinavin genelde kolay oldugu ve ögrencilerin siralamada zorlanacagi görülmektedir. Bu sebeple yerlestirme sirasinda okul taban puanlarinin yükselecegi görülmektedir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web