Büyük Torbalı

Yogun istek üzerine açildi ama imamsiz kaldi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yogun istek üzerine açildi ama imamsiz kaldi
308 Görüntüleme
03 Ocak 2010 - 23:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

HAYIRSEVERLER tarafin-dan Torbali Mahallesi’nde camii eksikligi nedeniyle yap-tirilan ve 2007 yilinda ibadete açilan 800 kisilik Torbali Ne-ne Hatun Cami’nde imam sorunu yasaniyor. 1999 yilin-da temeli atilan ve 8 yil sonra hizmete açilabilen camide, geçici imamla ibadet yapili-yor. Caminin imami Mümin Dal’in askere gitmesi sonra-sinda bosalan imamlik görevi-ni Torbali Camii müezzini Ib-rahim Cesur yürütüyor. 1 ayli-gina geçici olarak göreve gelen Ibrahim Hoca’nin ar-dindan kimin camiye imamlik yapacagi merak konusu. Cami cemaati, 1 ay sonra ne yapa-cagini bilmiyor. Öte yandan Nene Hatun Camii yeni yapil-masina ragmen birçok eksigi mevcut. Özellikle çatisinin akitiyor olmasi cemaati hu-zursuz ediyor.

1 AYLIGINA GEÇICI IMAM ATANDI
SON yillarda yogun bir göç alan Torbali’nin nüfusu arttigi gibi ihtiyaçlari da artiyor. Yo-gun göçten nasibini alan ma-hallelerin basinda Torbali Ma-hallesi geliyor. Mahalle’de ar-tan nüfus nedeniyle yasanan cami sikintisini çözmek adina hayirseverler tarafindan 1999 yilinda Dede Mezarligi Mev-ki’nde Nene Hatun Cami’nin temeli atildi. Ancak uzun bir süre tamamlanamadi. Aradan geçen 8 yil sonunda caminin hizmete açilmasiyla birlikte mahalle sakinleri de muradina ermisti. Yaklasik 2 yildir fa-aliyet gösteren camide simdi de imam sikintisi yasaniyor. Caminin imami Mümin Dal’in vatani görevini yap-mak üzere askere gitmesiyle, cemaat imamsiz kaldi. Bunun üzerine Torbali Ilçe Müftülü-gü, 1 ayligina geçici olarak Torbali Camii müezzini Ibra-him Cesur’u buraya atadi. Cesur’un imam açigini 1 ayli-gina kapatacak olmasi ce-maati kara kara düsündürüyor.

ZOR KAVUSTUK SIMDI DE IMAM YOK
UZUN bir süre sonra camile-rine kavustuktan sonra simdi de imam sikintisiyla karsi karsiya kaldiklarini ifade eden mahalle sakinlerinden Ham-dullah Ulubay ve Muzaffer Sungur, “Uzun yillar bekle-digimiz camiye tam kavustuk derken simdi de imam sikin-tisiyla karsi karsiyayiz. Cami-mizin imami askere gidince yerine 1 ayligina geçici olarak Ibrahim Cesur atandi. Ancak Ibrahim Hoca gittikten sonra 14 ay boyunca camimize kim imamlik yapacak bilmiyoruz. Ayrica camimiz yeni yapil-masina ragmen birçok eksigi var. Özellikle camimizin çatisi yagisli havalarda aki-tiyor. Caminin minaresi yok, cemaatin isinmasi için soba yok, halilar eski. Buna benzer sayisiz eksigimiz var” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web