REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vali, Kent Arsivi’ni onayladi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Vali, Kent Arsivi’ni onayladi
172 Görüntüleme
19 Ocak 2010 - 22:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gazetemizin 5 yildir gündemde tuttugu ve Torbali Belediyesi’nin 2 ay önce start verdigi Kent Arsivi Projesi Izmir Valiligi’nin onayindan geçti. Projede ekip basi gazetemizin yazarlarindan yerel tarihçiler Necat Çetin ve Yasin Kayis

TORBALI Belediyesi ilçenin tarihini gün yüzüne çikartacak bir projesi için resmen harekete geçti. Izmir Valiligi’-nin onayladigi Kent Arsivi’nin çalis-ma ekibi büyük ölçüde belirlendi. Ilçenin yerel tarihçilerini yer alacagi projenin yol haritasi da yavas yavas sekilleniyor. 15 gün içerisinde çalis-malarina baslayacak ekibin imza ata-cagi isler ilçe tarihi açisindan oldukça heyecan verici. Torbali Belediye Bas-kani Ismail Uygur’un baslattigi, Kay-makamligin destekledigi kent arsivi Abdülhamit Köskü’nde açilacak.

BIR HAYAL GERÇEKLESIYOR

TORBALI Belediyesi yerel tarihçilik açisindan Torbali’da örnek bir çalis-maya imza atmaya hazirlaniyor. Tor-bali ilçesinin tarihi ile ilgili yeterince belge ve bilginin olmadigi her firsatta elestirilirken, Torbali Belediyesi ilçenin tarihini gün yüzüne çikartacak bir projeye soyundu. Belediye, Torba-li’da yasayan vatandaslarin ellerinde-ki tarihi bilgi, belge ve fotograflari toplayip genis kapsamli bir kent arsi-vi olusturuluyor. Yapilacak olan çalis-manin Torbali’nin tarihini özetleyen tarihi ve bilimsel bir vesika niteligin-de olmasi bekleniyor. Gazetemizin 5 yildir gündemde tuttugu ve gazete-mizde köse yazisi yazan yerel tarihçi-ler Necat Çetin ve Yasin Kayis’in ge-rekliligi sik sik dile getirdigi Kent Ar-sivi’nin olusturulacak olmasi ilçede sevinç ve heyecana neden oldu. Bu projenin bir kisinin veya bir grubun ürünü olmadigini söyleyen genç yerel tarihçi Yasin Kayis, “Bir ilçenin ha-yali gerçek oluyor. Bu proje tüm Tor-bali’nin. Çok mutluyuz” dedi. Kazim-pasa Ilkögretim Okulu Müdürü tecrü-beli yerel tarihçi ile birlikte projenin en ideal sekilde yürümesi için ellerin-den geleni yapacaklarini söyleyen Kayis, “Yillardir kisisel olarak yapti-gimiz çalismalari artik kurum destegi ile yapacagiz. Kisa sürede çok yol kat edecegimize inaniyorum” dedi.

UFUK YÖRUK’TEN ÇAGRI

PROJENIN Belediye ayagini Bele-diye Baskani Ismail Uygur ile birlikte yürüten Belediye Meclis Uyesi Ufuk Yörük Izmir Valisi Cahit Kiraç’in projeyi onayladigini söyledi. Yörük, “Hazirlik dönemini basari ile atlattik. Simdi icraat zamani. Ekibimiz olus-turuldu. Torbali halkindan yerel tarih-çilere destek olmasini bekliyoruz. Tüm Torbali’nin katilimi ile bu is ba-sarilabilir. Ögretmenler, ögrenciler, köy muhtarlari, yasli vatandaslarimiz, tarihi belgelere merakli kisiler ve ba-sin bizlere destek olmali” dedi. Yörük projenin hazirlik asamasinda kendile-rine destek olan Kaymakam Zeki Arslan’a tesekkür etti.

NELER YAPILACAK?

* 6 ay içerisinde Torbali’nin tarihini içeren 2-3 kitap basilacak
* Günlük yerel gazeteler arsivlenecek
* Ankara ve Istanbul’daki büyük arsivlerden Torbali ile ilgili belgeler toplanacak.
* Sahaya inilecek. Göçmen, Kore Gazileri ve 60 yas üzeri vatandaslarla görüsülecek.
* Sözlü görüsmeler yapilacak, kayitlar alinacak.
* Yerel tarihçilerin arsivleri müzeye dahil edilecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web