Büyük Torbalı

Universite diplomali yevmiyeci!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Universite diplomali yevmiyeci!
292 Görüntüleme
05 Ocak 2010 - 22:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diger köylü kadinlar gibi tarlada çalismak istemeyen ve egitimine hiç ara vermeyen Sezen Filiz, üniversiteyi bitirdi ama is bulamadi. Helvaci’da yasayan 27 yasindaki üniversite mezunu Filiz, simdi tarlada 17 TL yevmiye ile çalisiyor.

ISSIZLIGIN her geçen gün art-tigi ülkemizde üniversiteyi bi-tirmis çok sayida issiz mevcut. Kendi alanlarinda is bulamayan üniversiteli gençlerin bazilari yevmiye ile çalismak zorunda kaliyorlar. Universiteli issizler-den bir tanesi de Torbali’nin Helvaci Köyü’nde ikamet edi-yor. Bu köyde ikamet eden 27 yasindaki Sezen Filiz köydeki diger kadinlar gibi tarlada ve bahçede çalismak istemedi. Kendisine güzel bir gelecek saglamak ve tüm insanlara faydali olabilmek amaciyla Anadolu Universitesi Açikögretim Fakültesi Labo-rantlik ve Veterinerlik Saglik Bölümüne kaydini yaptirdi. Egitimini tamamlayan Filiz, su anda diger köylülerle birlikte bahçeyeler yevmiyeye gidiyor. Her seye ragmen kendisini ge-listirmek için elinden geleni yapacagini söyleyen Filiz, mut-laka egitimini aldigim alanda çalismak istedigini söyledi.

YEVMIYEYE GIDIYOR
SEZEN köyde üniversite oku-yabilen sadece 4 gençten bir ta-nesi. En büyük hayali üniversite okuyarak iyi bir meslek sahibi olmak olan genç kiz üniversite-yi bitirdikten sonra is bulama-digi için çalismaya basla-yamadi. Ekonomik sikintilar nedeniyle ailesine destek olmak zorunda oldugunu ve bahçe-lerde yevmiye ile çalistigini söyleyen Sezen Filiz “Universiteye ilk kaydimi yap-tirdigimda çok farkli hayal-lerim vardi. Çok mutlu olmus-tum. Egitimimi tamamlayacak hem aileme, hem tüm insanlara faydali olacaktim. Fakat okulun bitmesinin ardindan hiçbir sey hayal ettigim gibi olmadi. Ulke-mizde ne yazik ki çok sayida issiz üniversite mezunu var. Ben de onlardan biri oldum.”

VAZGEÇMEYECEGIM
MEMURLUK sinavina girmek için KPSS kursuna yazilmak istedigini ancak 800 TL olan kurs ücretini ödeyemeyecegi için kursa baslayamadigini söy-leyen Filiz “Kursa yazilmak is-tedigimde en büyük engel olan maddiyat yine karsima çikti. Su anda zeytin toplamaya gide-rek para kazaniyorum. Ancak 2 ay sonra o da bitecek. Sürekli bir gelirim olmadigi için kurs ücretimi ödeyip ödeyemeyece-gim de belli degil. Bu yüzden benim için bir umut kapisi olan bu kurstan vazgeçmek zorunda kaldim. Is-Kur ve Halk Egitim Merkezi zaman zaman çok fay-dali kurslar açiyor. Bende müm-kün oldugu kadar bu kurslari takip etmeye çalisacagim. Tüm olumsuzluklara ragmen hiçbir zaman vazgeçmeyecegim ve kendimi gelistirmeye çalisa-cagim. Bir gün mutlaka egitimi-ni aldigim alanda bir is bulaca-gim” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web