Büyük Torbalı

Torbali Tayyaresi belgeselde

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali Tayyaresi belgeselde
245 Görüntüleme
08 Ekim 2010 - 21:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Belediyesi, ilçeye ait 2 tayyarenin THK’nin hazirladigi ‘Gönüllerden Göklere’ isimli belgeselde yer almasi için Yerel Tarihçi Necat Çetin’i görevlendirdi. Çetin önceki gün stüdyoya girerek tayyareler hakkinda bilgi verdi

TURK Hava Kuvvetleri, bugünlere gelmesindeki önemli kilometre taslarindan biri olan, Cumhuriyetin ilk yillarinda Türk halkinin yaptigi bagislarla alinan uçaklarin öyküsünü, “Gönüllerden Göklere” isimli belgeselde anlatacak. Belgeselde birisi 1926, digeri 1928 yilinda satin alinan 2 adet Torbali Tayyaresi’nin öyküsü de yer alacak. Torbali Belediyesi, tayyarelerin bel-geselde yer almasi için Yerel Tarihçi Necat Çetin’i görevlendirdi. Arsivindeki bilgilerden dosya hazirlayan Çetin, önceki gün Izmir Hava Egitim Komutanligi’da kurulan stüdyoda tayyarelerin öyküsü hakkinda bilgi verdi.
MERASIMLE ISIM VERILDI

TORBALI Belediyesi, ilçe halki tarafindan THK’ya ba-gislanan tayyarelerin belge-selde yer almasi için çalisma baslatti. Tayyarelerin öyküsü 1926 yilina uzaniyor. O za-manki uçak fiyatlarina ortala-ma olarak 10 bin Türk Lirasi bagislayan her kisi, kurulus, kasabanin adi, o parayla ali-nan uçaga veriliyordu. Bu paralelde Torbali halki da iki uçaga yetecek kadar bagista bulundu. Bunlardan ilki Mo-rane Saulnier MS-147 olup, 30 Agustos 1929’da Cuma-ovasi’nda yapilan merasimle “Torbali” adini almistir. Diger uçak ise, ayni sekilde adlandi-rilan ve envanterde ‘Torbali-2’ olarak geçen Fransiz yapimi Breguet Bre-19 uçagidir. Bu uçaklarin en büyük özelligi; tamaminin Türk Hava Kuru-mu vasitasiyla vatandaslardan toplanan bagislarla alinmis olmalaridir. Halkin bagisla-riyla alinan bu uçaklarin her birinin üzerinde, hangi sehir veya ilçenin bagislariyla alin-digini belirtmek amaciyla, o yerlesim biriminin adi baslan-giçta eski yaziyla, Harf Devri-mi’nden sonra da yeni harf-lerle yazilmis bulunmakta.

UÇAK ILE TORBALI TURU

TORBALI tayyarelerinin belgeselde yer almasinin sevindirici oldugunu kaydeden Yerel Tarihçi Necat Çetin,  “O günkü sartlarda, milli gelirimizin 100 dolarin çok altinda oldu-gunu, Torbali nüfusunun da günümüzle kiyaslanmayacak kadar az oldugunu bir an için hatirlarsak, bu ulvi ve vatan-sever yaklasim karsisinda insanin gözlerinin yasarma-masi, tüylerinin diken diken olmamasi mümkün degil” dedi. Çetin ayrica, Yaghane-‘nin arkasina yapilan küçük pistten 1951 yilinda THK’nin havaciligi sevdirmek için yaptigi özel uçak kalkislari oldugunu da aktardi. Çetin, “Resit olan ve 10 lirayi veren her kisi küçük uçaga biner, Torbali turu atar ve tekrar yere inerdi. Düsünün bir kere, özel olarak uçuyorsunuz. Bir günde 50 kisinin bu uçaga bindiginden söz ediliyor.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web