REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

‘Vahsi su tüketimi’ kuruttu!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
‘Vahsi su tüketimi’ kuruttu!
192 Görüntüleme
10 Şubat 2014 - 8:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Jeoloji Mühendisi Kurtulus Çelik’ten korkutan açiklama. Türkiye’yi etkisi altina alan kuraklik Torbali’yi da vuracak. “Tarim alanlarinin sanayiye açilmasi çok tehlikeli” diyen Çelik, gelecek yillarda ilçede su kitligi yasanacagini söyledi.

 

Türkiye’yi etkisi altina alan kuraklik, basta Izmir olmak üzere Torbali’yi da olumsuz sekilde etkileyecek. Izmir Meteoroloji Bölge Müdürlügü’nden alinan rakamlara göre, 2013 Aralik ayinda uzun yillarin ortalamasindan yüzde 94 oraninda, 2014 Ocak ayinda yüzde 79 oraninda eksik yagis gözlemlendi. Jeoloji mühendislerinin açiklamalari oldukça korkutucu; Emek Jeoteknik firmasinin kurucusu Jeoloji Mühendisi Kurtulus Çelik, yaptigi açiklamada ileriki yillari isaret ederek “Kurakliga hazir olun” dedi. Tarimin baskenti Torbali’da, özellikle sanayide vahsi sulamanin olduguna dikkat çeken Çelik: “10 yil boyunca yagmur yagsa, yine de eski bollugu yakalayamayiz. Tarim arazilerinin sanayiye açilmasi yer alti sularinin vahsice tüketilmesine sebep oluyor. Önümüzdeki yillarda herkes kurakliga hazir olsun” dedi.

YASAÖNEMLI AMA YETERSIZ

Torbali ve çevresinin son yillardaki yeralti suyu potansiyelini degerlendiren Kurtulus Çelik, geçmis yillara nazaran önemli ölçüde yeraltisu seviyelerinin düstügünü ve kimi bölgelerde su seviyesinin 60-70 metre oldugunu belirtti. Çelik, bu sebebin kurakliga baglandigini ancakbir o kadar da önemli sanayi kuruluslarinin “vahsi su tüketimi” yaptigini belirtti. Çikartilan “Yer Alti Sulari Kanunu’nun önemli olduguna dikkat çeken Çelik, “Yer Alti Sulari Kanunu’nda yapilan degisiklikle içme, sulama, kullanma endüstri ve sanayi amaçli su sondaj kuyularindan çekilen su miktari sinirlandirilacak. Bu oldukça önemli; ama yeterli degil!Torbali tarim bölgesi ve ayni zamanda da sanayi bölgesidir. Gelismis sanayisi tarim alanlarinin ‘yok olmasina’ neden olmakta. Yatirimlarin tarima degil de sanayiye yapilmasi, yerel yönetimler dâhil olmak üzere devletin kimden yana tavir aldigi asikârdir” dedi.

10 YIL YAGMUR YAGSA BILE…

Gelecek yillarda Torbali’yi büyük bir kurakligin bekledigini ifade eden Çelik: “Son 10 yildir ülkede kuraklik var. Yagan yagmurlar bize göre yeterli degil. Suanda su petrolün yarisi oraninda degerli ancak önümüzdeki yüzyilda su savaslari çikacak. Torbali’daki su havzalari tükenmek üzere ve çikarilan yasa yetersiz. Çünkü tarim alanlari sanayiye açiliyor. Fabrikalar ‘birincil derecede yeralti suyu kirleticileri’ olarak Torbali’da liderliklerini sürdürüyor. Ilçemizi gelecek yüzyilda kitlik bekliyor. Tehlike çok büyük ve bunun önlemi biran önce alinmali. Torbali’da 10 yil boyunca her gün yagmur yagsa bile eski durumuna; yani 10 yil öncesine dönemeyecektir. Tehlike o derece büyük. Bunun nedeni vahsi yer alti suyu kullanimi” diyerek gelecek nesilleri bekleyen tehlikeyi isaret etti.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web