REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

“Torbaliliyiz” demekten gurur duyuyoruz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Torbaliliyiz” demekten gurur duyuyoruz
281 Görüntüleme
14 Kasım 2010 - 22:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kendi örf ve kültürlerini yasamak ve yasatmak için kurulan hemsehri dernekleri Torbali’nin sorunlariyla da yakindan ilgileniyor. Ilçede, 2000’in üzerine Kars-Ardahan ve Igdirli bulunuyor.

SON yillarda Torbali’da artan hemsehri dernekleri, etkinlikleri ve   çalismalariyla bir sivil toplum kurulusunun yapmasi gerekenleri yerine getiriyor. 2008 yilindan bu yana il-çede hizmet veren Torbali Kars-Ardahan-Igdir Illeri Kültür Dayanisma ve Sosyal Yardimlasma Dernegi, 2 yil gibi oldukça kisa bir süre içerisinde birçok çalismaya imza atti. “Torbaliliyiz” diyebilmekten gurur duyduklarini söyleyen Dernek Baskani Nurettin Çelik, ilçe sinirlari içerisinde yasayan herkesin bunu diyebilmesi gerektigini vurguladi. Kendi örf ve kültürlerini yasamak ve yasatmak için bu dernegi kurduklarini söyleyen Çelik: “Sadece bununla kalmayip bu ilçede yasayanlarin da kültürlerine saygi duyarak onlarin örf ve adetlerinin  yasatilmasini saglamaliyiz.” seklinde konustu.

HEMSEHRILERIMIZI BIR ARAYA GETIRDIK

SIVIL toplum kuruluslari, toplum yasami için oldukça önemli yere sahiptir. Torbali’daki sivil toplum kuruluslari da son yillarda gerçeklestirdikleri çalismalarla adlarindan sikça söz ettirdikleri gibi ilçenin sorunlarini da gündemde tutmayi basarmislardir. Son 20 yil içerisinde nüfus patla-masinin yasandigi Torbali’da, 81 vilayetten vatandasa rast-lamak mümkün. Adeta küçük bir Türkiye olan Torbali’daki bu çesitlilik, hemsehri dernek-lerinin de kurulmasina neden olmustur. 2 yil önce kurulan Kars-Ardahan-Igdir Illeri Dernegi, yaptigi çalismalarla örnek teskil edecek düzeyde. Torbali’da 2000’in üzerinde hemsehrilerinin bulundugunu söyleyen Nurettin Çelik: “Bu insanlar burada yasamalarina ragmen maalesef birbirlerin-den bihaberdi. Biz bu dernek sayesinde insanlari kaynas-tirma ve tanistirma firsati yakaladik. Su anda bütün hemsehrilerimiz birbirlerin-den haberdar. Bunu saglamak bile basli basina bir basari-dir.” seklinde konustu.

SORUNLARLA YAKINDAN ILGILENIYORUZ

TORBALI’NIN her türlü so-runuyla yakindan ilgilendikle-rini ifade eden dernek baskani Çelik: “Her platformda dile getirdigimiz sorunlarin basin-da hastane ihtiyaci geliyor. Bunun mutlaka çözülmesi gerekir. Mevcut hastane artik yeterli degil. Vadesini doldurdugu için iyi hizmet verile-miyor. Ikinci bir diger konu ise gündemin vazgeçilmez-lerinden olan çöp. 3,5 milyon insanin çöpü neden Torbali’ya geliyor. Bu çöpün 4 ayri nok-taya dökülmesi gerekir. Ayrica bu çöp, Taskesik’te bulunan doga harikasi bir bölgeye degil; daha çok kullanilmayan bölgelere dökülmeli. Su an bunun için ugrasiyoruz” diye konustu.

BURANIN YERLISI OLDUK

150 üyesi bulunan dernek, 2 yilda Çanakkale gezisi, piknik düzenleme, manti gecesi gibi etkinliklere imza atarken, Ramazan ayinda ve diger zamanlarda ihtiyaç sahiplerine gida; ögrencilere ise giyecek yardimi yaparak örnek bir davranis sergiledi. Dernek, önümüzdeki günlerde lokal açmayi ve üniversite ögrencilerine burs saglamayi hedefliyor. Kendi kültürlerini yasadiklarini; ancak Torbali’ya da uyum sagladiklarini söyleyen Çelik: “Artik biz de buranin yerli vatandaslari kadar Torbaliliyiz. Hem de bunu gururla söylüyoruz. Çünkü burada yasiyoruz ve çocuklarimiz burada dogup büyüyor. Bundan güzel bir olay var mi? Burada kendi kültürümüzü yasadigimiz gibi Torbali’nin kültürünü de yasayip yasatiyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web