Büyük Torbalı

Torbali’ya yol açin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali’ya yol açin
303 Görüntüleme
20 Aralık 2011 - 22:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Metropolis, ören yeri olunca turist akinina ugrayacak. OSB de tamamlaninca 5 bin kisiye istihdam saglanacak. Bu nedenle otoban üzerinden ilçeye baglanti yolu yapilmasi isteniyor

TORBALI’DA Metropolis antik kentinin ören yeri olmasi ve Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamlanmasi konusundaki çalismalar, bu mevkilere otoban üzerinden baglanti yolarinin açilmasini da gündeme getirdi. Torbali’nin içinden geçen IzmirAydin otoyolu; Aydin, Mugla, Denizli illeri ile Kusadasi, Marmaris, Bodrum gibi sahil kentlerine baglanti saglamasi açisindan önem tasiyor. Baglantinin oldugu illerden Torbali’ya gelmek veya gitmek isteyen vatandaslar otobüslere binmek için Izmir Otogari’na gitmek zorunda kaliyor. Turist ve sanayicilerin ilçeye ulasimini kolaylastirmak için Yeniköy mevkiinde otoban üzerinde indibindi duraklarinin yapilmasi isteniyor.

KONU ANKARA’YA ILETILDI

MAYIS ayinda otobüs isletmecilerinden Gürel Soykan ilgili mercilere, temmuz ayinda da Torbali Ticaret Odasi’ndan 15 kisilik heyet Ankara’ya giderek, IzmirAydin otoban yolundan Metropolis ve Organize Sanayi Bölgesi’nin bulundugu mevkiiye baglanti yolu yapilmasini gündeme getirdi. Yeniköy mevkiinde müsait bir alan bulundugunu ifade eden Soykan, “Otobüsler otoban içerisinden geçtikleri sirada yolcu indirip bindiremiyor. Ilçede önemli yatirimlar yapiliyor. Ama vatandaslar teget geçiyor. Yoldan geçen bir turist Metropolis’e gelmek için otoban üzerinde inemiyor” seklinde konustu.

TUM IMKANLARIMI KULLANIRIM

TORBALI Soförler ve Otomobilciler Odasi Baskani Civa Ismail Akman da, ayni sorunun Izmir’in Pinarbasi ve Isikkent ile 6. Sanayi Sitesi güzergahinda yasandigini ancak yapilan girisçikislarla problemin çözüldügünü söyledi. “Torbali’daki sorun da çözülemeyecek cinsten degil” diyen Akman, Torbali’da belediyenin, odalarin ve derneklerin el ele vererek bir yazi hazirlamasini istedi. Akman, “Belli bir sinerji yaratilmasi halinde ben konuyu bizzat Ulastirma Bakani Binali Yildirim’a iletirim” dedi.

Torbali’ya otoban baglantisi sart

TORBALI’DA Metropolis antik kentinin ören yeri olmasi ve Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamlanmasi konusundaki çalismalar, bu mevkilere otoban üzerinden baglanti yolarinin açilmasini da gündeme getirdi. Torbali’nin içinden geçen IzmirAydin otoyolu, Aydin, Mugla, Denizli illeri ile Kusadasi, Marmaris, Bodrum gibi sahil kentlerine baglanti saglamasi açisindan önem tasiyor. Baglantinin oldugu illerden Torbali’ya gelmek veya gitmek isteyen vatandaslar otobüslere binmek için Izmir Otogari’na gitmek zorunda kaliyor. Turist ve sanayicilerin ilçeye ulasimini kolaylastirmak için Yeniköy mevkiinde otoban üzerinde indibindi duraklarinin yapilmasi isteniyor.

ANKARA’YA ILETILDI

ILÇENIN hizla gelisme göstermesi ve nüfus artisi beraberinde ulasim sorunlarini da gündeme getiriyor. Geçtigimiz mayis ayinda Torbali’nin önde gelen otobüs isletmecilerinden ve Torbali Ticaret Odasi eski Meclis Uyesi Gürel Soykan ilgili mercilere, temmuz ayinda da Torbali Ticaret Odasi’ndan 15 kisilik heyet Ankara’ya giderek, IzmirAydin otoban yolundan Metropolis ve Organize Sanayi Bölgesi’ne baglanti yapilmasini gündeme getirdi. Aylar geçmesine ragmen bir çalisma yapilmiyor olmasi, öte yandan Metropolis ve OSB’de çalismalarin hizla ilerlemesi konuyu yeniden gündeme getirdi.

55 KILOMETRE YOL

BAGLANTI yolunun yapilmasinin turizm ve ekonomiye büyük katki saglayacagini ifade eden Gürel Soykan, sehirlerarasi yolculuklarda Torbalili vatandaslarin Izmir Garaji’nda indigini, bu nedenle 55 kilometre yol kat etmek zorunda kaldiklarini ifade etti. IzmirAydin otoyolu üstünde faaliyet gösteren dinlenme tesislerinde indibindi yapilmasinin hem ilçe vatandas hem kurulacak OSB’ye ulasimin kolayligi hem de Metropolis antik kentini gezecek turistler açisindan önem tasidigini ifade eden Soykan, “Bölgenin canlanmasi ve halkin bu hizmetten faydalanmasi için ilgili mercilere basvuru yaptik. Ama sonuç çikmadi” dedi.

TEGET GEÇIYOR

YENIKÖY mevkiinde müsait bir alan bulundugunu ifade eden Soykan, “Otobüsler otoban içerisinden geçtikleri sirada yolcu indirip bindiremiyor. Aksi takdir de önemli bir para cezasina çarptiriliyor. Ilçede önemli yatirimlar yapiliyor. Ama vatandaslar teget geçiyor. Yoldan geçen bir turist Metropolis’e gelmek için otoban üzerinde inemiyor. Önceki projede Çaybasi’ndan inis verilmesi gündemdeydi. O da iptal edildi. Otobandan indi bindi yapilmasinin saglanmasi ve buradan ilçeye baglanti yolu açilmasi gerekiyor. Baglanti saglanirsa ilçe vatandasi da bu hizmetten yararlanir. Özellikle Metropolis için bu çalisma yapilmali. Sayin Binali Yildirim’a bu konu iletilmeli ve üzerinde ciddiyetle durulmali” dedi.

BAKAN’LA GÖRUSURUM

TORBALI Soförler ve Otomobilciler Odasi Baskani Civa Ismail Akman da, baglanti yolunun yapilmasi içim her türlü destegi verecegini söyledi. Ayni sorunun Izmir’in Pinarbasi ve Isikkent güzergahinda yasandigini ancak yapilan girisçikis güzergahlariyla problemin çözüldügünü ifade eden Akman, “Genel seçimlerde 6. Sanayi Sitesi için de girisçikis yapildi. Sorun halledildi. Torbali’daki sorun da çözülemeyecek cinsten degil. Yeniköy mevkii için hazir bir baglanti yolu var ama resmiyet kazanmamis” dedi. Torbalida belediyenin, odalarin ve derneklerin el ele vererek bir yazi hazirlamasini isteyen Akman, “Belli bir sinerji yaratilmasi halinde ben konuyu bizzat Ulastirma Bakani Binali Yildirim’a iletirim” diye konustu. Konuyla ilgili üzerine düsen görevi yerine getirecegini ve ilgili yerlere gereken müracaatin yapilmasini saglayacagini ifade eden Akman, “Baglanti yolu yapilamasinin hem ilçeye hem de vatandasa faydasi olur. Bu is için isbirligi gerekiyor. Ben de bütün imkânlarimi ortaya koymaya hazirim” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web