Büyük Torbalı

Yogun göç Torbali’yi gençlestirdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yogun göç Torbali’yi gençlestirdi
202 Görüntüleme
28 Haziran 2010 - 21:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 Torbali, Izmir’in 30 ilçesi arasinda nüfusu en genç ilçe olarak ön plana çikiyor. Izmir’in yas ortalamasi 32.8 iken Torbali’nin 29.2 olarak belirlendi. Torbali’yi Menemen takip ediyor.

ADRESE Dayali Nüfus Kayit Sistemi (ADNKS) verilerine göre, Izmir’in 28,8 olarak belirlenen medyan (ortanca) yasi 32,8’e yükseldi. Bu durum, Türkiye genelinde medyan yas 28,8 oldugu düsünüldügünde, Izmir’in nüfusunun ülke geneline göre “yaslandigi” gerçegini ortaya koydu. TUIK Izmir Bölge Müdürlügü’nün ADNKS verilerinden derlenen bilgilere göre, Izmir’in nüfusu Türkiye genelinin üzerinde artarken, genç sayisi düstü. Ayni istatistikte sasirtici sonuç ise Torbali’ya ait oldu. Torbali’nin nüfusunun gün geçtikçe gençlestigi ve ortalama yasin 29.2 oldugu Torbali, Izmir’in yas ortalamasinin 3 puan ge-risinde.

KENT NUFUSU DAHA ÇOK

IZMIR’DE kentli nüfus yüzde 91,1, köy nüfusu yüzde 8,9, Türkiye genelinde kent nüfusu yüzde 75,5, köy nü-fusu yüzde 24,5 seklinde sap-tandi. Kentli orani daha yüksek olunca, buna paralel kilometre kareye düsen kisi sayisi da Izmir’de daha fazla çikti. Izmir’de medyan (ortanca) yas her geçen yil artti, yani sehir nüfusu giderek yaslandi. Kentte 2000 yilinda belirle-nen medyan yas 28,8’den 2009 yilinda 32,8’e çikti. Türkiye genelinde medyan yas 28,8 olarak tespit edildi. Torbali’da ise Izmir’in 30 ilçesi arasinda nüfusu en genç ilçe olarak ön plana çikiyor. Izmir’in yas ortalamasi 32.8 iken Torbali’nin 29.2 olarak belirlendi. Istatistiklerde ka-dinlarin yas ortalamasinin 29.4, erkeklerin yas ortalamasinin 29 oldugu görülüyor.

GÖÇ EDEN AILELER ÇOK ÇOCUKLU

TORBALI’NIN yas profilini degerlendiren Saglik Grup Baskani Doktor Ismail Arslan, ilçenin yas ortalama-sinin Izmir’e göre düsük ol-masinin temelinde yogun göçün yattigini söyledi. Izmir’in birçok ilçesinin göç almadigini, ailelerin genelde 1-2 çocuklu oldugunu söyleyen Arslan, “Torbali’nin ne kadar yogun göç aldigi bilinen bir gerçek. Sanayilesme, tarima elverisli araziler ilçeyi cazip hale getiriyor. Böyle olunca da göç ile birlikte ilçe nüfusu artiyor. Göç eden ailelerin genelde en az 5 çocuklu ol-masi da ilçenin nüfus profiline yansiyor. Göç eden vatandaslarimizin birçogunun çocuklari küçük veya genç yaslarda” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web