Büyük Torbalı

Torbali kurtulusunu kutluyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali kurtulusunu kutluyor
234 Görüntüleme
05 Eylül 2010 - 21:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

3’ncü Süvari Tümeni Kumandani Albay Çolak Ibrahim Bey komutasindaki 27. ve 28. Alaylar’in 7 Eylül 1922 günü kahramanca mücadele ederek Torbali’yi düsman isgalinden kurtarmasini cosku ve minnet ile aniyoruz

YARIN Torbali’nin Yunan isgalinden kurtulusunun 87. yildönümü. 11 yil önce Torbali’nin kurtulusunu gerçeklestiren ordunun basinda Çolak Ibrahim Bey’in oldugunu arastirmalari ile gün yüzüne çikaran Ahmet Islamgünesi’nin arastirmalari kapsaminda ilçenin kurtulusu ile ilgili ayrintilari yildönümünde sizlerle paylasiyoruz. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Baskanligi (ATASE) arsivinde genis yer alan Torbali muharebesine dair notlar, savasin ne kadar çetin geçtigini ve ilçenin ne kadar zorlu bir mücadele ile kazanildigini ortaya koyuyor.

ÇETIN MUCADELE

TORBALI Muharebesi: 6/7 Eylül 1922 gecesini Bayindir’da geçiren tümen 2/3 Eylül 1922 gece yarisi gönderilen ordu emrini alamamisti. 7 Ey-lül saat 06:00’da emniyet düzeniyle Bayindir’dan hareket ederek saat 11:30’da Arslanlar köyüne gelerek büyük mola verdi. Yunanlilarin Torbali do-gusundaki Fetrek çayinda savunmada olduklari ve milisler-le muharebe ettikleri ögrenildi. Tümen komutani taarruza karar vererek, 7 Eylül 1922 saat 13:30’da 28 nci Süvari Alayi ile bir topçu bataryasi desteginde Fetrek çayi batisindaki Yunanlilara taarruza bas-ladi. Bataryanin etkili atesi al-tinda çekilen Yunan birlikleri, saat 14:00’te Torbali ovasi bati sirtlarinda tutundular. Tümen 7/8 Eylül 1922 gecesini Torba-li’nin kuzey ve dogusunda geçirdi. Torbali ovasi bati sirtlarinda mevzilenen Yunanli-lara karsi gönderilen Yörük Ali Efe komutasindaki gönüllü milisler, gece Çaybasi köyüne çekildiler. Gece Saglik istasyonuna asker dolu ikinci bir katar geldi. Ayrica 8 Eylül sabahi da üçüncü asker dolu bir katar daha gelerek Yunan kuvvetlerini takviye etti.

YUNANLILAR FAZLAYDI

KUVVETLENEN Yunanlilar 27 inci Süvari Alayi’nin 3. Bölügü’ne ve milislere taarruz ederek kuvvetlerimizi kuzeye çekilmeye mecbur ettiler. 18’nci Yunan Alayi Ahmetli köyünü yakarak Özbey yolun-dan kuzeye ilerledi ve yanci olarak çikardigi bölük Çaybasi istasyonuna yanastigi zaman, 3 üncü Süvari Bölügü ile Yö-rük Ali Efe’nin ani atesine ug-radi ve daginik bir sekilde ba-tiya çekilerek alayinin yürüyüs koluna katildi. Tümen aksam üzeri 28’nci Süvari Alayi’ni Çapak köyüne göndererek Ke-malpasa’ya giden yola ve ku-zeybatiya karsi emniyet dü-zeni aldirtti. 27’nci Süvari Alayi’na da Fetrek çayi ile Torbali arasinin güneye ve batiya karsi emniyetini sagla-ma görevi verdi. Arslanlar köyüne çekilen efeler Saglik bogazina baskin yapmak üzere gönderildilerse de, bir sey ya-pamadilar. Tümen komutani 8/9 Eylül 1922 gecesini Torbali bölgesinde geçirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web