Büyük Torbalı

Ustadin torunu müzik mirasini yayiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ustadin torunu müzik mirasini yayiyor
462 Görüntüleme
15 Şubat 2010 - 23:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TRT’nin efsane koro sefi, ünlü baglama üstadi Yilmaz Ipek’in torunu Can Okur, Kazimdirik Caddesi’nde Yilmaz Ipek Saz Sarayi’ni hizmete soktu

1930 yilindan beri müzik alet-leri ithalat, ihracat ve imalati yapan Yilmaz Ipek Saz Sarayi Basmane, Karsiyaka ve Kemer-alti Kizlaragasi Haninda bulu-nan subelerinin ardindan dör-düncü subesi ile Torbalililara hizmet vermeye basladi. Geçti-gimiz haftalarda Kazimdirik Caddesi’nde faaliyete baslayan Yilmaz Ipek Saz Sarayi enstrü-man satislarinin yani sira tamir ve bakim, tüm enstrüman akse-suarlari ile hizmet veriyor. Tor-bali Subesi yetkilisi Can Okur, dedelerinden kalan müzik mira-sini en iyi sekli ile Torbalililara aktarmak istediklerini söyledi.

DÖRDUNCU SUBE

TORBALI’DAN çok sayida müsterileri olmasi nedeniyle dördüncü subeyi burada açma-ya karar verdiklerini söyleyen Okur, “Merkezimiz disinda Karsiyaka ve Kemeralti Kizlar-agasi Haninda iki subemiz bu-lunuyor. Torbali’da potansiyelin yüksek oldugunu gördük. Tor-bali’dan gelen birçok müsteri-mizin olmasi da bizi buraya yönlendirdi. Torbali’nin hizli büyüyen bir ilçe olmasi da bu-rayi seçme nedenlerimizin ba-sinda geliyor” dedi.

KURS BASLAYACAK

BUNYELERINDE dogu bati tüm müzik aletlerinin bulundu-gunu belirterek buna ek olarak bakim, tamir ve aksesuar sati-siyla da hizmet verdiklerini söyleyen Okur, “Sorunu olan enstrümanlarin burada çözüle-bilecek sorunlari varsa hemen yapabiliyoruz. Eger daha büyük bir problem varsa merkezimiz-de gerekli islemleri yapip en kisa süre içerisinde teslim edi-yoruz. Kurs içinde ilçe halkin-dan yogun bir talep geldi. Bu nedenle çalismalara basladik. Önümüzdeki günlerde profes-yonel egitmenlerle kurs verme-ye baslayacagiz. Derslerimizi ya 3-4 kisilik gruplarla ya da birebir olarak verecegiz” sek-linde konustu.

DOGRU SEÇIM ÖNEMLI

MUZIK aleti alacak olanlarin seçimlerinde çok dikkatli olma-si gerektigini belirterek özellik-lede yeni baslayacaklarin için kaliteli müzik aletiyle çalisma-nin çok önemli oldugunu söyle-yen Okur, “Kalitesiz müzik aletlerinin enstrüman çalmayi yeni ögrenen kisiyi zor durum-da birakabilir. Bu nedenle de saglikli bir egitim alinamayabi-lir. Özellikle de telli ve yayli çalgilarda dogru seçim çok önemli. Baglama, gitar ve ke-manda sap kismi ve kullanilan tel çok önemli. Eger baglama-nin tesfiyesi iyi yapilmamissa sapi atabilir. Bu durum perfor-mansi da olumsuz etkiler. So-nuç olarak enstrümanlar dekor olarak kullanilir” dedi.

DEDEDEN MIRAS
MUZIK aletlerinin insan ha-yatinda büyük önemi bulun-dugunu belirterek çocuk ge-lisiminde de olumlu etkileri oldugunu söyleyen Okur, “Bu meslek bize dedemiz Yilmaz Ipek’ten kaldi. TRT sanatçisi olan dedemizden sonra bu isi üçüncü kusak olarak biz yapiyoruz. Yilmaz Ipek müzi-gin gündelik hayatimizdaki önemini su sözlerle ifade et-misti: ‘Kirkindan sonra de-meyin çalinmaz. Ögrenmek için 3 ay ister en az. Tatli ca-niniz sikildigi zaman. O an derdinize derman olur saz’ Bu dizeler müzigin önemini en açik sekilde ifade ediyor”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web