Büyük Torbalı

Tuglacilar batacak!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tuglacilar batacak!
425 Görüntüleme
29 Nisan 2010 - 21:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tuglaciligin zor bir dönemden geçtigini, 1 çay parasina 3 tuglanin aliniyor olmasinin sektörünün içerisinde bulundugu durumu özetledigini söyleyen Murat Ögüt, ilçedeki insaat sektörünün de çikmazda oldugunu belirtti

TORBALI’NIN en köklü sanayi kuruluslari arasinda bulunan Za-fer Tugla ve Kiremit’te 4. nesil ayni meslegi yapmak üzere yetisi-yor. 1964 yilinda Cahit Ögüt tara-findan kurulan ve bugün en küçük torunu Murat Ögüt ve kardesleri tarafindan yönetilen kiremit fab-rikasi ailenin yetisen çocuklarinin da is kapisi olmaya aday. Tugla üretiminde küreklerle nakliyat yapildigi dönemde son teknolo-jiye ulasan Zafer Kiremit, Ege Bölgesi’ne satis yaparken, bir yanda da Zafer Insaat ve Zafer Kiremit olarak diger is kollarinda da faaliyet gösteriliyor. Tuglaci-ligin zor bir dönemden geçtigini, 1 çay parasina 3 tuglanin aliniyor olmasinin sektörünün içerisinde bulundugu durumu özetledigini söyleyen Murat Ögüt, ilçedeki insaat sektörünün de çikmazda oldugunu söyledi. “Dönerciden avukata, manavdan galericiye, ögretmenden, kaldirim mühendi-sine kadar herkes müteahhit ol-mus. Ilçede her sabah yeni bir temel kaziliyor. Sektör bir yerde tikanir” diyen Murat Ögüt dene-timin sart oldugunu vurguladi.

DEDEDEN TORUNA

SEKTÖRE ilçenin ilk tugla fab-rikasinda yüzde 30 hisse ortakligi ile adim atan Cahit Ögüt 1964 yilinda Çaybasi çikisinda 30 bin metrekare arazi alarak kendi isini kurmaya karar verdi. Zafer Kire-mit’i 1964’te kuran Ögüt, üretime ancak 1967 yilinda geçebildi. 1973 yilinda ortagi bulundugu fabrikanda ayrilan Cahit Ögüt, o dönem günde 300 isçi çalistirarak bölgenin önemli tugla üreticileri arasinda yerini aldi. Geçtigimiz yillarda vefat eden Cahit Ögüt’ten bayragi devralan Hadi Ögüt, ogullari Cahit ve Murat ile birlik-te simdi ayni meslegi sürdürüyor. Ailecek tuglaci olan Ögüt ailesin-de yeni nesil her ne kadar egitim-lerine devam etse de fabrikada görevleri simdiden hazir gibi görünüyor. Dedesinin koltugunda oturmanin kendisine gurur verdi-gini söyleyen 38 yasindaki Murat Ögüt, basarinin temelinde dürüst-lügüne ve çok çalismanin yattigi-ni söyledi. Hiçbir zaman patron gibi bir hayat sürmediklerini söyleyen Ögüt, “Evlatlarimiza da bunu ögütlüyoruz. Dedemin kurdugu bacayi biz tüttürüyoruz. Çok çalisarak, ter dökerek çabali-yoruz” dedi. Çocuk yaslardan bu yana da tugla üretiminin içerisin-de bulunan genç isadami, 3 erkek çocugunun da bu isi sürdürmesini istedigini söyledi.

DENETIM EKSIKLIGI VAR

ZAFER Kiremit’te Blok Tugla, Briket, Eko, Termo, Asmoren, Baca Tuglasi, basta olmak üzere 40 çesit tugla üretimi yapiliyor. 150 bin metrekare alan üzerine kurulu tesiste yaklasik 60 kisi istihdam ediyor. Yaz dönemlerin-de temposu yükselen fabrika gün-lük 120 bin tugla üretim kapasite-sine sahip. Kaliteli üretim yapma-ya özen gösterdiklerini söyleyen Murat Ögüt, “Son dönem piyasa-da çok fazla kalitesiz tugla oldu-gunu görüyoruz. Standartlara uyulmuyor. Ebatlar küçüldü. Müsteri bilinçsiz. Denetim eksik-ligi de var. Iyi pismeyen tuglalar kullaniliyor, bu çok sakincali” dedi.

TUGLACILAR BATIYOR

SEKTÖRDE en büyük sikintinin fiyat düsüklügü oldugunu söyle-yen Murat ögüt, “Biz Izmir’deki tuglacilar olarak 1991 yilinda biraraya gelip Yeniasir Gazete-si’nde ‘Çay bin lira, tugla bin lira, Batiyoruz!’ manseti ile büyük bir haber yayinlatmistik. O zaman zor durumdayiz saniyorduk ama demek ki daha görecegimiz kötü günler varmis Simdi bir bardak çay 50 kurus, 1 tuga 15 kurus. Biz isyan ederken 1 çay parasina 1 tugla alinabiliyordu. Ama simdi 3 tuga bir çay etmiyor. Bunda tek suçlu fabrikalardir. Teknoloji ge-listi, artik 1 dügmeye basip 250 bin tuglayi ayni anda üretebiliyo-ruz. Fabrika da artti. Tugla çok piyasada. Böyle olunca fiyat dü-süyor. Ben TUK-DER üyesiyim. Orada çagrida bulundum. ‘kapa-site düsürelim, fiyat yükselir’ de-dim ama kimse aldirmadi. Simdi ise tek kelime ile batiyoruz. Her-kes kendi çabasi ile ayakta kali-yor” dedi.

DÖNERCIDEN INSAATÇI MI OLUR?

AYNI zamanda Zafer Insaat’in da sahiplerinden olan Murat Ögüt ilçede insaat kalitesi düstügü için kapasiteyi düsürdüklerini söyledi. Torbali Adliye Sarayi, Armutlu Temel Egitim Lisesi, Karsiyaka’-da 300 konut gibi çok büyük ve özel projelerde yer aldiklarini fa-kat kalitenin geri plana atildigi bir ortamda artik çok fazla is alma-maya özen gösterdiklerini söyle-yen Ögüt, ilçedeki insaat kirlilig-inin birkaç yil içerisinde ciddi sorunlara yol açacagini söyledi. Insaatçilikta 30 yili geride bira-kan, 25.yilinda Izmit Ticaret Odasi tarafindan ‘Onur Ödülü’ne layik görülen Zafer Insaat’in bundan böyle seçici davranacagi-ni söyleyen Ögüt, “Öyle bir ilçe düsününki Dönerciden avukata, manavdan galericiye, ögretmen-den, kaldirim mühendisine kadar herkes müteahhit olmus. Görsel-lik güzel ama kalite yerlerde sü-rünüyor. Malzeme kötü, isçilik düsük. Aksam yat bos arsa, sabah kalk temel atilmis. Depreme dayanikli degil. Tuglalar TSE, CE belgesi olmasina karsin çok kötü. 2000 yilindan önce ilçede ayni durum bir kez daha yasandi. Önüne gelen insaat yapti, sonra birakip kaçtilar. Yeniden o nokta-ya gidiyoruz” dedi.

PIYANGODAN ÇIKAN PARALARI NE YAPTI?

UST üste sans oyunlarindan kazandiklari paralarla da gün-deme gelen ögüt ailesinin bu paralari ne yaptiklari uzun yillar merak konusu olmustu. 1998′-de çeyrek bilere 125 milyar, 2006’da Sayisal Loto’da 1 tril-yon 213 milyar kazanan aile, bu paranin bir kismini isine, bir kismina da hayir islerine har-camis. Murat Ögüt, “Haydan gelen huya gitmedi bizde. Ka-zandigimiz paralari isimize ya-tirdik. Çesitli kurumlara ve kisi-lere yatirdik. Biz zaten sans o-yunu zengini degiliz. Torbali’nin ilk sanayicilerinden olan rah-metli dedemiz biz çok degerli bir meslek birakti” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web