Büyük Torbalı

Yörükler, soguklara meydan okuyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yörükler, soguklara meydan okuyor
184 Görüntüleme
24 Aralık 2012 - 7:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Havalarin sogumasina ragmen kil çadirlarda yasayan Yörükler, doga sartlarina meydan okuyor. Uyuzdere mevkisinde yasayan Yörük aileleri, tüm zorluklarina ragmen yaz kis daglardan inmiyor.

GEÇMISI binlerce yil öncesine dayanan Torbali’da en eski yerlesik kültürlerden birine sahip olan Yörükler, kis ayinda bile yasadigi ortamlardan vazgeçmiyor. Ahmetli, Kaplancik ve Özbey’de yasayan Yörükler, degisen yasam sartlari ve gelisen teknolojiye inat bir takim geleneklerini sürdürmeye devam ediyor. Daglarda yasamlarini sürdüren Yörük aileleri, zor kis sartlarina ragmen bazi aliskanliklarindan vazgeçemiyor. Yörükler, agirlikli olarak kilim dokuma, çadirda yasama, hayvan besleme basta olmak birçok gelenegini sürdürüyor. Özbey ve Kaplancik’ta birer aile kalirken, Uyuzdere’de 4 hanede Yörük ailesi yasiyor. Yörükler, yasamlarini hayvancilikla sürdürüyor.

DAGDAN INMIYORLAR

HAYATLARINI Torbali’nin yüksek rakimli daglarinda sürdüren Yörükler, ilçenin geçmisinde oldukça önemli bir yere sahip. Torbali merkezinde Yörük kökenli çok sayida aile bulunurken, daglardaki Yörük aile sayisi gün geçtikçe azaliyor. Nüfusun her geçen gün kalabaliklastigi ve gittikçe bir endüstri kenti görünümü kazanan Torbali’da, Yörükler hayatin kosusturmacisindan uzak ve sakin bir hayat yasiyor. Bu aileler, keçilerden elde ettikleri sütü mandiraya satarak geçimlerini sagliyor. Çadirlarinin yakinina yaptiklari agillarda küçükbas hayvanlar besleniyor ve agillarin yaninda kurulan çadirlarda zamanlarinin önemli bir bölümünü geçiriyorlar. Kil çadirlarda yasayan aileler, Yörüklerin son temsilcileri.

“KIL ÇADIR VILLADAN ÇOK DAHA SICAK”

HAYVANCILIKTAN baska gelirleri ol-mayan Yörükler, günümüzde kendileri-ne has yasam tarzlari ile arastirma-cilarin ilgi odagi olmus durumda. Bir-çok tarihçi ve üniversite ögrencisi za-man zaman bölgeye gelerek Yörüklerin hayatlarini kaleme aliyor. Öte yandan fotograf sanatçilari da Yörüklerin ya-samlarini fotograflayarak gelecek kusaklara tasiyor. Aileler yeni yetisen çocuklarin çadirlarda kalmak isteme-diklerini, okuyup gidenlerin veya evle-nen çocuklarinin sehre yerlestiklerini söylüyorlar. Çadir içerisinde yanan so-banin içeriyi hamam gibi yaptigini be-lirten aileler, en lüks villanin bile kil çadir kadar sicak olamayacagini iddia ediyorlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web