REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali çöpe karsi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali çöpe karsi
176 Görüntüleme
02 Nisan 2010 - 22:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Taskesik’te günlük 3 bin 200 ton çöpün bertaraf edilecegi, her gün 600 aracin giris yapacagi bir tesisin kurulacak olmasi ilçede tepki ile karsilandi

IZMIR Büyüksehir Belediyesi Harmandali’ndaki çöp depolama alanini kademeli olarak kapatma karari aldi. Ancak yeni çöp te-sinin kurulmasi ile ilgili olarak Torbali’nin Taskesik köyünün seçilmesi bölge halkinin tepkisini çekti. Torbalili sivil toplum kurulus temsilcileri, vatandaslar, Taskesik köyü sakinleri yapil-masi planlanan bu tesisin, Torbali’nin akcigerlerine, günlük ya-santisina, yer alti sularina büyük zarar verecegi gibi hava kirlili-gine de yol açacagi görüsünde birlesiyor.

600 TIR, 3 BIN TON ÇÖP
ÇÖP entegre tesisi ile raporlar dogrultusunda 3 bin 200 ton ci-varinda kati atik, Torbali’ya 600 TIR’la transfer olacak. Harman-dali Çöplügü’nü kapatilacak ve Taskesik’teki söz konusu 121 hektar alana kati atik bertaraf tesisi kuracak. Izmir’in günlük 3 bin tonu bulan çöpü de buraya gelecek. Ekonomiye geri kazan-dirilabilecek çöpler ayristirilirken geri kalanlari ise, bu tesiste yakilarak bertaraf edilecek. Bertaraf sirasinda ortaya çikan ener-ji ile elektrik üretilecek. Torbali’da son 3 gündür gündem olan bu gelisme ile ilgili farkli kesimlerden tepkiler geldi.

Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu: Çöpün iyisi kötüsü olmaz. Çöpü ve çöplügü hiç kimse istemez. Civarda çok sayida zeytin agaci var. Kaldi ki her gün yüzerce çöp kamyonu ilçeye giris yapacak. Biri gidecek, digeri gelecek. Zararli olacagi noktasin-da hiçbir süphemiz yok. Diger oda baskanlari ile görüsüp bu konuyla ilgili neler yapabilecegimizi masaya yatirmaliyiz.

Ticaret Odasi Baskani Behçet Çinar: Bu tesis zararsiz olsay-di Bornova ve Buca ayaga kalkmazdi. Çöp olayini bir kenara biraksak bile ilçeye her gün giris yapacak yüzlerce çöp aracin-dan sizan sulari düsünmeliyiz. Çöp alani demek, sinek demek, hava kirliligi demek, koku demek. Ilçede kamuoyu olusturulup yüksek sesle tepki dile getirilmeli. Torbali Belediye Baskani Ismail Uygur, Büyüksehir ile ayni partiden oldugu için yeteri kadar tepki göstermiyor ama Bornova ve Buca’nin baskanlari da CHP’liydi.

TORBALI’YI ZAYIF GÖRDULER
AK Partili Büyüksehir Meclis Uyesi Hasan Karatok-lu: Seçimden önce bu kondu gündem geldiginde insanlarimiza ‘Torbali’yi çöplük yapacaklar’ dedik ama inkar edildi. Sayin Kocaoglu Torbali’dan yüzde 60’a yakin oy aldi. CHP’liler Izmir’de arsenikli su içeriz, yine de CHP’ye oy veririz diye düsündü. Torbali’da da ayni durum yasaniyor. Kurulacak tesis bertaraf tesisi falan degil. Torbali’nin Harmandali’dan farki kalmayacak. Buca ve Bornova’dan geri adim atildi ama Torbali’yi zayif gördüler. Izmir’in Belediye Baskani AK Partili olsaydi ve ilçeye çöplük kurmak isteseydi Torbali’daki CHP’li erkekler çiplak protesto yapardii. Baskasinin yaptigi kötü, kendi yaptiklari iyi. Bu mantigi anlamak çok zor.

Buca ve Bornova’nin tepkisi tesisi kaydirdi

Buca Belediye Baskani Ercan Tati ve Bornova Baskani Oktay Sindir karsi çikinca çöp bertaraf tesisi Torbali’ya kaydirildi. Baskanlarin nasil tepki koyduklarini arastirdik.
IZMIR Büyüksehir Belediyesi-nin Buca ve Bornova beledi-yelerinin itirazi üzerine kati atik bertaraf tesisini Torbali’ya kaydirmasi ilçede tepki ile kar-silandi. Geçtigimiz aylarda tepkilerini sert bir dille dile getiren Buca Belediye Baskani Ercan Tati ve Bornova Beledi-ye Baskani Kamil Oktay Sin-dir’in çikislari üzerine Büyük-sehir’in geri adim atip Torba-li’da karar kilmasi ilçe halki ta-rafindan tepki ile karsilaniyor.

BASKANLAR NE DEMISTITESISIN kurulmasinin düsü-nüldügü yerin bir doga harika-si oldugunu belirten Buca Be-lediye Baskani Ercan Tati, böyle bir tesisi kesinlikle ilçe-lerinde istemediklerini belir-terek, “Böyle güzel bir yere çöp tesisi kurulur mu? Ben bu tesisi kurdurtmam” demisti.
Tesisin kurulmak istendigi alanin sadece Buca’nin degil Izmir’i en gözde alani olan Nif Dagi’nin eteklerinde muazzam doga harikasi bir yer olduguna dikkat çeken Tati, “Böyle ha-vasi mükemmel bir alanda yesil ve agaçlari korumak ge-rekirken böyle bir kararla kar-silasmak Buca Belediye Bas-kani olarak beni üzdü. Kendi-nizi benim yerime koyun. Siz baskan olsaniz böyle bir karar karsisinda ne yapardiniz?.”

BIZE ÇÖPLUGU LAYIK GÖRDULER

BUCA’DA yasayan 600 bin kisinin 29 Mart yerel seçimle-rinde anahtari Buca Belediye Baskani olarak kendisine ver-digini ifade eden Tati, söyle konustu: “Böyle bir sey düsü-nüyorlar ve bize bilgi vermi-yorlar. Buca’da 600 bin kisi anahtari bana vermis. Bu asla kabul edilemez. Bir Bucali olarak böyle bir seyi asla kabul edemem. Bizim bunca yildan sonra bekledigimiz ya-tirim çöp bertaraf tesisi degil. Izmir’in çöpünü temizleme ya-tirimi degil. Daha baska yati-rimlar bekliyoruz” dedi.
Tati, “Oldu olacak genelevi de buraya yapsinlar. Bize çöplük yatirimini layik gördüler. Iz-mir’in en güzel hava alinacak olan adeta gözdesi konumun-daki bir alana bu çöplügü tasi-mak dogaya ve Bucalilara verilecek en büyük cezadir. Buna asla izin ver-meyecegiz” dedi.

TATI: KARSIYIZ
BUCA Belediye Baskani Er-can Tati’nin ardindan Bornova Belediye Baskani Kamil Oktay Sindir da, Büyüksehir’in Gökdere’de yapacagi kati atik bertaraf tesisi projesine karsi çikmisti. Hiçbir belediye bas-kaninin ilçesinde veya ilçesi-nin sinirinda böyle bir tesis kurulmasina onay vermeye-cegini belirten Sindir, “Burada kullanilacak yeni sistemde her ne kadar depolama olmasa da ayristirilip bertaraf edilmek üzere tesise gelen çöp bir müddet bekletilecek. Bu da çevredeki yeralti su kaynakla-rini olumsuz yönde etkile-yecek”dedi.

YOGUN SANAYILESME
SINDIR, “Bornova’da sana-yilesme artiyor. Sanayi sitelerinin çogu ilçemizde. Bu tesislerin kirliligi rüzgarla Bornova’ya tasiniyor. Bornova halki da bu çevre kirliliginden olumsuz etkileniyor. Bir de sanayi tesislerinin üst kesiminde böyle bir kati atik bertaraf tesisinin kurulacak ol-masi bizi düsündürüyor. Hiç-bir sey olmasa bile her gün yüzlerce çöp kamyonu buraya gidip gelecek. Bu bölgede yogun bir faaliyet olacak. Araçlar kent içinden geçip te-sise gidecek. Bunlarda vatan-dasa ve çevreye rahatsizlik verecek” dedi.

SU KAYNAKLARI
TESISIN bu bölgeye kurul-masi ile birlikte Harmandali Çöp Depolama Alani’na giden günlük 3 bin ton çöpün buraya getirilecegini belirten Sindir, “Izmir’in akcigeri olan bir yerde böylesi bir tesisin ve çöp ayristirma sisteminin dolayisi ile de yogun bir çöp faaliye-tinin olmasini kimse istemez. Tesisin kurulacagi yer, ormanlik alan. Su kaynak-larinin ve yesil dokunun yer aldigi bir bölge. Orada ayristi-rilmayi ardindan da bertaraf edilmeyi bekleyen çöpten sizan kirli su yeralti kaynakla-rina sizabilir. Çikacak koku havayi kirletebilir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web