REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Yazin çiftçi kisin ressam

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yazin çiftçi kisin ressam
315 Görüntüleme
21 Kasım 2010 - 22:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

30 yili askindir Yeniköy’de çiftçilik yapan 51 yasindaki Muarem Türkmen, yaptigi karakalem çalismalari ile göz dolduruyor. Türkmen, bugüne kadar birçok siyasetçi ve sanatçinin portresini çizdi

YENIKÖY’DE ikâmet eden 51 yasindaki iki çocuk babasi Muarem Türkmen, yaptigi karakalem çalismalariyla görenleri hayrete çeviriyor. Çocukluk yillarindan bu yana amatör bir sekilde resim yapan Türkmen’in yaptigi resimler, köy kahvesinin duvarlarini süslüyor. Son 2 yildir yogun bir sekilde resim yapan çiftçi Muarem Türkmen, özellikle Cumhurbaskani Abdullah Gül, CHP eski Genel Baskani Deniz Baykal gibi ünlü siyasetçiler ve sanat dünyasinin ünlü isimlerinin portrelerini resmediyor. 2–3 saat içerisinde bir resmi bitirebilen Türkmen, bu isi tamamen amatör ruhla yaptigini ve resmin kendisini rahatlattigini belirtti.

KISIN RESIM YAPMAYA BASLADIM

YURDUM insani çaliskan bir kisilige sahip oldugu kadar ol-dukça yeteneklidir de. Bunun bir örnegi de Yeniköy’de yasa-niyor. 30 yili askindir çiftçilikle ugrasan Muarem Türkmen’in resim yapma yetenegi de bulu-nuyor. Çocukluk yillarindan bu yana resme meraki olan Türk-men, buna ragmen bu yetene-gini gelistirmek için herhangi bir girisim içerisinde bulunma-di. Hatta resim bile yapmayan Muarem Türkmen, 2 yil önce eline aldigi kalemle resim yap-maya basladi. Çiftçilik yaptigi için kis mevsiminin üretici için genellikle bos geçtigini belirten Türkmen: “Yine bir kis günü evde otururken canim sikildi ve elime aldigim kagit kalemle bir seyler karalamaya basladi. Ilk denemelerimde basarili olama-mistim. Ancak günler geçtikçe yetenegimi biraz daha gelistir-dim. 2 yillik bir süreye göre çok büyük yol kat ettigime inani-yorum.” diye konustu.

SADECE UNLULERI RESMEDIYOR

BASARILI olabilmek için öncelikle inanmanin gerektigini söyleyen Muarem Türkmen; “Ben de kendime çok güveni-yordum. Bu güvenim basariyi getirdi. Resim tamamen sabir isidir. Yaptigim resimler genel-likle ünlü isimlerin portreleri oluyor. Çünkü yaptigim karaka-lem çalismalarini gören kisilerin o resimlerdeki kisileri tanimasi gerekiyor. Abdullah Gül’den Ebru Salli’ya, Deniz Baykal’dan Hülya Avsar’a kadar birçok ünlü simanin resmini yaptim. 2 yilda yaptigim resim sayisi 100’ü geçti. Arkadaslarim sürekli ola-rak kendi resimlerini yapmami istiyor; ama o kadar vaktim yok. Zaten bu benim meslegim degil. Ben bunu tamamen hobi olarak yapiyorum.” dedi.

ÇIFTÇI RAHAT BIR NEFES ALDI

30 yillik bir süredir çiftçilik ya-pan Muarem Türkmen misir, domates, kereviz, fasulye gibi sebze yetistiriciligi yapiyor. Birkaç yildir çiftçinin para ka-zanamadigini ve zor günler geç-irdigini ifade eden amatör res-sam Türkmen: “Mahsuller bir türlü para etmiyordu. Ayrica masraflarimiz büyük oranda art-misti. Ancak bu yil tarim sek-töründe bir kipirdama var. Mah-suller iyi para etti. Bu nedenle bir rahatlama var. Insallah pa-muk da para eder de sebze üre-ticileri rahat bir nefes alir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web