Büyük Torbalı

Torbalı’nın ulaşım isyanı

İlçe sakinleri, ESHOT’un İzmir’de uygulanan İZBAN aktarma ve 90 dakika içinde ücretsiz aktarma uygulamalarından Torbalı’nın muaf tutulmasına isyan ediyor. Bunun yanında ilçe sakinleri fiyatlardan da şikayetçi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbalı’nın ulaşım isyanı
604 Görüntüleme
30 Ağustos 2021 - 17:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir genelinde İzmir Metrosu, İZBAN ve ESHOT’un birbirine entegre aktarma uygulamasıyla çalışmasına karşın Torbalı’da ESHOT ve İZBAN aktarma uygulamasının olmayışı ve 90 dakika içinde ücretsiz aktarma uygulamasından ilçenin muaf tutulması Torbalılılarda rahatsızlık yaratmaya devam ediyor. Bir yılı aşkın zamandır şehir içi taşımacılığın da bulunmaması nedeniyle şehir içi yolculuklarını ESHOT otobüsleriyle yapan ilçe sakinleri ücretlerin yüksekliğinden de ayrıca şikayetçi.

 

TORBALI ULAŞIMINDA KAOS HAKİM

90 dakika içinde ücretsiz aktarma uygulamasından İzmir ve çevre ilçelerle Torbalı arasında sefer yapan ESHOT otobüslerinin muaf tutulması ilçede uzun zamandır tartışılan bir konu olmasına rağmen herhangi bir adım atılmaması ilçe sakinleri tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Torbalı’yı kaderine terk ettiği yönünde yorumlanıyor. Konuya ilişkin gazetemize konuşan Erhan Beydan, “Ben Torbalı’da yaşayan ve Bornova’da çalışan bir vatandaşım. Torbalı hariç İzmir genelinde hali hazırda var olan uygulamanın Torbalı’yı kapsamaması nedeniyle maaşımın önemli bir kısmını sadece yol parası olarak harcamak zorunda kalıyorum. Yıllardır itiraz edilen bir durum olmasına karşın herhangi bir adım atılmış değil. Anladığım kadarıyla yöneticilerin böyle bir niyeti de yok. Bu da bana Torbalı’nın kendi kaderine terk edilmiş olduğunu düşündürüyor. Bu nedenle hiç olmazsa Torbalı esnafı kazansın düşüncesiyle ESHOT veya İZBAN yerine dolmuş kullanmaya başladım. Ama onların da seferleri ne yazık ki yeterli sıklıkta gerçekleşmiyor. Anlayacağınız Torbalı ulaşımında tam manasıyla bir kaos durumu hâkim.” açıklamasında bulundu.

 

“İLÇENİN YILDIZI PARLADIĞI HIZLA SÖNEBİLİR”

Nüfusu 200 bine yaklaşan Torbalı’nın ulaşımda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle İzmir’de yıldızının sönmeye başlayacağını düşünen Özgür Kömürcüoğlu, “Torbalı son yıllarda hızlı bir büyüme yaşadı. Mevcut sıkıntının yaşanmasının altında belki bu beklenenden hızlı gelişimin de etkisi vardır ama gidişat bu şekil devam ederse İzmir’in parlayan yıldızı Torbalı aynı hızla sönmeye başlarsa şaşırmamak lazım. Bir ilçe düşünün ki bağlı bulunduğu vilayetin en önemli tarım, sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olsun; ancak o ilçeye ulaşmak zahmetli ve kaotik olsun. Böyle bir yer cazibesini ne kadar koruyabilir ki?” dedi.

 

TORBALI İÇİ ULAŞIMDA EN DÜŞÜK FİYAT 3 LİRA 80 KURUŞ

İlçede bir yılı aşkın süredir şehir içi taşımacılığının olmamasından yakınan Nevriye Demirci ise, “Torbalı alan olarak geniş bir ilçe bir yerinden bir yerine yürüyerek ulaşmak kolay değil. Bir yıldan uzun zamandır ilçede şehir içi taşımacılığı yapılmıyor. Bu nedenle mecburen ilçede dolaşan ESHOT otobüsleriyle yapıyoruz yolculuklarımızı ama bu otobüslerin kestiği ücret de oldukça yüksek. Şehir içi dolmuşları 2 buçuk lira olduğu zaman haklı olarak tepki göstermiştik. Şimdi ise çaresiz bir yerden bir yere gitmek için 3 lira 80 kuruş ödüyoruz. Ülkenin ve insanların ekonomik durumu ortada, Torbalı gibi cazibe merkezi bir ilçenin böylesine bir probleme sahip olması ve bu problemin yıllardır çözülememiş olması son derece üzüntü verici.” şeklinde konuştu.      Sinan TEKDEMİR

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web