Büyük Torbalı

Türk-Yunan dostlugunun simgesi evler 150 yildir ayakta

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türk-Yunan dostlugunun simgesi evler 150 yildir ayakta
374 Görüntüleme
12 Ocak 2010 - 22:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI’NIN ilk yerlesim alani olan Torbali Mahalle-si’ndeki tarihi evler halen ayakta ve tarihi dokusunu ko-ruyor. Yaklasik 150 yillik bu evler en az 5 nesildir aileler tarafindan kullaniliyor. Sayilari giderek azalan bu kerpiç evler, saglik açisindan da oldukça yararli. Yazin serin olan bu evler kisin ise sicak olma özelligini tasiyor. Yo-gun bir göçün yasandigi ve giderek gelisen Torbali’da bu evlerin bulunmasi dikkat çekiyor. Hizla betonlasan ve metrelerce yükseklikteki apartmanlarin dikildigi binala-rin arasindaki bu evler tarihi yapilariyla da dikkat çeki-yor. Torbali Mahallesi’nde sayilari giderek azalan bu tarihi evler, betonlasmaya da kafa tutuyor.

ILÇENIN ILK YERLESIM ALANI
CUMHURIYET döneminden önce yapilan evler, Türki-ye’nin birçok bölgesinde kullanilmaz hale gelirken, Tor-bali’da onlarca kerpiç ev hala ilk günkü gibi dimdik a-yakta. Türkiye’de en eski yapilardan biri olan bu kerpiç evlerin sayisi giderek azaliyor. Genellikle 1 veya 2 katli olan bu evler bir dönem oldukça revaçtaydi.
Torbali’nin ilk yerlesim bölgesi olan Torbali Mahalle-si’ndeki bu evler âdeta betonlasmaya kafa tutuyor. Ma-hallenin birçok bölgesinde bu yapiya rastlamanin müm-kün oldugunu ifade eden Torbali Mahalle Muhtari Hüse-yin Kuran, “Cumhuriyet tarihinde büyük bir öneme sa-hip olan bu bölgelerde hem Türkler hem de Yunanlilar yan yana yasarlardi. Onlarin döneminde yapilan bu evler günümüze kadar, hiç bozulmadan ulasti. Bu evler genel-likle Saglik Ocagi, Istasyon Caddesi ve Dokuz Eylül Caddelerinde agirlikli olarak bulunuyor” dedi.

Türk Mahallesi ve Rum Mahallesi
15.000 nüfusa sahip olan Torbali Mahallesi’ndeki tarihi evler, uzun yillara ragmen halen ilk günkü gibi kullaniliyor. Torbali’nin tarihine isik tutan bu evlerin sayisi maalesef her geçen gün giderek azaliyor. Mahal-lenin en yasli isimlerinden biri olan 84 yasindaki Naim Özkarademir, “Ilçenin ilk yerlesim alani olan Tor-bali Mahallesi, geçmis yillarda Türk Mahallesi ve Rum Mahallesi olarak ikiye ayrilirdi. Fakat her iki millet de yan yana yasamlarini sürdürürlerdi. Bu bölgede bulunan evler en az 150 yillik olup, 5 nesildir ayakta. 1923 yilinda Kurtulus Savasi sonrasinda, Selanik macurlari Türkiye’ye getiri-lip bu evlere yerlestirildi. Bu evlerin bu kadar uzun yillar ayakta durma-sinin en büyük nedeni kerpiçten yapilmasidir. Ben bile su anda ker-piç bir evde yasamimi sürdürmeye çalisiyorum.
Bu evler müstakil oldugu için halen tercih ediliyor. Fakat betonlasma hizla devam ettigi için önümüzdeki yillarda bu evlerde tarih olacaktir. Bu yüzden gerekli kurumlarin bu tarihi evlere sahip çikmasi gerekir” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web