Büyük Torbalı

Uygur: Bu kadar yalanla siyaset olmaz

Şehir içi minibüslerin izin belgelerinin iptal edilmesi nedeniyle başlayan gerginlik sürüyor. Belediye Başkanı Görmez ile eski belediye başkanı CHP İlçe Başkanı Uygur arasındaki polemik tırmanıyor. Uygur yaptığı basın açıklamasında suçlamalara cevap verdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uygur: Bu kadar yalanla siyaset olmaz
148 Görüntüleme
15 Mart 2017 - 11:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI’DA şehir içi minibüs krizi büyüyor. Şehir içinde faaliyet gösteren 25 minibüsün güzergah izin belgelerinin yenilenmemesinden dolayı meydana gelen sıkıntı sürüyor. Minibüsçülerin eylemlerinin ardından CHP İlçe Başkanı İsmail Uygur ve Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez arasındaki polemik devam ediyor. Başkan Görmez’in önceki gün basın mensuplarına yaptığı açıklamanın ardından bu kez CHP İlçe Başkanı Uygur bir açıklama yaparak, yaşanan sıkıntının kendisine mal edilmeye çalışıldığını söyledi. Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in yetkisini kullanmadığı için bu sıkıntıların yaşandığını dile getiren Uygur, “Görmez sorunun 2004 yılında UKOME’ye bildirilmediğinden kaynaklandığını söylüyor. Minibüsçülerin elinde güzergah izin belgeleri var. Bugüne kadar bu belgeler sayesinde iş yaptılar. UKOME’ye bildirilmese bu belgeler nasıl alınır” dedi. Bir basın açıklaması düzenleyen Uygur süreci anlattı.

BİZİ SUÇLUYORLAR

İzmir Torbalı arası çalışan minibüsler çok eskiden şehir içinde dolaşıp İzmir’e o şekilde gidiyordu. Bu da yaklaşık yarım saat sürdüğü için sıkıntı yaşanıyordu. İnsanlar şikayetçi oldukları için dönemin belediye başkanı Hasan Karatoklu bir düzenleme getirmiş. Bunun için de çevre ilçelerdeki uygulamaları incelemiş. İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapmış ve 30 minibüse şehir içi güzergahı verilmesi için izin almış. O dönemde nüfus bu kadar yoğun olmadığı için 13 minibüs çalışmaya başlamış. Para kazanılmadığı için de bir süre sonra bazı minibüsçüler bırakıp gitmiş. Ama bazı minibüsçüler tüm sorunlara ve zarar etmelerine rağmen bu işi sürdürmüş. Biz göreve geldiğimizde Büyükşehir Belediye yasası devreye girdi ve bu konuda UKOME yetkili oldu. Sorunun çözülmesi için UKOME’ye başvuru yaptık. Şehir içi güzergahı için önce tahditli plakalı minibüsler, daha sonra İzmir’e çalışan minibüsler, üçüncü sırada ise şehir içi minibüslere hak tanınıyordu. Bugüne kadar bu hattın kahrını çekenlere haksızlık olmasın diye bu hat için ihaleye çıktık. Bu arkadaşlar da 100’er bin TL ile ihaleyi aldı. İhale yenilenmediği için de 2016 yılı Kasım ayında şehir içi güzergah izni iptal edildi. Yeniden ihale yapılsaydı. Bu sorun yaşanmazdı. Büyükşehir Belediyesi de 15 tahditli minibüs ile İzmir’e yolcu taşıyan 10 minibüse gelin bu hatta çalışın dedi. Şimdi de bütün suçu bizim üzerimize atmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

İHALE YENİLENMEDİĞİ İÇİN İPTAL OLDU

Olaylarla ilgili kendisinin günah keçisi ilan edildiğini ifade eden Uygur “2016 yılı kasım ayında açık ihale yapılsaydı herkes ihaleye girer ve kim yüksek parayı verirse o kazandırdı. Şehir içi minibüsleri çalışmaya devam ederdi ve kimsenin de sesi çıkmazdı. Seçim öncesi tahditli plaka ve İzmir Torbalı arası çalışan minibüsçülere verilen sözlerin yerine getirilmesi için bu şekilde davranıldı. Ama burası Torbalı, burada bu kadar yalanla siyaset yapılmaz. Herkes birbirini tanıyor. Sözde ben 2004 yılında bu minibüsleri UKOME’ye bildirmemişim. O dönem sorunu UKOME’ye başvurup çözdük. Herkesin elinde de belgesi var. Başvuru yapmamış olsak bu belgeleri nasıl alacağız. Bir de Torbalı Belediyesi’nin yetkisi yokmuş. Elindeki yetkinin 2016 Kasım ayında iptal edildiğini kendisi yaptığı basın açıklamasında bildirmiş. Elindeki yetkiyi Büyükşehir Belediyesi ihaleyi yenilemediği için iptal etmişi. Bunu da kendi ağzıyla açıklıyor” dedi.

Serkan GÜNBAY

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web