Büyük Torbalı

Yarim asirdir veremle savasiyorlar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yarim asirdir veremle savasiyorlar
388 Görüntüleme
07 Eylül 2010 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ilçede 1952 yilindan bu yana faaliyet gösteren Torbali Verem Savas Dernegi günlük 40-50 hastaya hizmet veriyor. Selçuk ve Torbali’da 30 verem hastasi oldugunu tespit eden kurum evlere ilaç ve muayene servisi de yapiyor.

1952 yilinda Torbali’da faliyet göstermeye baslayan Torbali Verem Savas Dispanseri yil-lardir ilçe merkezi basta olmak üzere bir çok köyde veremle savasta insanlara saglik hizmeti götürüyor. Ilk yillarda Torbali Mahallesi’ndeki eski Sitma Savas binasinda hizmet veren bina daha sonra Ertugrul Ca-misi yaninda eski Kizilay bina-sinda, 1996 yilindan bu yana da Kiz Meslek Lisesi arkasindaki Verem Savas Derneginin yap-tirdigi binada faaliyetlerine de-vam ediyor. 3 katli binanin bodrum kati röntgen odasi, gi-ris kat Aile Hekimligi, 3. kati Verem Savas Dispanseri olarak kullaniliyor. Binada 1 doktor, 3 hemsire, 1 müstahdem, 1 ay-niyet saymani, 1 tanede röntgen teknisyeni görev yapiyor. Ilçe-de bir çok hastanin saglik te-davisini yapan kurum günlük 40 ile 50 hastaya hizmet ve-riyor.

KAPIYA HIZMET YAPIYORLAR

HAFTADA 2 defa köylere git-tiklerini oradaki verem hastalarina ulastiklarini ilaç-larini ve kontrollerini aksatan hastalara ulastiklarini ifade eden Verem Savas Dispanseri Sorumlusu Doktor Nazif Atli: “Torbali ve Selçuk’ta verem hastalarini takip edip tedavile-rini sagliyoruz. Yeni olusa-bilecek verem hastalarinin top-lumda tespitini saglayip teda-viye aliyoruz. Gerektigi yerde üst saglik kurumlarina sevk ediyoruz. Haftada 2 gün köyleri dolasiyoruz. Hastalarimizin ilaçlarini ontrol ediyoruz. Kon-trole gelemeyenleri kontrollere gelmesini sagliyoruz” dedi. Torbali ve Selçuk’da 30 civa-rinda verem hastasi oldugunu söyleyen Atli: “Ilçemizde ve Selçuk’ta 30 tane verem hastasi var. Bunlardan 10 tanesinin ailesini ilaçli korumaya aldik. Bunun sebebi verem hastaligi-nin aileye tümüyle bulasma-masi” dedi.

VEREM YENILMEZ DEGILDIR

VEREMIN yenilmez olmadi-gini, bulastiktan 3 veya  ay son-ra tespit edildigini söyleyen doktor Nazif Atli: “Verem yenilemez bir hastalik degildir. Kuluçka dönemi uzun bir has-talik oldugundan bulastiktan 3 veya 5 ay sonra tespit ediliyor. Tedavi süresi duruma göre de-gisiyor. En az 6 ay ile 1.5 yil kadar sürüyor” dedi. Dogru beslenmemenin vücutta diren-cin düsmesine sebep oldugun-dan verem mikrobunu almak için alt yapi olusturdugunu söyleyen Atli: “Dogru beslen-memek bu hastalik için alt yapi hazirliyor. Daha çabuk verem mikrobu kapilabiliyor. Kisinin gece terlemesi, halsizlik, bit-kinlik, balgam, öksürük, zayif-lama gibi sikayeti oldugunda verem süphesiyle dispanseri-mize basvurmalarini gerekir. Teshis açisindan kendi yararina olacaktir. Bu sikayetlerin olan kisi muhakkak akciger filmi çekilmeli ve gerekirse 2 ay son-ra kontrol filmi çekilmelidir”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web