Büyük Torbalı

VATANDASIN SUÇU NE?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
VATANDASIN SUÇU NE?
415 Görüntüleme
04 Şubat 2011 - 22:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hastane koridorlarinda her gün ayni kesmekes yasaniyor!

TORBALI’DA en çok sikâyet alinan kurumlarin basinda gelen Torbali Devlet Hastanesi fiziki mekân yetersizligi kadar hizmet kalitesi ile de son dönemde en çok tartisilan kurumlar arasinda. Vatandaslarin gözünde ‘Saglik Ocagi’nin biraz büyügü’ konumunda olan Torbali Devlet Hastanesi’nin en çok sikâyet aldigi konularin basinda ‘güler yüzlü hizmet’ esasinin uygulanmamasi geliyor. Birçok kisinin personel davranislari, doktor eksikligi, teçhizat yetersizligi, hijyen kurallarina uyulmamamsi gibi konular sik sik sikayet konusu olan Hastane, en yakin ilçelerden Tire ve Ödemis ile kiyaslandiginda sinifta kaliyor. Torbali’dan tedavi olmak için Tire Devlet Hastanesi’ne gidenlerin sayisinin her yil katlanarak artmasi, Torbali Devlet Hastanesi’ne karsi duyulan memnuniyetsizligin en bariz göstergesi. Hizmet kalitesindeki eksikligin git gide artmasi Hastane’deki sorunun sadece fiziki mekân yetersizliginden kaynaklanmadigini, hastaya bakisin da degismesi gerektigini gözler önüne seriyor.

40 KM UZAKLIKTAKI ILÇEYE NEDEN GIDILIYOR?

HIZLA gelisen ilçenin ihtiyacina cevap veremeyen Torbali Devlet Hastanesi’nin yetersizligi vatandaslari diger ilçelere yöneltiyor. Ödemis, Bayindir ve Izmir merkezdeki hastanelerin yani sira en çok ilgi gören Tire Devlet Hastanesi oluyor. 1 yil içerisinde Torbali’dan 5 binin üzerinde kisinin Tire Devlet Hastanesi’ne gittigi ortaya çikti. Torbali Devlet Hastanesi ile ayni yatak kapasitesine sahip olan, fiziki mekân açisindan daha kötü durumda olan Tire’yi tercihteki artis ile ilgili Saglik Grup Baskani Doktor Ismail Arslan geçtigimiz yil “Hasta memnuniyet anketleri ile bu gidisleri sorgulamaktayiz” seklinde konusmustu.Vatandasin, fiziki mekân yetersizligine ragmen ek polikliniklerin yapildigi Torbali Devlet Hastanesi’ne gitmemesi ilçede tek sikintinin ‘bina eksikligi olmadigini’ gözler önü seriyor. 2009 yili içerisinde 212 bin 528 hastanin tedavi edildigi Tire Devlet Hastanesi’ne Torbali’dan 4151 hasta gittigi ortaya çikti. Bu rakam 2010 yili itibariyle 5 binin üzerinde çikti. Bu rakama Izmir’deki diger hastanelere gitmeyi tercih edenler de eklendiginde ortaya “Insanlar neden kilometrelerce uzakliktaki hastaneleri tercih ediyor” seklinde bir sorgulama çikiyor.

IL DISINDAN GELEN HASTAYI AGLATTILAR

TORBALI’DA yasayan birçok kisinin artik neredeyse kaniksadigi, araci ve imkâni olanlarin Tire basta olmak üzere Izmir’deki diger hastaneleri tercih etmesine neden olan ‘personel davranislari ve hizmet kalitesi’ Izmir disindan gelenleri oldukça sasirtiyor. Bununla ilgili son örnek geçtigimiz günlerde yasandi. Sinop’tan Torbali’ya gelen bir vatandas Torbali Devlet Hastanesi’nde gördügü kötü muameleyi popüler bir sitede ilgili kurumlara sikâyet etti. sikayetvar.com adli genellikle hastanelerle ilgili sikâyetlerin yer aldigi internet sitesinde 22 Aralik 2010’da ‘Çelikkaya’ kullanici adli bir kisi tarafindan belirtilen sikayette su ifadelere yer veriliyor: 20 Aralik 2010 tarihinde saat 811 arasi kan alma biriminde çalisan kayit yaptiklarini tahmin ettigim 2 bayan saglik personelinin yaptiklari kötü muamele karsisinda magdur oldum. Sinop’ta ikamet ettigim için Izmir Torbali’daki Hastanenin isleyisi hakkinda bilgi sahibi degilim. Sordugum sorular karsinda burada ikamet etmedigimi belirttigimde “Ister
sen Paris’te otur” seklinde ters cevap vererek hastalarin yaninda beni rencide ederek aglattilar. Vezneye para ödemem gerektigini yarim saat sonra söyleyerek beni orada bos yere beklettiler.”denildi.

ISTE HASTANEDEKI BASLICA AKSAKLIKLAR:
– Personelin sert, hatta kimi zaman hakarete varan itici tutumu
– Doktor yetersizligi
– Doktor yetersizliginden do-layi kimi zaman muayenenin 1-2 dakika sürmesi
– Insan istifine dönen uzun kuyruklar
– Bir saglik kurulusunda uyul-masi gereken hijyen kuralla-rina yeterince uyulmamasi
– Hastalarin çogu zaman Iz-mir’e sevk edilmesi
– Acil Servis’te bile kimi za-man 1,5 saat sira beklenmesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web