Büyük Torbalı

Türkiye toprak mamüllerinin yüzde 75’i Pamukyazi’dan

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türkiye toprak mamüllerinin yüzde 75’i Pamukyazi’dan
319 Görüntüleme
06 Nisan 2010 - 22:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pamukyazi’da faaliyet gösteren ve üretiminin yüzde 98’inin Ingiltere, Yunanistan, Almanya ve Amerika gibi ülkelere ihraç eden Sahtas yildizini parlatmaya devam ediyor. Firmanin yönetim kurulu Baskani Yilmaz Sahin sektörü degerlendirdi

TUMUYLE geleneksel metotlar kullanilarak kendi bünyesinde olus-turdugu kalip atölyesinde üretilen çati, duvar, zemin kaplamalari, de-koratif bahçe malzemeleri, Terracot-ta, özel restorasyon tuglalari, kire-mitleri ve karolari ile üretiminin yüzde 98’inin Ingiltere, Yunanistan, Almanya ve Amerika gibi ülkelere ihraç eden Sahtas 1987 yilindan beri Torbali Pamukyazi mevkiinde faali-yet gösteriyor. Yillik ortalama 12 milyon adet ürünün üretildigi firma-nin hammaddesi Saipler, Menemen, Tire, Güzelbahçe yöresinden elde ediliyor. Yatirimlarini hizlandiran firma 13 Ocak 2010 tarihinden itiba-ren Sahtas U.K satis pazarlama su-besi ile Ingiltere’ de hizmet vermeye basladi. 2011 yilinda Sahtas France subesini açmayi planlayan firma 2012 yilinda üretim kapasitesini yüzde 80’lere çikararak Sahtas U.S.A subesini açmayi hedefliyor. Firmanin yönetim kurulu baskani ve Ege Bölgesi Sanayi Odasi Meclis Uyesi olan Yilmaz Sahin ile Sahtas, hedefleri ve toprak sanayisi hakkin-da konustuk.

Firmanin özgeçmisini bize anlatir misiniz?
1987 yilinda Torbali Pamukyazi mevkiinde 22.000 m² kapali ve 160.000 m² açik alanda tugla kiremit fabrikasi olarak hizmet vermeye basladi. 2001 yilina kadar Türkiye iç piyasasi agirlikli olarak tugla ve marsilya kiremiti üretimi yapti. Aza-lan talep nedeniyle ve haksiz rekabet ortamindan kurtulmak için ortakla-rindan Mehmet Zeki Sahin ve Yil-maz Sahin’in uzun yillar yurt disinda bulunmus olmasi nedeniyle elde ettigi tecrübelerinden istifade ederek 2001 yilindan itibaren yurt disina açildi. Yüzde 100 yerli hammadde kullanarak el yapimi rustik, kiremit, tugla, yer karolari, çiçek saksilari ve çini sirri seramik üretimi yaparak yatirimlarini tamamlayan firma 2002 yilindan itibaren yüzde 98 ka-pasitesini Ingiltere, Yunanistan, Almanya ve Amerika gibi ülkelere ihraç eden bir sanayi tesisine dö-nüstü.

Yillik üretim kapasiteniz nedir?

Firmamizin yillik olarak tüm ürünlerden 12 milyon adet üretiyor. Toplam ürün gamimizda 865 çesit ürün üretmekteyiz. Su anda yüzde 35 kapasiteyle çalisiyoruz. 2011 yi-lindan itibaren de hedefimiz kapasi-temizi yüzde 80’lere çikarmak. Ayri-ca Sahtas Türkiye toprak ürünlerin-den mamul insaat malzeme ihracati-nin yüzde 75’inin gerçeklestiren bir tesis.

Kaç personel görev yapiyor?
2008 yilinda etkisini gösteren eko-nomik krizden önce firmamizda 150 personel görev yapiyordu. Kriz ne-deniyle talebin azalmasi nedeniyle personel sayimiz 78’e düsmüstü. Son dönemlerde piyasanin hareket-lenmesiyle birlikte personel sayimizi 102’ye çikardik. Bu sayisi yeniden 150’ye çikarmayi hedefliyoruz. Ayri-ca isten çikardigimiz personelleri-mizi geri aliyoruz.

Kullandiginiz hammaddeyi nereler-den temin ediyorsunuz?
Hammaddemizi Saipler’de bulunan ruhsatli sahamizdan ve Menemen, Tire, Güzelbahçe yöresinden elde ettigimiz insaat temel topraklarindan sagliyoruz.

Yasanan ekonomik krize ragmen basarisini devam ettirebilen bir fir-ma olarak bundan sonraki hedefle-riniz arasinda neler bulunuyor?
2001 yilindan beri Ingiltere’de fir-mamizin distribütörü bulunuyordu. Dünyada etkisini gösteren ekonomik kriz nedeniyle distribütörün islerinin bozulmasi üzerine 10 yillik sözles-mesini fesih ettik. Biz de bu durum-dan istifade ederek Sahtas U.K satis pazarlama subemizi Ingiltere açtik. Buradaki subemiz 13 Ocak 2010 tarihi itibariyle hizmet vermeye bas-ladi. Sahtas 2011 yilinda baslamak üzere fabrikaya dogal gaz baglan-masi ve dogal gazli kurutma ünitele-ri hatti ve dogal gazla çalisan tünel firin çalismalarina basladi. Ayrica Fransa’dan gelen talep dogrultusun-da 2011 yilinda da Sahtas France subesini açma karar verdik. 2012 yilindan itibaren dünyadaki ekono-mik kriz bittigi taktirde yatirimlari-mizi gerçeklestirerek kapasite kulla-nimimizi yüzde 80’lere çikarip Sah-tas U.S.A subesini açmayi planliyo-ruz.18-22 Mart tarihleri arasinda dünyanin ikinci büyük fuari olan Birmingham Homebuilding fuarinda kendi markamizla stant açtik. Gelen ziyaretçilerin siparisleri neticesinde üretim kapasitemizi yüzde 25 artti-rarak üretimimize devam ediyoruz. Daha önce sadece Ingiliz mimari-sine uygun çati kiremitleri ihraç ediyorduk. Bu fuara katilmamizin ardindan el yapimi tugla ve el yapi-mi terracotta yer karolarini da sat-maya basladik. Ayni zamanda tarihi eser tugla kiremitleri de üretip sati-yoruz. Yüklü miktarda da siparis aldik.

Toprak sanayisinin içinde bulundu-gu durum nedir?
2008 yili ekonomik krizinin ardin-dan Türkiye’de toprak sanayi zor günler geçirmeye basladi. Ulkemiz-de kayitli bulunan 519 fabrikadan 250 civarindaki fabrika kapandi. Bu fabrikalarda çalisan yaklasik 3000 civarinda kisi issiz kaldi. Ekonomik krizden dolayi insaat sektörünün içi-ne girdigi zor günlerde talep düsme-sinden dolayi fabrikalar kapanmak zorunda kaldi. 2010 yilinin ikinci çeyreginden itibaren insaat sektö-ründe mortgage faizlerinin düsme-siyle birlikte hareketlilik yasanaca-gina inaniyorum. Böylece toprak sanayisindeki fabrikalar tekrar çali-sabilir hale gelecek ve ülkedeki is-tihdamin saglanmasina yeniden kat-kida bulunmaya baslayacaktir.

Peki sektörün canlanmasi için ne-ler yapilabilir?
Toprak sanayisi mutlaka devlet tara-findan desteklenmeli. Ayrica tekno-lojik yatirimlarin yapilmasi de sek-tör için çok önemli. Fabrikalarin yüzde 90’i 1876 yilinda icat edilen hoffman çok eski pisirme sistemle-riyle çalisiyor. Çagimizda artik tünel firin sistemi yaygin. Verilecek sali-mini düsürülerek çevreye duyarli te-sisler haline gelecektir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web