REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uslu’dan odalara sayaç çagrisi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uslu’dan odalara sayaç çagrisi
172 Görüntüleme
17 Aralık 2012 - 7:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yeralti suyu kullaniminin kontrol altina alinmasi ve israfin önlenmesi için ön yüklemeli ve uzaktan kontrollü su sayaci takilmasi zorunlu hale getirildi. Bu kararin çiftçiye zarar verecegini söyleyen Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, oda baskanlarina çagrida bulundu

KONTROLSUZ kullanim sonucu rezervi her geçen gün düsen yeralti suyu kullanimi, kontrol altina aliniyor. Yeralti suyu kullaniminin kontrol altina alinmasi ve israfin önlenmesi için ön yüklemeli, uzaktan kontrollü su sayaci takilmasi zorunlu hale getirildi. Bu kararin ardindan Izmir’deki Ziraat Odasi baskanlari, önceki gün Tire’de bir toplanti yapti. Su ve Orman Bakanligi tarafindan gönderilen genelge sonrasinda bir araya gelen oda baskanlari, önümüzdeki günlerde hükümet yetkilileri ile bir araya gelerek kararin geri alinmasin isteyecek. Konuyla ilgili olarak açiklamalarda bulunan Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, devletin yeralti sularini koruma altina alma düsüncesini olumlu buldugunu belirtse de Torbali için olumsuz bir sonuç doguracagini söyledi. Baskan Uslu, “Torbali bölgesinde yapilmasi beklenen 4 gölet varken çiftçinin üretim maliyetinin arttirilmasi yanlis bir uygulama” dedi.

LIMITI ASAN SU KUYUSU KAPANACAK

YERALTI Sulari Kanunu’nda yapilan degisiklikle bundan böyle kuyu, galeri, tünel ve benzeri yerlerden çekilecek içme, sulama, kullanma, endüstri ve sanayi suyu miktari sinirlandirildi. 25 Subat 2013’ten itibaren yeralti suyu kullanacaklar, ön yüklemeli su ve elektrik sayaçlarini kendi olanaklari ile kuyularina taktiracak. Böylece belirlenen kapasite disinda su kullanilmayacak. Kanunda yapilan bu degisiklik ile kuyu, galeri, tünel ve benzerlerinden çekilecek yeralti suyu miktarinin tespitini saglayacak ön yüklemeli su sayaci, ön yüklemeli elektrik sayaci ve diger ölçüm sistemlerini kullanma belgesine sahip olanlar kendi imkanlari ile kuyularina taktiracak. Yine yönetmelik hükümlerine göre, ön yüklemeli su sayaci ve ön yüklemeli elektrik sayaci bir yil içerisinde çekilebilecek azami su miktarini belirleyecek. Böylece belirlenen kapasite disinda su kullanilanimi gerçeklesemeyecek.

“BU KARAR ÇIFTÇIYE YUK GETIRECEK”

KÖYLUNUN evindeki, bahçesindeki, tarlasindaki su kuyularindan çektigi sular için su sayaci talep edilmesine bir anlam veremedigini ifade eden Murat Uslu, il genelindeki Ziraat Odasi baskanlari arasinda bir toplanti yapildigi ve komisyon olusturuldugunu söyledi. Bu kararin geri çekilmesi gerektigini ifade eden Uslu, “Bu karar çiftçiye, köylüye yük getirecektir. Insanlar buralardan tarlalarini ve hayvanlarini suluyor. Bazi çiftçilerimiz, kislik sebzelerde ürünlerini yikama havuzunda temizliyor. Kimisi komsu tarlanin sulanmasi için suyunu veriyor. Bu karar çiftçiye en az 34 bin liralik bir yük getirecektir. Buradan Ticaret Odasi, Esnaf Odasi ve Soförler Odasi baskanlarina sesleniyorum. Bu hafta içerisinde acilen bir araya gelip toplanti yapalim. Sorun, ilçemizin ve vatandasimizin sorunu. El birligi ile bu soruna bir çözüm bulalim” dedi.

“BARAJ VE GÖLET YAPILSIN”

YERALTI sularinin korunmasi görevinin devletin bir görevi ve sorunu oldugunu da sözlerine ekleyen Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, soruna çözüm önerisi de getirdi. Baraj ve gölet sayilarinin arttirilmasi gerektigini ifade eden Uslu, “Yeralti sularinin korunmasi elbette çok önemli ve devletin bu konuda bir adim atmasi sevindirici. Fikir dogru, ama atilan adim yanlis. Ulkedeki baraj ve göletler arttirilirsa, bu sorun ortadan kalkar. Çiftçi buralardaki sularla arazilerini sular. Bu sayede yeralti sulari da fazla tüketilmemis olur. Yeralti sulari konusunda sorumlu sadece çiftçi olmamali. Birçok fabrika yeralti sularini çiftçiden daha fazla kullaniyor” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web