Büyük Torbalı

Tüm Torbali radyonun basina toplanir, savas haberi dinlerdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tüm Torbali radyonun basina toplanir, savas haberi dinlerdi
225 Görüntüleme
06 Ekim 2011 - 21:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1928 yilindaki Büyük Torbali Depremi’nde 5 aylik bir bebek olan, 1935 yilinda Torbali’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk’ü gören Naim Özkarademir hafizasindan da bir sey kaybetmemis.

TORBALI Mahallesi’nde yasayan 85 yasindaki Naim Özkarademir ilçenin yasayan tarihi gibi.1928 yilindaki Büyük Torbali Depremi’nde 5 aylik bir bebek olan, 1935 yilinda Torbali’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk’ü gören Özkarademir hafizasindan da bir sey kaybetmemis. Ilerlemis yasina ragmen hiçbir saglik problemi bulunmayan Özkarademir kendisini ihtiyar gibi hissetmedigini ve hayattan çok zevk aldigini söyledi. 100 yasini asmayi hedefledigini ifade eden Özkarademir özel arabasiyla Manisa’ya gidip gelecek kadar da dinç. Yasadigi bahçeli evi adeta bir botanik bahçesine çeviren Özkarademir 30 adet kanarya, 60 adet akvaryum baligi besliyor ve çok sayida çiçek yetistiriyor. Uzun ve saglikli yasamasini sahip oldugu kus ve çiçek sevgisine baglayan Naim Özkarademir ilerleyen teknolojinin eskiye nazaran hayati kolaylastirdigini ifade ederek “Eskiden hayat zor ama güzeldi simdiyse hayat kolay fakat eskisi gibi güzel degil. Bir ikinci sansim olsaydi hayatin kolay oldugu bu devirde dogmak isterdim” dedi.

BUYUK DEPREMDE 5 AYLIK BEBEKTIM

1928 yilinda Torbali’yi yerle bir eden Büyük Deprem’de 5 aylik bir bebek oldugunu ifade eden Naim Özkarademir “Torbali’da simdiki saglik ocaginin oldugu yerde deprem esnasinda yikilan bir caminin harabesi vardi. O caminin minaresi nasil olduysa saglam kalmis. Çocuklugumda o minareyi gördügümü hatirliyorum. Deprem konusunda büyüklerimiz çok sey anlatirlardi. Halkin deprem panigi büyük depremin üzerinden uzun yillar geçmesine ragmen yatismamisti”

UZUN HAYATIN SIRRI

MUTLU bir hayat için kisinin isini ve esini sevmesi gerektigine deginen Özkarademir “Esimi geçen sene kaybettim ama vefat edene kadar tam 62 yil hiç kavga etmeden ve küsmeden gül gibi geçindik. Simdi evlenenler birbirine 3 ay bile tahammül edemiyor. Biz bir aci söz bile söylemedik.”dedi. Sagligina yedigine içtigine çok dikkat ettigini beyan eden Özkarademir “Benimle ayni yasta olan arkadasim neredeyse hiç kalmadi. Kendimi asla ihtiyar gibi hissetmiyorum. Beni tanimayanlar 85 yasinda olduguma inanamiyor. Fakat yasliyim diye de kendimi koyvermiyorum. Hala yedigime içtigime sihhatime dikkat ederim. Çok az yemek yerim ama suyu fazla tüketirim. Hayatta en çok deger verdigim söz sudur: Vücut bir gemi, akil yelkeni, fikir dümeni, kullan o gemiyi göreyim seni “Bir de insan üç seyi çok iyi bilmeli isini, haddini ve hesabini “diye konustu.

SIMDIKI INSANLARA GUVENEMIYORSUN

YILLAR önce Torbali’da yasayan insanlar arasinda çok saglam bir güven iliskisi oldugunu ifade eden Özkarademir “O yillari özlememek mümkün mü? Uzüm hasadi yapip üzümleri kurumasi için tarlalara sererdik bir Allah’in kulu da gelip bir salkim üzüm almazdi. Herkes dürüst ve birbirine son derece güvenirdi. Ara sira at hirsizliklari olurdu o kadar. Simdi insanlar menfaat ölçüsüyle yasiyor ve birbirine çikar ile yaklasiyor. Eskiden teknoloji bu kadar yaygin olmadigindan hayat zordu. Ikinci Dünya Savasi yillarinda Torbali’da kahvenin birinde bir radyo vardi. Herkes onun basina toplanir. Savasla ilgili haberleri dinlerdi. Simdiyse herkesin elinde cep telefonu evinde bilgisayari var. Hayat eskiye nazaran çok kolaylasti ama hayatin eski tadi da kalmadi.”dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web