REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tugrul Yemisçi sözünü tuttu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tugrul Yemisçi sözünü tuttu
173 Görüntüleme
21 Haziran 2010 - 22:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AK Parti Izmir Milletvekili Tugrul Yemisçi tarafindan Meclis gündemine tasinan soruna çözüm getirecek düzenleme Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

TORBALI’DAKI oda baskanlarinin birlesip Ankara’da TBMM ve Basbakanliga yaptigi ziyaretin olumlari sonuçlari bir bir hayata geçiriliyor. Torbali Tüvtük’ün kapasitesinin arttirilmasinin TBMM’de gündeme gelmesi ve önceki gün ehliyet sinavlarinin artik Torbali’da yapilacaginin kesinlesmesinin ardindan dün de AK Parti Izmir Milletvekili Tugrul Yemisçi’den ‘Ecrimisil’ müjdesi geldi. AK Parti Izmir Milletvekili Tugrul Yemisçi tarafindan Meclis gündemine tasinan soruna kalici çözüm getirecek düzenleme Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Torbali’da yüksek ecrimisil bedellerinden magdur yaklasik 2000 kisi bulunuyor. Ecrimisil sorunu ilk olarak geçtigimiz ya MHP Izmir Milletvekili Senol Bal tarafindan TBMM’de güdeme getirilmisti. Bal, Çevre ve Orman Bakani Veysel Eroglu’nun yanitlamasi için yazdigi yazili önergede Torbali’da Ayrancilar, Özbey, Yeniköy, Ahmetli, Arslanlar köy ve beldelerinde bir kisim köylünün, Hazinenin 2B kapsaminda kullanim izni verdigi arazilerde yasadiklari belirtilerek, “Vatandaslarimiz burada ecrimisillerini ödeyerek ikamet edi-yorlar. Bugün turizm sektörü için uygulanan yüzde 1′lik ecrimisil oraninin, çiftçiye yüzde 5 olarak uygulanmasi hakkaniyetli bir yaklasim midir?” seklinde sormustu.

2000 KISI MAGDUR

ZIRAAT Odasi Baskani Murat Uslu, Esnaf Odasi Baskani Sezai Tamer, Soförler Odasi Baskani Civa Ismail Akman, Ticaret Odasi Baskani Behçet Çi-nar ve Ticaret Odasi Meclis Baskani Abdulvahap Olgun’dan olusan heyet geçtigimiz aylarda Ankara’ya giderek burada Devlet Bakani Mehmet Aydin, AK Parti Milletvekili Tugrul Yemisçi, CHP Milletvekili Mehmet Ali Susam, MHP Grup Baskan Vekili Oktay Vural ve MHP Milletvekili Senol Bal ile görüsmüstü. Torbali’nin sorunlarinin yer aldigi 20 basliktan olusan dosyalari ilgili bakanliklara iletmisti. Raporda yüksek ecrimisil bedellerinin vatandasi magdur ettigi Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu tarafindan dile gerilmisti. Hazine’ye ait arazilerde kiralama bedeli ödeyerek çift-çilik yapan binlerce kisinin korkulu rüyasi haline gelen yüksek ecrimisil (isgaliye) delleriyle ilgili sorun çözülüyor. Ayrancilar, Yeniköy, Özbey, Ahmetli, Arslanlar basta ol-mak üzere Torbali’nin birçok bölgesinde ecrimisil bedelleri-ni ödeyemedikleri için mahkemelik olan çiftçilere müjdeli haber Ankara’dan geldi. AK Parti Izmir Milletvekili Tugrul Yemisçi tarafindan Meclis gündemine tasinan soruna kalici çözüm getirecek düzenleme Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

HESAPLAMA YÖNTEMI

AK Parti Izmir Milletvekili Tugrul Yemisçi tarafindan Meclis gündemine tasinan sorun, Gelir Vergisi Kanunu ve Bazi Kanun Hükmünde Kararnamelerde Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun Tasarisi’na dahil edilen madde ile giderilecek. Önümüzdeki gün-lerde TBMM Genel Kurulu’ndan geçirilmesi planlanan torba yasa ile yapilacak düzenlemeye göre, mülkiyeti Hazine’ye ait olan arazilerde çiftçilik yapan köylü-lerden alinacak ecrimisil bedellerinin tes-pitinde kullanan he-saplama yöntemi degistirilecek. Ecrimisil bedelleri piyasa ra-yiçleri dikkat alina-rak belirlenecek. Milli Emlak Genel Müdürlügü bu arazileri kullanan çiftçilere en çok 5 yil geriye dönük ecrimisil tahakkukunda bulunabilecek. Çiftçi 5 yildan uzun zaman dilimi için kendisine tahakkuk ettirilen ecrimisil bedellerini ödemeyecek. Kanun çikmadan önce bu bedelleri ödemedigi için mahkemelik olan ya da icraya düsen çiftçinin yükümlülükleri yok sayilacak. Ecrimisil bedellerini ödeyenlere ise para iadesi yapilmayacak. AK Parti Izmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Uyesi Tugrul Yemisçi, yapilacak düzenlemenin çiftçinin lehine oldugunu ve yüksek ecrimisil bedelleri nedeniyle yasanan sorunlarin giderilecegini söyledi.

ECRIMISIL SIKINTISI

ILÇE genelinde Ayrancilar, Yeniköy, Özbey, Ahmetli, Arslanlar basta olmak üzere hazine arazisinde ikamet eden veya tarim arazisi olarak kullanan binlerce vatandas ecrimisil fiyatlarinda yasanan artis nedeniyle sikintili günler geçiriyor. Kullandiklari hazine arazisi için 4 yilda bir ödeme yapan vatandaslar, kira bedellerinde yasanan rekor zam sonrasinda ne yapacaklarini bilemez hale geldi. Torbali sinirlari içerisinde herhangi bir hazine arazisi üzerinde ikamet eden vatandas 2004 yilinda 500 m² bir arsa için 250 TL ödeme yaparken, 2009 yili sonunda artan bu fiyat 5.500 TL’ye kadar yükseldi.

 KÖYLU ÇOK SEVINECEK

KENDISINE iletilen sikayetleri Ankara’da Milli Emlak Genel Müdürlügü ile paylastigini ve soruna kalici çözüm getirmek için kapsamli bir çalis-ma gerçeklestirdiklerini ifade eden Yemisçi, “Izmir’in neredeyse tüm ilçelerinde köylümüz ecrimisil bedellerinden sikayetçiydi. Vatandaslarimi-zi sevindirmek için aylarca ugrastik ama sonun-da istedigimizi elde ettik. Hazine’ye ait tarlalari kullanan çiftçinin lehine bir düzenleme oldu. Meclis tatile girmeden yasalasacagini umut ediyorum. Küçük çiftçilerimizi magdur etmemek için bundan sonra da ne gerekiyorsa yapacagi-mizdan kimsenin süphesi olmasin” dedi. Ecrimi-sil bedellerinin tespitiyle ilgili yeni bir yönetmelik hazirlandigi bilgisini veren Yemisçi, düzenlemeden turizm sektörünün de faydalanacagini, 5 yili asan geriye dönük ecrimisil tahakkuklari nedeniyle devletle mahkemelik olan turizmcilerin mahkemelerinin de düsecegini sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web