Büyük Torbalı

Torbali’dan padisaha sünnet dilekçesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali’dan padisaha sünnet dilekçesi
281 Görüntüleme
12 Haziran 2011 - 20:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sultan II. Abdülhamit’in, Torbali’daki yoksul ailelerin çocuklarini sünnet ettirdigi ortaya çikti. Padisaha toplu sünnet için dilekçe yazan ailelerin talebi, hazineden saglanan kaynak ile karsilandi.

SON Osmanli Padisahi olan ve 1876 ile 1908 yillari arasinda tahtta olan Sultan II. Abdülhamit’in, Torbali’daki yoksul ailelerin çocuklarini sünnet ettirdigi ortaya çikti. Torbali Belediyesi Kent Arsivi’nin Basbakanlik Osmanli Arsivi’yle yapilan ortak çalisma sürecinde tespit edilen bu bilgiye göre, II. Abdülhamit, kendi hazinesinden harcadigi para ile 200 çocugu sünnet ettirdi. Padisahin Torbali ve çevresindeki çiftliklerinde çalisan ailelerin çocuklarini sünnet ettirmesinin yani sira onlara  bir altin hediye etmesi de, sünnet törenlerinde sünnet çocuklarina altin hediye edilmesi gelenegini de baslatmis oldu.

AILELER TOPLU DILEKÇE VERDI

PADISAH Torbali ve çevresinde 1880 ve 1881 yillarinda çiftlik edinmeye basladi. Binlerce kisinin çalistigi çiftliklerdeki vatandaslar yoksuldu. Aileler, islerinin az oldugu bir dönemde çocuklarinin toplu bir sekilde sünnet ettirilmesini talep etti. Devlet çiftliklerinde yasayan ailelerin toplu olarak hazirladiklari dilekçe Devlet Çiftlikleri Komisyonu Baskanligi’ndan onaylandi. Ardindan da bu dilekçeyi, “Devlet çiftliklerinde yasayan insanlar toplu olarak bir dilekçe vermislerdir. Su günlerde islerinin az olmasi nedeniyle çiftliklerde bulunan ve sayisi 200’ü geçen çocugun sünnetlerinin, masrafi Padisahimiz tarafindan karsilanmak üzere yaptirilmasini talep etmektedirler. Tarafimizdan yapilan hesaba göre bu sünnet isinin masrafi 45 bin kurus tutmaktadir. Komisyonumuz bu talebin karsilanmasi gerektigi düsüncesindedir. Son karar elbette efendimizindir” yazisiyla 2 Haziran 1884 tarihinde Devlet Çiftlikleri Komisyonu Baskani Kadri Bey’in imzasi ile telgraf halinde Hazine Bakanligi’na gönderildi.
MASRAFLARI HAZINESINDEN KARSILADI

HAZINE Bakanligi, kendilerine ulastirilan bu dilekçeyi düzenledikten sonra hemen Padisah’in huzuruna çikartti. Hazine Bakanligi 3 Haziran 1884 tarihindeki raporunda, “Aydin Vilayetinde bulunan devlet çiftliklerinde yasayan insanlarin sayisi 200’ü geçen çocuklarinin devlet tarafindan sünnet ettirilmesi ve masrafi 45 bin kurus tutan bu isin devlet tarafindan karsilanmasinin uygun olacagi hakkinda Devlet Çiftlikleri Komisyonu Baskanligi’ndan 2 Haziran 1884 tarihli bir telgraf alinmistir. Devlet çiftliklerinde yasayan insanlarin, muhatap olduklari ihsanin yaninda böyle bir hediye ile sevindirilmeleri, Padisahimiza dualar edilmesine vesile olacaktir. Elbette son karar Padisah efendimizindir” diyerek çocuklarin sünnet edilmesi konusunda olumlu görüs bildirdi. Sultan II. Abdülhamit, bu talep üzerine kendi hazinesinden 45 bin kurus göndererek tüm çocuklari sünnet ettirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web