Büyük Torbalı

Ulkücülerin imajini zarar verecek taskinliklarda bulunani içimizde tutmayiz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ulkücülerin imajini zarar verecek taskinliklarda bulunani içimizde tutmayiz
253 Görüntüleme
04 Temmuz 2010 - 21:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 34 yasindaki yeni Ulkü Ocaklari Baskani Fatih Menekse’nin en dikkat çekici söylemi “Imaji bozup toplumda rahatsizlik yaratmis kisilerle ilisigi kesecegiz” oldu

GEÇTIGIMIZ ay Cumhur Eren’den bosalan Ulkü Ocaklari Torbali Temsilciligine getirilen Fatih Menekse lise yillarindan bu yana bu olusumun içerinde bulunmus, egitimli ve çaliskan bir isim olarak ön plana çikiyor. Il Baskani Recep Akan’in görevlendirmesi ile temsilcilik görevini yerine getirmeye baslayan Fatih Menekse’nin amaci ocagi amacina uygun bir sekilde egitim ve kültür çalismalarinin yogun oldugu, örnek gençlerin yetistirdigi faal bir kurum haline getirmek. Evli, Amine Tülay, Halide Beray isminde 2 kiz babasi olan 34 yasindaki Fatih Menekse’nin en dikkat çekici söylemi ise “Ulkücülerin imajini bozacak sekilde toplumda rahatsizlik yaratacak kisilerle ilisigi kes-mek.” Ocaklarin içine sizmis birkaç kisinin tüm camiaya zarar verebildigini, bunun asilmasi gerektigini söyleyen genç baskan hedeflerini, amaçlarini ve projelerini anlatti. Torbali’ya ‘Alparslan Türkes Hatira Ormani’ kurmak için girisimlere basladiklarini söyleyen Menekse’nin bir diger amaci da kirgin Ulkücülerin yeniden ocaga gelmesini saglamak. Fatih Menekse, ayrica hem Dogu Türkistan’daki katliamin hem de 1993’da Erzincan’in Basbaglar köyünde 33 sivil vatandasin camide yakilarak öldürülmesinin yildönümleri nedeniyle hayatini kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek, “insanlik ayibini yapanlari da kiniyoruz” dedi.

LISEDEN BU YANA ULKUCU

ULKU Ocaklari Temsilciligine kadar uzanan yaklasik 20 yillik Ulkücü geçmisi hakkinda bilgi veren Fatih Menekse, “Lise döneminden bu yana Ulkü Ocagina gidip geliyordum. Bu-nun yaninda Inönü Universitesi Arapgir Meslek Yüksekokulu’nda okudugum yillarda Ulkü Ocaklari Okul Baskanligi görevinde bulundum. Askerlikten sonra ikamet ettigim Ödemis’te Ocak yönetiminde yer aldim. 6 yildir da Torbali’da ikamet ediyoruz. Burada da kisa bir dö-nem Cumhur Eren ile birlikte muhasiplik yaptik. Ardindan Cumhur Eren’in baskanliktan ayrilmasi ile farkli isimler gündeme geldi.  Il Baskanimiz Sa-yin Recep Akan’in teveccühü bizden yana oldu” dedi.

PEYGAMBER OCAGI

‘PEYGAMBER Ocagi’ olarak adlandirilan Ulkü Ocaklari’nin ilçe temsilciligine getirilmenin kendisi için büyük bir gurur oldugunu söyleyen Menekse, “Su ana kadar olumlu tepkiler aliyoruz. Ulkücü Ocaklari Peygamber ocagidir. Ulkü Ocaklari rahmetli Basbug’un ifadesi ile tibbiye laboratuarlari ile ilahiyat fakültelerinin koridorla-rini birlestiren yani ilim ile imani esas alan kuruluslardir.  Ulkü Ocaklari Peygamber Efendimizin evi kadar mübarek, âlimlerin tekkesi kadar kutsal, asker ocagi kadar kiymetli yerlerdir. Böyle bir olusumun parçasi olmak gurur verici. Omuzlarimiza büyük bir yük oldugunun bilincindeyiz” seklinde konustu.

DARGINLARA ÇAGRI

HEDEFLERI arasinda ilçede Ulkücü camiaya hizmet vermis fakat su anda temsilcilikle ile ilisigini kesmis kisilerin yeniden aktif çalismasini saglama-nin oldugunu söyleyen Menek-se, “Geçmiste görev almis bazi agabeylerimizin kirginliklari var. Onlari kazanmaya çalisacagiz. Biz büyük bir aileyiz. Darginlari kazanmak için oca-gimiza bekliyoruz. Bu davada emeklilik yok. Yasam sürdügü sürece hizmet devam etmeli. Peygamber ocaginda davaya küsülmez. Hepsinin tecrübelerine ihtiyacimiz var. Bizlere yardimci olmalilar. Hareketli bir faal bir teskilatiz, çalismalarimiz yogun olarak sürüyor. En büyük hedefimiz ocakta egitimli, içinde Allah korkusu olan alni secdeye inen, vatanini milletini seven gençler yetistirmek. Bizim siyasi bir hedefimiz yok. Sadece egitim amaçli bir olusumu” dedi.

IMAJIMIZA ZARAR VERENI BARINDIRMAYIZ

ULKUCULERIN kimi zaman tatsiz olaylarla anilmasinin ka-muoyunda bir önyargiya sebep oldugunu, bunu kirmak için çaba göstereceklerini söyleyen Fatih Menekse, “Geçmiste gö-rev yapanlarin topluma verdigi zarar ve hareketlerden dolayi bir önyargi var. Ögrenci olaylarinda, esnaf kavgasinda hemen ‘ülkücüler falanca ile kavga etti’ seklinde lanse ediliyor. Aslinda çogu zaman böyle ge-lismiyor.  Zaten vurdulu kirdili insanlar degiliz. Bu kisiler içimize sizmis 3-5 kisi. Zaten Ulkücü camianin hedefine ve imajina zarar verecek kisileri içimizde barindirmayiz” dedi.

INTERNET KAFE YERINE ULKU OCAGI

ÖNUMUZDEKI günlerde gençlere yönelik projeler gelis-tireceklerini söyleyen genç baskan, ocaga 10’un üzerinde bilgisayar alacaklarini söyledi. Bu sekilde bir sistem ile gençlerin internet kafelerde zaman geçirmesinin ve zararli aliskanliklar edinmesinin önüne geçeceklerini söyleyen Menekse, “Gençleri biraraya getirebilmek için ilk olarak ocagimiza bilgisayar alacagiz. Gençler ve çocuklar artik vakitlerinin çogunu internet kafelerde geçiriyor. Çocuk internet kafede oyun oynayacagina gelsin ocakta oynasin. Kafelerde sigara içme, küfürlü konusma ve yanlis arkadasliklar gibi olumsuz davranislar edinilebiliyor. Ama ocakta en azindan denetimli bir ortamda zararli aliskanliklardan uzak durur. Bunun yansira büyük bir kütüphane olusturacagiz Gerekirse kitap kampanyasi da baslatacagiz. Bunun yani sira Torbali’ya Basbug Alparslan Türkes ormani kurmak için Ege Orman Vakfi ile görüsmele-rimiz sürüyor. Biz kalici birseyler birakmak, ilçemize faydali olmak istiyoruz” dedi.

ÖNCE KENDIMIZI SONRA DAVAMIZI SEVDIRMELIYIZ

ULKU ocaklari ile bagi olan, çalismalarina katilan kisilerin yasam tarzlarina dikkat etmesi gerektigini, toplumun kabul etmeyecegi davranislarda bulunmamasi gerektigini söyleyen Menekse, “Insanlarla diyaloglarimizi gelistirmemiz gerekiyor. Önce kendimizi sonra davamizi sevdirmeliyiz. Ulkücü sadece siyah takim elbise giyip dolasmiyor. Biz, egitim ve kültür çalismalarina a-girlik veren, gençlere örnek olmayi hedefleyen insanlariz Bizim de olmazsa olmazlarimiz var. Yasam tarzi çok önemli. Toplumun kabul etmedigi insanlari biz de kabul etmeyiz. Kötü aliskanliklari, zevkleri olmamali. Bunun disinda Peygamber Ocagina uygun bir insan olmasini isteriz. Vatan millet sevdalisi olmali.”

ASENALAR YETISECEK

TORBALI Ulkü Ocagi’ndaki bayan sayisini arttirmak için çalismalarinin olacagini söy-leyen genç baskan, “Bayanlardan da ilgi görüyoruz. Biz de Asena kolu var. Bunu olusturmak ve gelistirmek için çaba gösteriyoruz. Torbali’da da bu yönde çalismalarimiz olacak. Idealist olan herkese kapimiz açik. Biraraya geldigimizde kendi aramizda günlük konu-larda fikir alisverisinde bulunuyoruz. Bunun yaninda genç arkadaslara yönelik, seminerler düzenliyoruz” dedi.

BÖLUNMUS DUYGUSU ORTADAN KALDIRILMALI

SON günlerde gündemde olan terör olaylarini da degerlendi-ren Fatih Menekse, bu olayla-rin sonucunda ‘bölünme’ kavraminin telaffuz edilmesinden rahatsizlik duydugunu söyledi. Türk milletin bölünmez bütünlügünü bozmak isteyenlere taviz verilmemesi gerektigini savunan Menekse, “Basbug Alparslan Türkes’in de belirttigi gibi ne verilecek bir karis topragimiz ne de vazgeçecegimiz insanimiz var. Bizim böyle bir ayrimimiz yok. Ailecek görüstügümüz Kürt dostlarimiz var. Bölünmüslük duygusunu ortadan kaldirmamiz lazim. Kurtulus Savasi’ndaki ruhu tekrar kazanmaliyiz. Ulkenin kalkinmasi, gelismesi bu sekilde saglanabilir” dedi.

BISIKLETLE GEZEN ULKU OCAKLARI BASKANI OLUR MU?

TEMSILCILIGE getirilmesinin ardindan hayatinda hiçbir degisiklik ol-madigini, yine ayni imkanlarla yasamaya devam ettigini söyleyen Fa-tih Menekse, özellikle bisiklet kullanmasinin birçok kisiyi sasirttigini söyledi. Menekse, “Ben birçok yere bisikletimle gitmeyi tercih ediyorum. Ilçe Garaji’ndan dönerken bir esnaf bana, ‘Böyle olmaz baskan, bisikletli Ulkü Ocaklari baskani mi olur’ dedi. Ben de makama gelince yasantimizi degistiremeyecegimizi anlatmaya çalistim. Bizim makam sevdamiz, koltuk sevdamiz yok. Inandiklarimizi yasamaya, yasadiklarimizi an-latmaya ve Ulkü Ocaklarinin misyonuna layik olmaya çalisiyoruz” dedi.
INTIKAMIMIZI POLAT ALIYOR

SIYASETIN içerisinde olmamalarina ragmen kimi zaman bazi olaylarin kendilerini üzdügünü söyleyen Fatih Menekse, Israil saldirisi ola-yinda hükümetin yeterince dik du-rus sergilemedigi ve ortaya etkili bir tepki koymadigini düsünüyor. Menekse, “Kuzey Irak’ta Türk as-kerinin kafasina çuval geçirildi, Türk hükümetinden hiçbir tepki gelmedi. O dönem Polat Alemdar Kurtlar Vadisi Irak filminde Türk askerlerinin intikamini aldi. Simdi Israil’e sessiz kalan hükümete karsi Polat Alemdar Kurtlar Vadisi Filis-tin filmini yapacak. Anlayacaginiz bir devletin intikamini almak dizi kahramanlarina kaliyor” dedi.

Bey Gibi Çalisip Bey Gibi Yenmez

GENÇLERIN agirlikta oldugu bir olusumun temsilcisi olarak günü-müz gençligini de degerlendiren Fatih Menekse, “Eskiden gençlerin ‘esek gibi çalisip bey gibi yemek’ kavramina uygun bir yasantisi vardi. Simdi gençler bey gibi çali-sip bey gibi yemek istiyor. Bu mümkün degil. Gençlerin önlerin-de hedefleri yok. Eskiden ayni odanin içinde bir büyügün yanin-da ayaklarini uzatamayan toplum su anda çok asi bir durumda. Bi-zim hedefimiz zaten bu noktada basliyor. Gençlerin Türk örf ve adetlerine göre yetismesini sag-lamak istiyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web