REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Türkiye’deki tek Iç Anadolu Dernegi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türkiye’deki tek Iç Anadolu Dernegi
399 Görüntüleme
09 Kasım 2010 - 22:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1 yildir ilçede faaliyet gösteren Iç Anadolu Sevenler Dernegi, kapsami bakimindan Türkiye’de bir ilk olma özelligi tasiyor. Iç Anadolu Sevenler Dernegi, genellikle bir ili kapsayan hemsehri dernekleri arasinda bir adim öne çikiyor.

TORBALI’DA 11 yildir faaliyet gösteren Iç Anadolu Sevenler Dernegi, ilçedeki sivil toplum kuruluslari içerisinde aktif yapisi ile dikkat çekiyor. 320 üyesi bulunan dernek, Türkiye’de sadece ilçemizde bulunuyor. 1999 yilinda Kadri Arslan’in kuruculugunu yaptigi dernegin  baskanligini Ege Sivil Toplum Birligi (ESTOB) Baskan Yardimcisi ve Torbali Birlik Platformu Baskani Feyzullah Turan yapiyor. Turan, aktif çalismalari ile göz dolduruyor. Iç Anadolu Sevenler Dernegi, Izmir genelindeki hemsehrileri ile örgütlü çalismalar yürütüyor. Feyzullah Turan, sivil toplum kurulusu olan dernekleri ve çalismalari hakkinda merak edilenleri gazetemizle paylasti. Torbali’da sivil toplum anlayisinin olmadigina dikkat çeken Turan, ilçede ortak kültür anlayisinin olmadigini ifade etti.

DERNEGIMIZIN NET BIR DURUSU VAR

ILÇEMIZ’de 1999 yilinda Kadir Arslan’in öncülügünde kurulan Iç Anadolu Sevenler Dernegi, ilçemizde 11 yildir faaliyet gösteriyor. 320 üyesi bulunan dernegin yönetimini baskan Feyzullah Turan, Kadir Arslan, Ömer Demir, Sami Sirin ve Seheamettin Ceyhun yürütüyor. Dernegin en büyük özelligi tüm Iç Anadolu illerinde bulunan insanlari tek çati altinda toplamasi. Türkiye’de sadece Torbali-da bulunan dernek tüm il genelinde faaliyet-lerini sürdürüyor. Aktif yapisi ile dikkat çeken dernek bir çok sivil toplum hareketlerinde tavrini ve durusunu net olarak sergiliyor. Dernek olarak bir çati altinda yardimlasma ve dayanisma saglamaya çalistiklarini ifade eden Dernek Baskani Feyzullah Turan: “Dernegi-miz ülkemizde sadece Torbali’da bulunmak-tadir. Iç Anadolu’nun illerinden göçüp gelen gurbetçi hemserilerimizi tek bir çati altinda topluyoruz. Sadece Torbali’da bulunan hem-serilerimizi degil bütün Izmir çevresindeki Iç Anadolululari kapsiyoruz. Dernegimiz saye-sinde bayramlarda ilk öncelikli üyelerimiz olmak üzere, ihtiyaçlari olan hemserilerimize gücümüz yettigi kadar yardim ediyoruz. Iyi ve kötü günlerinde sürekli yanlarindayiz” dedi. Dernek olarak ülkenin bölünmez bütünlügüne cani gönülden bagli olduklarinin da altini çi-zen Turan: “Net bir durusumuz var. Türk mil-letinin bütünlügü konusunda net bir durusu-muz var. Asla bu durusumuzdan ve çizgimiz-den vazgeçmeyiz” dedi.

SIVIL TOPLUM BILINCI YOK

TORBALI’DA faaliyete basladiklari günden bu yana çalismalarina ara vermeden devam eden dernek aktif yapisi ile dikkat çekiyor. 2007 yilinda Ege Sivil Toplum Platformu’nu olusturarak Iç Anadolu Sevenler Dernegi’nin baskanliginda ilçedeki gençlere yönelik
Endüstri Meslek Lisesi ile ortaklasa hareket ederek kaynakçilik kursu verdi. Platform sa-yesinde bir çok kisi meslek sahibi oldu; fab-rikalara kalifiye eleman olarak gönderildi. Kurs alan insanlara o dönem hem kurs hem de maas verdiklerini dile getiren Turan: “O dö-nem açmis oldugumuz kursta 36 kisi meslek kursundan hem kurs hem de maas alarak mes-lek sahibi oldu. Simdi bu insanlarin hepsi fab-rikalarda meslek sahibi olarak çalisiyor. De-ner olarak çalismalarimizda hep insanlara faydali olabilmek için çalisiyoruz. Su anda çöp meselesi için bir sivil inisiyatif olustur-duk. Yine dernek olarak aktif görev aldik. Dernek olarak daima ilçemiz ve insanlarimiz için hizmet ediyoruz” dedi. Türkiye’de sivil toplum anlayisinin tam oturmadigina dikkat çeken Turan: “Toplum olarak sivil toplum anlayisina sahip degiliz. Benim nazarimda odalar daha çok esnafi ve is adamlarini temsil eder. Sivil toplum kurulusu degillerdir. Siya-set anlayisi tam anlami ile yerlesmedigi için bizim gibi dernekleri yani gerçek sivil toplum kuruluslarini ikinci planda kaliyor. Bu hem siyasetçilerin hem de sermayedarlarin isine geliyor. Gerçek sivil toplum kuruluslari gö-nüllülük üzerine kurulan, maddi çikar gözet-meyen dayanisma ve yardimlasma dernek-leridir” dedi. Gençlerin derneklere ilgisinin az oldugunu da ifade eden Turan: “Gençlerimi-zin önü hep bir yerlerde kesilmistir. Aslinda gençlerimizi yetistirip, ilerleyen yillarda on-lari derneklerin basina geçirmemiz lazim. Gençleri faaliyetler içerisinde bulundurup on-lara tecrübe kazandirarak gelecek zamanlarda dernekleri onlarin yürütmesi gerekir” dedi.

SIYASILER ÇIKARLARINI BIR KENARA KOYSUN

DERNEKLERIN siyasetten uzak olmasi ge-rektigini, siyasetçilere yakin olan dernek bas-kanlarinin kaybedeceginin altini çizen Turan: “Dernekler seçim zamani siyasîlerin duragi haline geliyor. Bunun sebebi üyelerinin ol-masi. Uye demek güç demektir. Dernekler üyeleri ile güçlüdür. Siyasetçilerin bir çogu bos vaatlerde bulunup seçim zamani dernek-lerin kapisini açmiyor. Biz Iç Anadolu Seven-ler Dernegi olarak asla hiç bir siyaset ve si-yasetçiden yana degiliz. Siyasetçilere yakin olan baskanlar ise kan kaybederler. Kesinlikle üyelerine yönlendirme yapmamalidirlar” dedi. Torbali’da bir çok sorunun oldugunu dile ge-tiren Turan: “Ilçemizde en büyük sorun ortak kültürel bir altyapi yok. Birlikte hareket edil-miyor. Ortak bir Torbali kültürü yok. Ilçemi-zin en büyük ihtiyaci olan hastane, kültür merkezi yok. Torbali’da bulunan siyasetçiler kisisel çikarlarini bir tarafa koyup ilçenin çikari için ortak hareket etmelidirler. Torbali her geçen gün kötüye gidiyor. Kontrolsüz bir nü-fus ve kontrolsüz bir gençlik var. Toplum ayrisimciligi zihniyeti var ilçemizde. Örnek verecek olursak: Spor insanlari birbirine bag-layan kardesligi pekistiren bir daldir. Bugün Torbalispor, ilçe halkini ayristirma durumuna getiriyor. Yasanan olaylar bunun örnegidir. Sporu bile çikarlarina alet ediyorlar” dedi.

USLUBA DIKKAT EDILMIYOR

TORBALILI yazarlarin, aydinlarin ve siyasetçilerin üslûplarina dikkat etmedigini dile getiren Turan: “Ilçemizde en çok üzerinde durdugum konu, ilçemizdeki siyasiler, dernek baskanlari, gazete köse yazarlari, siyasi kurumlar, tartisma ortamlarinda, istisare ortamlarinda üslûplarina dikkat etmemesi. Ayristirici degil pekistirici üslûp kullanmalidirlar” dedi. Torbali’daki yerel basinla ilgili görüslerini gazetemizle paylasan Turan: “Torbali’daki yerel basin toplumsal ayrimciligi körükleyecek tüm haberlerden uzak duruyor. Bu açidan cani gönülden kutluyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web