Büyük Torbalı

Yarisin kitabi yaziliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yarisin kitabi yaziliyor
206 Görüntüleme
15 Mart 2010 - 23:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

24 Nisan’da yapilacak Rahvan At Yarislari’na hazirlan Torbali Belediyesi ilçenin at yarisi tarihini kitaplastiriyor. 1894 yilinda baslayan ve 6000 seyirci toplayan tarihi at yarisinin kitabi 6 ay içinde çikacak

TORBALI bir yandan Geleneksel Rahvan At Yarislari’nin 5.sini dü-zenlemek için hazirliklarini sür-dürürken bir yandan da ilçenin tarihine isik tutacak önemli bir çalismaya imza atiyor. Bir dönem Izmir’deki at yarislarinin merkezi kabul edilen Torbali’nin ‘At Yarisi Tarihi’ kitaplastiriliyor. Belediye Baskani Ismail Uygur ve Meclis Uyesi Ufuk Yörük ile bir toplanti yapan yerel tarihçi Yasin Kayis, Kent Müzesi çalismalari kapsamin-da ilçede 1894 – 1910 yillari arasin-da yapilan at yarislari kitaplas-tiriliyor.

HEYECAN VERICI
TEMELI Karakuyu Belediye Bas-kani Ender Subakan tarafindan atilan Rahvan At Yarislari Bu yil 24 Nisan 2010 cumartesi günü yapilacak. Her yil binler-ce kisiyi biraraya getiren yarislar bu yil Torbali Bele-diyesi ve Gençlik Spor Il Müdürlügü tarafindan or-ganize edile-cek. Rahvan At Yarislari için ha-zirliklari sürdüren Torbali Belediyesi bir yandan da at yarislari ile ilgili önemli bir tarihi vesikaya imza atiyor. Izmir’deki ilk at yarisi organizasyonlarinin yapil-digi ilçe olan Sirinyer’e rakip olarak starti verilen Torbali At Yarislari’nin tarihine isik tutacak bir çalisma bas-liyor. Torbali Belediyesi, yerel tarihçi Yasin Kayis araciligi ile Torbali’daki at yarislarini kitaplastiriyor. Yazimina baslanan kitap 6 ay içeri-sinde tamamlanacak. Tor-bali’nin at yarislarinda ve fuarcilikta Izmir’in öncüsü sayildigini söyleyen Yasin Kayis, kitap çalismasinin he-yecan verici oldugunu söyledi.

Padisah ve Vali destegi
ILÇENIN at yarisi tarihi oldukça köklü bir geçmise dayaniyor. Ilçede ilk olarak 1894 yilinda yapilan at yarislarina Sultan Abdülhamit’in Emlak-i Sahane Müdürü Murat Bey, Izmir Valisi Hasan Fehmi Pa-sa, Evliyazade Refik Bey’in öncülük ettigi biliniyor. Sirinyer Levanten At Yarislari’na rakip olarak baslatilan Torbali At Yarislari sabahtan aksa-ma kadar sürer, günde ortalama 5 kosu yapilirdi. “Teselli, Izmir, Köy-lü, Vilayet, Çiftlikat-i Hümayün” adi verilen kosulari izlemek için Söke, Aydin, Tire, Ödemis, Nazilli gibi civar ile ve ilçeden vatandaslar Torbali’ya akin ederdi. Yedi Eylül Stadyumu yaninda start veren kosu daire seklinde sonlanirdi. Yaklasik 6000 kisinin izledigi, 5 günlük yarislar 100 sayfalik bir kitapta ayrintilari ile yer alacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web