Büyük Torbalı

Torbali’da kurabiye bina çok

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali’da kurabiye bina çok
419 Görüntüleme
17 Ağustos 2010 - 21:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 “DEPREM ÖLDURMEZ CEHALET ÖLDURUR” DIYEN KADER DURMUS 17 AGUSTOS’UN YILDÖMUNUNDE ACI KONUSTU:

RESMI rakamlara göre 17 bin 480, resmi olmayan rakamlara göre ise yaklasik olarak 50 bin kisinin yasamini yitirdigi Marmara depreminin üzerinden tam 11 yil geçti. Marmara depreminin 11 yildönümü, Torbali’daki deprem gerçegini de bir kez daha gündeme tasidi. 1. dereceden dep-rem bölgesi olan ilçemizde depreme karsi alinan önlemler ve olasi bir depremin ne gibi sonuçlar doguracagini sizler için arastirdik. Insaat Mühendisleri Odasi Torbali Temsilcisi Kader Durmus ve Acar Yapi Denetim Ltd. Sti. Proje Uygulama Denetçisi Ugur Akyurt ile görüstük. Her iki isim de vatandaslarin deprem konusunda bilinçlenmesi gerektigini belirtti. Depremin öldürmedigini aksine cehaletin öldürdügünü ifade eden Durmus: “Torbali’da ‘Kurabiye bina’ dedigimiz malzemeden çalinmis birçok bina bulunuyor” dedi.

KURABIYE BINALAR ÇOK

DEPREM gerekli önlemler alinmadigi taktir de çok büyük felaketlere neden olabiliyor. Bu yüzden deprem olma-dan gerekli önlemlerin alin-masinda fayda var. Ulke hal-kinin unutkan oldugunu ve basina gelen felaketleri çok çabuk unuttugunu belirten Kader Durmus: “Basimiza gelen olaylarin ardindan bir daha olmayacakmis gibi hayatimiza devam ediyoruz. Deprem konusunda bilinçlen-meliyiz. Oda olarak yapilan insaat projelerini inceliyoruz. Uygun gördügümüz zaman onayliyoruz. Son yillarda hazir betonlar kullanilmaya baslandi. Bu binalarin daha dayanikli olmasina neden oldu. Iyi bir bina denetlenen binadir. Hiçbir bina için depremde zarar görmez garantisi verilmez. 1990 yilindan iti-baren ilçemizde yapilan bi-nalar daha saglam. O yildan önce yapilan evler genellikle kurabiye binalardir. Ev alirken mutlaka projeyi incelesin-ler. Çünkü bu evler için servetlerini ortaya koyuyorlar. Ayrica 17 Agustos 1999 Mar-mara depreminin her sene a-nimsanmasini bu sayede dep-rem gerçeginin hatirlatilmasi gerektigine inaniyorum” seklinde konustu.

VAROSLARDA GELISI GUZEL BINALAR YAPILIYOR

INSA edilen binalarin Yapi Denetim firmalari tarafindan denetlenmesi çok büyük ö-nem tasiyor. Bu alanda ilçemizde faaliyet gösteren Acar Yapi Denetim Ltd. Sti. Proje Uygulama Denetçisi Ugur Akyurt, Torbali’daki binalarin depreme dayanikliligini ve bu konuda yapilmasi gerekenleri bir bir anlatti. Bayindirlik ve Iskan Bakanligi’nin vermis oldugu karar dogrultusunda denetim yaptiklarini söyleyen Ugur Akyurt: “Biz yapilan projelerin depreme dayanikli olup olmadigini  denetliyoruz. Denetlemelerimizin ardindan evlere yapi denetim sertifikasi veriyoruz. Bu sertifikalar da evlerin veya apartmanlarin girislerine asilmali. Torbali 1. dereceden deprem bölgesi, bu durum göz önünde bulun-durulmali. Insaat mühendileri yaptiklari projelerde daha dikkatli davranmali. Insan hayati çok önemli. Bu neden-le vatandaslarin deprem ko-nusunda bilinçlenmesi gere-kir. Torbali’nin varos bölgel-erinde gelisigüzel yapilan binalar felakete yol açabilir. Ayrica kaçak yapilar göz yu-mulmamali. Bu konuda yet-kililerin daha dikkatli olmasi gerekir” dedi.

UNUTULMAYAN DEPREM

31 Mart 1928, 02:27:42, Tepeköy-Torbali Izmir: 2000 ev yikildi, sarsinti bütün Bati Anadolu’da hissedildi. Artçi sarsintilar Mayis ayina kadar sürdü. Ana sokun etkiledigi yerler; Yazibasi, Çapak, Tepeköy ve Torbali’ydi. Izmir-Aydin arasindaki Tepeköy’den, ortalama 1.5 km uzaklikta tren yolu üzerinde trenin geçisini engelleyecek derecede önemli bir çöküntü olus-tu. Çaybasi, Egerci, Arapçi ve Tepeköy’deki kuyu ve kaynak-larin su debisi degisti. Hükümet konagi ile dispanserin duvarlari içerden ve disaridan siddetli se-kilde çatlamis ve yarilmisti. Ertugrul camisinin kible duvari saçak tarafindan ayrilmis, min-are yarilmis ve egilmisti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web