Büyük Torbalı

Torbalili anne adaylari sezeryani tercih etmiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbalili anne adaylari sezeryani tercih etmiyor
204 Görüntüleme
20 Temmuz 2010 - 21:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bashekim Topçu bir hekim olarak anne adaylarina normal dogumu tavsiye ettiklerini, Torbali’da bu yöntemin daha siklikla tercih edilmesinin sevindirici oldugunu söyledi.

SON yillarda sezaryen ile dogumlar tüm dünyaya paralel olarak ülkemizde de artiyor. Uzmanlar bu durumun, kadin ve bebek sagligi için ciddi bir tehlike olusturdugunu belirtiyor. Bir kadin gebe kaldiginda eger kosullari uygun ise ve bir kadin dogum uzmani tarafindan izleniyorsa bazen dogum agrisindan, bazen de daha kolay geldiginden normal dogum yerine “sezaryen” adi verilen bir ameliyatla dogumu gerçeklestiriyor. Uzmanlar ülkemizde de annelerin ögrenim düzeyleri yükseldikçe “sezaryen ile dogum” sikliginin arttigini ortaya koyuyor. Türkiye genelinde sezeryanla dogum orani artarken Torbali’da tam tersi bir grafik çiziliyor. Torbali Devlet Hastanesi Bashekimi Doktor Senol Topçu bir hekim olarak anne adaylarina her za-man normal dogumu tavsiye ettiklerini, Torbali’da bu yön-temin daha siklikla tercih edilmesinin sevindirici oldugunu söyledi.

BELLI KRITERLERI VAR

TORBALI Devlet Hastanesi Bashekimi Senol Topçu ilçede sezeryanla dogumun Türkiye ve Izmir genelinin altinda ol-dugunun altini çizerek anne adaylarina normal dogumu önerdi. Sezeryanla dogumun gerekli olmadikça yapilmamasini öneren Topçu: “Anne adaylari genelde ilk dogumlarinda normal dogum yapmak-tan korkuyorlar. Sezeryani da-ha kolay dogum yöntemi olarak görüyorlar. Ben bir hekim olarak normal dogumu öneriyorum. Dünya Saglik Örgütü ve Saglik Bakanligi da sezeryanla dogumu önermiyor. Sezeryanla dogumun kriterleri vardir. Dogum esnasinda olusabilecek sorunlarda veya bebegin çikisi esnasinda, bebegin anne karninda kordon boynuna dolanmasi durumunda ve bunun gibi sorunlarla karsilasildiginda hekimler kararini verir ve sezeryanla dogumu gerçeklestirirler. Bunun disinda ben hekim olarak normal dogumu öneriyorum.”

RISKLERI VAR

TUM dünyada sezaryen ile dogumun gerçeklestirilmesinde giderek artan bir egilim oldugunu dile getiren Bashekim Topçu, ancak hem bebege hem de anneye ait çesitli rahatsizliklar hatta ölüm olasiliklari sezaryen ile dogum üzerinde daha dikkatle düsünülmesini gerektiginin altini çiziyor. Topçu: “Anne ve bebek için bazen yasam kurtarici olan sezaryen günümüzde sik olarak gerçekten gerekli olmadigi durumlarda da uygulaniyor. Yapilan birçok arastirma, klinik yararlarinin öncelikli olmadigina isaret ediyor. Tüm bu nedenlerle tüm dünyada sezaryen ile olan dogumlarin oraninin asagiya çekilmesine yönelik bir egilim olusmus durumda. Dünya Saglik Örgütü sezaryen ile dogumlarin, tüm dogumlar içindeki oraninin yüzde 10-15 ile sinirli olmasini öneriyor” dedi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web