Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

Yıldırım Baytekin ‘Bahçeşehir’i anlattı

Torbalı Bahçeşehir Koleji Kurucusu Yıldırım Baytekin, 18 yıldır eğitimle uğraşan, binlerce öğrenci yetiştiren bir eğitimci.. Baytekin’le Bahçeşehir Koleji’ni ve sunduğu ayrıcalıkları konuştuk.

19 Temmuz 2019 - 19:50 'de eklendi ve 3102 kez görüntülendi. A+A-

Yıldırım Baytekin ‘Bahçeşehir’i anlattı

BEŞ yıldır Torbalı, Gaziemir, Selçuk, Tire ve Bayındır bölgelerinde kaliteli eğitimin öncüsü olan Torbalı Bahçeşehir Koleji Kurucusu Yıldırım Baytekin ile eğitim üzerine sohbet ettik. 1976 doğumlu olan Baytekin’i birçok özel okul kurucusundan ayıran özellik ise kendisinin bir eğitimci olması ve 18 yıldır eğitimle uğraşan, binlerce öğrenci yetiştiren bir eğitimci… Akdeniz Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Baytekin bir eğitim sevdalısı… Sizleri kolejde gerçekleştirdiğimiz söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

Bahçeşehir Koleji’ni Torbalı’da eğitim hayatına kazandırmaya karar verdiğinizde belirlediğiniz vizyon neydi?

3 çocuk babası bir eğitimci olarak şunu düşündüm. Ben çocuklarımı kolejde okutacaksam bu okul nasıl bir yer olmalı noktasından hareket ettim. Bu anlayışla bu okulu kurdum ve anlayışla da çalışmaya devam ediyoruz. Bahçeşehir Koleji olarak vizyonumuz eğitimde bir dünya markası olmak ve dünya vatandaşları yetiştirmektir. Anaokulundan üniversiteye yaşam boyu eğitim veren okulumuzda; uyguladığımız uluslararası eğitim anlayışıyla bilgiye ulaşmayı bilen, teknolojiyi araç olarak kullanan, kendini sürekli geliştiren ve en önemlisi iletişim kurabilen ‘dünya insanı’ gençler yetiştiriyoruz. Onların hayattan kopmadan yetiştiklerinin göstergesi, akademik başarılarının yanı sıra spor, müzik ve sanat alanlarında da gösterdikleri başarılardır.

Vizyonunuz doğrultusunda Bahçeşehir Koleji’nde yetişen bireylerin ortak özellikleri nedir? Geleceğin eğitimi bireylere hangi becerileri kazandırmalı?

Değişen dünyada eğitimin amacı bireylerin bu değişime uygun kazanımlar elde etmelerini sağlamaktır. İnovasyon, yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve işbirliği, okuma ve dil becerileri, bilimsel ve tasarımsal düşünme, matematik okuryazarlığı, dijital dünya vatandaşlığı…

Geleceğin eğitimi nasıl bireyler yetiştirmeli?

Yaratıcı ve inovatif, eleştirel düşünen ve problem çözme yeteneği yüksek, matematik ve fen okuryazarı, iletişim becerileri gelişmiş, farklı kültürlerle işbirliği geliştirebilen, inisiyatif kullanabilen, sorumluluk alabilen, liderlik vasıflarına sahip, üretken, medya, enformasyon ve dijital okuryazarlık becerilerine sahip olmalı… Hedefimiz, vizyonumuz doğrultusunda topluma değer katacak, mutlu, üretken, özgüveni yüksek, fark yaratan bireyler yetiştirmektir.

Bahçeşehir Koleji Torbalı Kampüsü’nün en güçlü yanlarından birinin fiziki yapısı olduğunu biliyoruz. Okulunuz birimleri ve fiziki yapısı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Kampüsümüz bölgenin en büyük ve en kapasiteli kampüsü olarak hizmet vermekte. Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise kademelerinde yüzlerce öğrencimiz eğitim almakta. 400 kişilik konferans salonumuz, yarı olimpik kapalı havuzumuz, inovasyon ve robotik laboratuvarımız,3D laboratuvarımız, buz pistimiz, bilim müzemiz, dans ve jimnastik salonumuzla öğrencilerimize çok yönlü eğitim veriyoruz.

Lise eğitim sisteminiz ve Fulford Academy Çift Diploma Programınız hakkında neler söylemek istesiniz?

Bahçeşehir Koleji lise eğitiminde proje bazlı, yabancı dil eğitimi ağırlıklı, STEM odaklı eğitim anlayışını hayata geçirir. Öğrencilerin sadece üniversite sınavına değil, üniversite hayatına hatta iş hayatına hazır olmalarını sağlayacak alt yapı ile lise eğitimini tamamlamaları hedeflenir.

FULFORD ACADEMY ÇİFT DİPLOMA PROGRAMI

Üniversite eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için Kanada, ABD ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede geçerli Ontario Secondary School diploması alma olanağı sunuyoruz.

Kanada’da 2002 yılında kurulan ve 2017 yılından bu yana Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteren Fulford Academy’nin Çift Diploma Programı’na katılmak isteyen öğrencilerimiz, kendilerine sağlanan yüzde 20 burs olanağıyla 2019 yazından itibaren programa katılabilecek.

2019 yazından itibaren başlayacak Kanada merkezli Fulford Academy’nin “Çift Diploma Programı” ile uluslararası öğrencilere, dünyanın önde gelen üniversitelerinde geçerli, saygın bir diploma olan Ontario Secondary School Diploması (OSSD) alma olanağı sunuluyor.

Fulford Academy’nin Çift Diploma Programı’na katılan öğrencilerimiz; 2 yaz online, 1 yaz Kanada’da bulunan Fulford Academy kampüsünde alınacak dersleri takip ederek Kanada’dan ikinci lise diplomalarını alabilecek.

KUTUTUTU: 3 YAŞTAN BAŞLAYAN İNGİLİZCE EĞİTİMİ

Bahçeşehir Koleji olarak ‘yabancı dil eğitimi’ne bakış açınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öğrencilerimiz, Bahçeşehir Koleji’nde yabancı dil öğrenimi ile yetinmeyip yeni bir dil ediniyorlar. Dünya ile konuşan, dünya ile yarışan, dünya ile çalışan bireyler yetiştiriyoruz. Yabancı dil konusunda hedefimiz 21.yy becerileri ile donatılmış bireyler yetiştirmek. Anaokulu, 3 yaşta başlayan İngilizce eğitimimiz ikinci sınıf itibari ile İspanyolca ve Almanca dilleri ile desteklenmekte. İkinci Yabancı Dil eğitimimiz ikinci sınıfta başlayıp lise son sınıfa kadar devam etmekte…

Biliyoruz ki, Bahçeşehir Koleji eğitim sisteminde UP büyük ayrıcalıktır. ‘UP Eğitimi’ uygulaması Bahçeşehir Koleji Eğitim sistemine ne gibi bir artı sağlamakta?

UP (Üstün Potansiyelli Öğrenci Eğitimi) 21. yüzyıl becerileri ile donatılmış bireyler yetiştirme hedefimizin en önemli aracı. Okulumuzda özel alanlarda (akademik alanlar, sanat, fiziksel yetenek, liderlik alanları) kendi yaşıtlarına göre daha üstün performans gösteren öğrencilerimize erken çocukluk döneminden itibaren güçlü oldukları alanlar ile ilgili farklı eğitim modelleri uyguluyoruz. Bu programı uygulayan öğretmenlerimiz özel bir eğitim almaktadır.

Bahçeşehir Koleji’ni diğer özel okullardan ayıran özellikler nelerdir sizce?

Okulumuz STEM-A, Bilimsel Düşünme Eğitimi, KÖM modeli, Mİndful Okul Eğitimi, Dijital Platform ve Robotik Eğitimi ve Medya Okuryazarlığı Eğitimi gibi 21. yüzyıl eğitim modelleri ile dünya okul vizyonu eğitim çatısı altına girmektedir. Ayrıca Bahçeşehir Koleji P21’in (Partnership for 21 century Skills ) Türkiye’deki ilk ve tek üyedir. Bu özellikleri ile okulumuz diğer özel okullardan çok daha farklı bir sistemle eğitim veriyor, diyebilirim.

Bildiğimiz kadarı ile bu yıl da geçen yıl olduğu gibi Bahçeşehir Koleji Torbalı Kampüsü LGS’de birinci oldu. Bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

YB:  Her yıl olduğu gibi bu yılda LGS’de kitlesel başarıda Torbalı, Tire, Selçuk ve Bayındır ilçelerinde tüm devlet okulları ve özel okulların başarı ortalaması baz alındığında okulumuz birinci oldu.  Bu başarıda emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Bu başarının altına imza atan öğrencilerimizi de tebrik ediyoruz.

Bahçeşehir Koleji olarak ‘öğretmen’e bakış açınız nedir?

İnancımız şudur; ‘Mutlu çocuklar mutlu öğretmenlerin eseridir.’ Bizim en önemli yatırımımız öğretmenlerimizdir. Bahçeşehir Koleji’nin başarısı öğretmenlerimize ve öğretmenlerimizin eğitimine verdiğimiz önemin sonucudur.

 

KOLEJİN, 2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA AİT BAŞARILARI

1-2018-2019 Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) kitlesel başarıda Torbalı İlçe birinciliği

2-Torbalı Belediyesi tarafından düzenlenen liseler arası Basketbol OLİG Şampiyonluğu

3-‘Sahne Senin Liseli’ adlı müzik yarışmasında ilçe 3.’lüğü

4-Liseler Arası Skeç Yarışması’nda ilçe 3.’lüğü

5-Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen liseler arası Basketbol turnuvasında şampiyonluk

6-Model Birleşmiş Milletler Konferansı’nda İngilizce ve Türkçe sunumlarda özel jüri ödülleri

7-İlkokul Jimnastik Kulübünün İzmir genelinde aldığı mansiyon ödülü

8-Yedinci sınıflar arası ‘Minik Yıldızlar Türkiye Karate Şampiyonasında Türkiye 3.’lüğü

9-Gençlik Spor ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği karate yarışmasında İzmir 3.’lüğü

10-Ege Bölgesi okullar arası karate müsabakası Ege Bölge 1.’liği

11-Türkiye geneli Tüm Özel Okullar Derneği (TÖDER’İN) düzenlediği sınavda İzmir 3.’lüğü.

Bahçeşehir Koleji’ni tercih etmek isteyen velilere mesajınız nedir?

Bahçeşehir Koleji’nin hayata geçirdiği Master 6, STEAM A, Robotik gibi eğitim modelleri değişmekte olan dünyaya ayak uydurabilen bireyler yetiştirir. Eğitim ve öğretime yaklaşımımızı ‘öğrenci merkezli’ bir anlayışla, her bireyin farklı olduğunu kabul ederek belirlemektir. Öğrencilerimizin teknolojiyi özümsemelerini sağlamak, eğitim ve iş yaşamında teknolojiyle iç içe olmanın artılarından yararlanabilmelerine olanak tanımak…

Öğrencilerimizi ulusal ve uluslararası sorunlar üzerinde düşünmeye, irdelemeye ve çözüm önerileri üretebilmeye yönlendirmek. Bundan dolayı Okulumuzun başarısı akademik anlayışımızla yarattığımız farkın, sosyal alanlarla desteklenişinin eksiksiz olmasıdır. Alanında uzman eğitim kadromuz ile 2019-2020 yılında da yaratıcı ve inovatif başarılara imza atacağız. Akademisyenler tarafından hazırlanan eğitim programımız ile eleştirel düşünen, problem çözme yeteneğine sahip, inisiyatif kullanabilen dijital dünya vatandaşları, Ulusal ve evrensel değerleri kucaklayan, ülkemizin yüzünü aydınlık ufuklara çeviren başarılı gençler yetiştirmeye devam edeceğiz.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Geçen yıl  10 bin işlem yapıldı Geçen yıl 10 bin işlem yapıldı

2019’da hizmete açılan Torbalı ÖSYM Sınav Merkezi-Sınav İlçe Koordinatörlüğü’nde bu yıl yapılan işlemlerin sayısı arttırıldı. Merkez’de...

Torbalı’da bir ilk Torbalı’da bir ilk

Torbalı’daki ilk Z-Kütüphane, Mustafa Eser İmam-Hatip Ortaokulunda açıldı. Kütüphanenin açılış kurdelesini Menderes Kaymakamı Bahri Tir...

Geleceğin eğitimi bugün bahçeşehir koleji’nde Geleceğin eğitimi bugün bahçeşehir kolej...

Kaliteli eğitimi Türkiye’de yaygınlaştırmak hedefiyle yola çıkan ve bugün kaliteli eğitim denince ilk akla gelen kurum olan ‘’Bahçeşehi...

Mağdurlar basın açıklaması yaptı Mağdurlar basın açıklaması yaptı

Geçtiğimiz haftalarda eğitiminde aksamalar meydana gelen Mavi Ege okullarında eğitim gören 120 öğrencinin kayıtları farklı okullara alı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı’nın maske ihtiyacını karşılıyorlar Torbalı’nın maske ihtiyac...

Cumhuriyet Meslek Lisesi Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri, c...

Korona salgınına karşı başlatılan ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ kampanyasının tüm detayları ve hesapları Korona salgınına karşı ba...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz bize yeteriz Türkiy...

Yeni istinat duvarı inşa edildi Yeni istinat duvarı inşa ...

Geçtiğimiz aylarda istinat duvarının çökmesiyle korku dolu a...

Her yıl 3 bin ton ihraç ediliyor Her yıl 3 bin ton ihraç e...

Torbalı’da hasadı yapılan ıspanak ve kereviz son 20 yıldır İ...

İşçi çıkarmayacaklarını duyurdular İşçi çıkarmayacaklarını d...

Torbalı’da üretim yapan Uçak Tekstil koronavirüs nedeniyle 1...

Kısa Çalışma Ödeneği internet üzerinden yapılacak Kısa Çalışma Ödeneği inte...

Koronavirüsü sebebiyle çalışmaların durduğu sektörleri yakın...

Tire’de cinayet: Otomobilden yaylım ateşi Tire’de cinayet: Otomobil...

Tire’de meydana gelen olayda, otomobilden ateş edilerek vuru...

Medifema basın toplantısı düzenledi Medifema basın toplantısı...

Özel Medifema Hastanesi, ilçedeki yerel basın ile bir araya ...

Ayrancılar geneli hijyen çalışması Ayrancılar geneli hijyen ...

Torbalı Belediyesi, belediye merkez hizmet binası, okul, ca...

Talihsiz genç yaşamını yitirdi Talihsiz genç yaşamını yi...

İzmir-Aydın Karayoluna kontrolsüz bir şekilde çıkan kasksız ...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım