Büyük Torbalı

Türk-Yunan dostlugunun kaniti fotograf, Torbali ile özdeslesti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türk-Yunan dostlugunun kaniti fotograf, Torbali ile özdeslesti
191 Görüntüleme
04 Aralık 2011 - 21:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali dogumlu Rum vatandasi Dimitri’yi misafir eden, dogdugu topraklari gezdiren Torbalililar, onu ugurlarken istasyonda bir de fotograf çektirmis. O kare simdi ilçe ile özdeslesti.
TORBALI ile ilgili tarihi fotograflarin yer aldigi her platformda Istasyon’un önünde çekilmis bir kalabaligin resmine rastlamak mümkün. Ilçe ile özdeslesmis bu fotograf karesinde yer alanlarin kim oldugu, neden böyle bir fotograf çektirdikleri bugüne kadar pek fazla bilinmiyordu. Bu nostaljik fotograf karesinin önemi sadece “tarihi” olmasi degil. Bu görüntü, TürkYunan dostluguna taniklik eden bir kare. Çok sayida Yunanistan göçmeninin yasadigi Torbali’da, Mübadele yillarinin izlerine rastlamak mümkün. Fotograf, Torbali’daki babasinin evini ziyaret eden Dimitri isimli Yunan vatandasin memleketine dönüsü sirasinda çekilmis. Fotografta ilçenin ileri gelen simalari var.

SIK SIK GELIP GIDIYORLARDI

1950’LI yillarda Torbali Istasyonu’nda çekilen bir fotograf, simdilerde gerek internet ortaminda gerekse de ilçe tarihi ile ilgili eski fotograflarin yer aldigi her ortamda “sembol” niteliginde ön plana çikiyor. Türkiye’nin ilk demir yolu hatlarindan IzmirAydin Demiryolu üzerinde yer alan Torbali Istasyonu’nda çekilen bu fotograf “Torbali’nin ev sahipligi yaptigi göçmen vatandaslarin” hayatindan bir kesit. Mübadele sonrasi memleketlerinden ayrilmak zorunda kalan Yunan vatandaslarin yerlestigi bölgeler arasinda Torbali da var. O yillarda büyükleri Torbali’da yasayan ve Torbali dogumlu olan Rum vatandaslar sik sik ilçeye gelerek ailelerini ziyaret ediyordu. Torbali Mahallesinde yasayan babasinin evini ziyaret gelen Dimitri’nin, dönüsü sirasinda onu ugurlayan ailesi ve mahalle sakinlerinin ölümsüzlestirdigi o an simdi, ilçe ile özdeslesti. Fotograf, Torbali Mahallesinin ileri gelenlerinden merhum Kazim Varlik’in arsivinden.

GUZEL BIR DOSTLUK VARDI

FOTOGRAF karesinde Kazim Varlik’in yani sira bugün hala hayatta olan Istasyon Hareket Memuru Kemal Bey, Resat Senbay ve mahallenin ileri gelenleri yer aliyor. Torbali dogumlu Rum vatandasi Dimitri’yi çok güzel agirlayan, misafir eden, dogdugu topraklari gezdiren Torbalililar, onu ugurlarken bir de fotograf çektirmis. Bu özel fotografin babasinin arsivinde yer aldigini söyleyen Hasan Varlik, “YunanTürk düsmanligi bu topraklara hiç ugramadi. Bizler hep dost olduk. Mübadeleden sonra baska topraklara savrulan insanlar birbirlerine tutundu. Bu fotograf, dostlugun simgesidir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web