Büyük Torbalı

Zeki Müren’in adini sildiren tiyatrocu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Zeki Müren’in adini sildiren tiyatrocu
388 Görüntüleme
15 Şubat 2010 - 23:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

80’li yillarin efsane oyuncusu Abdullah Kars, Nasreddin Yunus ve Hertel’den adli oyunu sahnelemeye hazirlaniyor. 14 bin defa sahneye çikan, yaklasik 200 oyun sahneleyen Abdullah Kars ile Ortaköy’eki evinde konustuk.

1938 dogumlu olan Abdullah Kars 80`li yillarin ünlü tiyatrocu-larindan biriydi. Bugüne kadar 14 bin defa sahneye çikan Abdullah Kars, büyüklü küçüklü yaklasik 200 oyun sahneledi. En önemli eserinin kendisinin yazdigi Hz. Ömer’in Adaleti oldugunu söyle-yen ve Yunus Emre, Dualarin Gölgesinde, Fedakar Subaylar Kore’de, Ashab-i Keyf, Seyh Sa-mil gibi birçok oyunu sahneleyen Kars, simdilerde Nasreddin Yunus ve Hertel’den adli oyunu sahnele-meye hazirlaniyor. Tiyatro kültü-rünün olmamasi nedeniyle kara listesinde bulunan Torbali’nin karargâhi oldugunu söyleyen Kars, tiyatro hayatina nasil basla-digini, Zeki Müren’in fotografini nasil kaldirttigini, Necip Fazil Kisakürek ile ilk tanismasini ve Torbali serüvenini anlatti.

4 YASINDA ILK OYUN
1938 yilinda dünyaya gelen Ab-dullah Kars, 4 yasindayken Kays-eri’nin Güzelsu köyünde yapilan bir dügünde kan davasini körük-leyen bir meydan sahnesinde ilk kez sahneye çikti. Kars, tiyatron-un sahnelenmesi sirasinda küçük bir çocuk gerektigini ve gelip babasindan kendisini istediklerini söyledi. 4 yasinda okumaya bas-layan ve 9 yasinda ilkokulu biti-ren Kars, sahneye çiktiginda sergiledigi performansla herkesin dikkatini çektigini söyleyerek “Okul hayatim boyunca okulda düzenlenen hemen her piyeste yer aldim. Ilahiyat Fakültesine basla-digimda da okulun tiyatro kolu baskanligina getirildim ve çesitli oyunlar sahneledim. Faik Türk-men’in ‘Fedakâr Subaylar Kore’de’ isimli oyununda basrolü oynadim. Aslinda bu oyunda ilahiyat ögren-cisi oldugum için tali bir rol veril-misti. Fakat ben basrol oyununu çok begenmistim ve evde kendi kendime bu rolü tekrar ediyor-dum. Bir süre sonra basrol oyun-cusu provalara gelmemeye basla-di. Tiyatro randevu sadakati demektir. Bir kisi gelmedigi tak-dirde digerleri de çalisma yapa-maz. Egitimcimiz basrolü oyna-yabilecek biri olup olmadigini sordu. Tabi ki neredeyse herkes bu rolü oynamak istiyordu. Ancak kimse rol için hazirlikli degildi. Bende aday oldugumu söyledim fakat çok fazla önemsenmedim. Ancak daha sonra egitimcimiz benden özür dileyerek basrolü ba-na verdigini söyledi. Rolü sahne-ledigimde de oyunun bitmesiyle birlikte birçok milletvekili bir anda sahne arkasina üsüsüverdi. Egitimimi nerede aldigimi sordu-lar. Ben o zamanlar Ankara’da Zeynel Abidin Camii’nde imamlik yapiyordum. Daha sonra da konservatuara yazdirdilar” dedi.

ZEKI MUREN’IN FOTOGRAFINI KALDIRTTI
ÇOK sayida ünlü müzisyenin sahne aldigi Istanbul’daki Kaza-blanka Gazinosunda bir sünnet dügününe katilarak Hz. Ömer’in Adaleti adli oyunu sahneleyen Kars “Gazino sahibi sahneledigim oyunu çok begenmis. Temsilcisi bana gazinoda Hz. Ömer’in Ada-leti’ni sahnelememi istedi. Kabul etmemin ardindan tekrar Istan-bul’a geldim. Gazinonun önüne geldigimde isikli büyük bir neon-da Zeki Müren’in fotografi vardi. Ben de gazino sahibine oyunu burada sergilememin tek sartinin Zeki Müren’in fotografinin bulun-dugu yerde ‘Hz. Ömer’in Adaleti’ afisinin yer almasini istedim. Ka-bul ettiler. Orada 60 gün boyunca kapali gise oynadik” dedi.

27 KISI HASTANEYE KALDIRILDI
BURSA’DA Hz. Ömer Adaleti’ni canlandirdigi sirada 27 bayanin bayildigini ve hastaneye kaldiril-digini anlatan Kars “Bayanlar hastaneye kaldirildiginda doktor-lar kim bunlari bu hale getirdi diye sormus. Bu kisilerin oyunu izleyen kisiler oldugunu ögren-diklerinde doktorlar da ertesi gün oyunu izlemeye geldi. Oyunun ortasindayken doktorlar aglamaya basladi diye haber getirdiler bana. Oyunun bitmesinin ardindan ya-nima gelen doktorlar kaybettikleri aglama duygusunu benim sayem-de yeniden kazandiklarini söyle-diler” dedi

5000 KISI DISARDAIZMIT’TE Yunus Emre’yi canlan-dirdigi sirada 500 kisilik salonda 1500 izleyicinin bulundugunu be-lirten Kars “Organizasyon görev-lileri disarida da 5000 kisi oldu-gunu söyledi. Saat 24.00’ten sonra oyunu disaridakiler için tekrar oy-namami rica ettiler. Fakat gün boyunca zaten oyunu birçok kez sahnelemistik. Bu yüzden çok yorgunduk. Ancak buna ragmen oyunu bastan sona kadar bir kez daha oynadik” dedi

TIYATROYU KÖYE TASIDI
KARAPINAR’DAN Konya Eregli’ye giderken otelde tipi nedeniyle mahsur kaldiklarini ve gecikmeli bir sekilde gidecekleri yere ulastiklarini anlatan Kars “Otele gittigimizde evime bir mektup yazmak istedim. Disariya çikarken kapinin önünde biyiklari buz tutmus sarikli ve çarikli 50 kisi geldi. Kendilerini avdan gelen babama benzettigimi ve onunda biyiklarinin böyle buz tuttugunu söyledim. Bana 4-5 farkli köyden toplanip geldikleri-ni belirterek bugün ‘bizim Abdul-lah’in oyunu var’ dediler. Hiçbiri beni tanimiyor. Bunun üzerine hiçkiriklarla aglamaya basladim ve o 50 kisiyi içeriye aldim. Fakat biletleri yoktu ve baska bilet de kalmamisti. Yetkililerden bu kisi-leri içeri almalarini hatta gerekir-se oyun için kendilerinden para talep etmeyecegimi söyledim. Us-telik onlarin en önde olmalarini istedim ve beni kirmadilar. Böy-lece o 50 kisinin gözlerine baka-rak oyunumu sahneledim. Günü-müzde bedava tiyatrolar sergileni-yor kimse izlemiyor be o zaman-lar tiyatroyu köye indirmeyi ba-sarmistim” dedi.

KARA LISTEMDE
TORBALI’YA ilk olarak Hz. Ömer Adaleti oyununu sahnele-mek için gelen ve kara listesine aldigi Torbali’nin karargâhi oldu-gunu belirten Kars, 1975 yilindan beri Torbali’nin Ortaköy Mahalle-si’nde ikamet ediyor. Kars “Ilçede ilk oyunumu sahneledigimde gü-rültüyü kesmekle ugrasmaktan ve çekirdek seslerinden oyunun nasil bittigini anlamadim. Bundan son-ra da Torbali’ya bir daha asla gel-meyecegimi söyledim. 2 turnemi düzenledigimde Torbali hariç bütün çevre ilçelerde Yunus Emre adli oyunumu sahneledim. Bayin-dir’da oyunumu sahneledigim bir gün Muzaffer Sekban’in babasi bana neden Torbali’ya gelmedi-gimi sordu. Ben de Torbalililarin tiyatro kültürü olmadigini belir-terek bir daha Torbali’ya gelme-yecegimi söyledim. Bunun üze-rine o da bana” sen gelmezsen öbürü gelmezse kim gelecek” diye cevap verdi. Aslinda aldigim bu cevap çok hosuma gitmisti. Bunun üzerine ikinci kez Torba-li’ya geldim. Bir keresinde Ali Günaydin beni yemege davet etmis ve bana bir sürprizleri oldugunu söylemislerdi. Bana Ortaköy’den bir arsa alacaklarini söylediler. Fakat ben istemedim. Buna ragmen israr ettiklerinde fiyati ne kadar diye sordum ve bana 33 bin lira oldugunu söyle-diler. Cebimde tam 35 bin liram vardi. 33 bin lirayi kendilerine verdim ve bahsettikleri arsayi al-dilar. Benim hayatimda kara lis-teye aldigim 3 yer vardi. Tokat, Karaman ve Torbali. Belki de onlarin bana bu arsayi aldirmasi hayatimin geri kalanini Torbali’da geçirmem için bir adim oldu” dedi.

FARKIMA VARAMADILAR
TORBALI’DA Imam hatip Lisesi basta olmak üzere tüm okullara sahneledikleri oyunlarda yardimci olmaya çalistigini belirterek Tor-bali’nin 35 yildir kendisinin far-kinda olamadigini söyleyen Kars “Benim burada olmam bir firsatti fakat Torbali bu firsati degerlen-diremedi. Ancak Belediye Bas-kani Sayin Ismail Uygur yaptigim isin farkinda. Uygur, benim oyunumu da izlemis ve önümde alkislamisti. Daha sonra Hz. Ömer’in Adaleti’ni sahnelememde bana çok yardimci oldu. Tekrar ihtiyacim oldugunda kendisine basvuracagim. Eger ilçede yeterli büyüklükte bir sahne olsaydi yeni hazirladigim oyunun galasini da burada yapmak isterdim” dedi.

TIYATRO KULTURU HALA YOK
ILÇEDE tiyatro kültürünün hala olmadigini ve Torbalililarin sah-neye dansöz çikar gibi alkis tuta-rak oyunculari sahneye çikarmak istediklerini söyleyen Kars “Ilk turnem de ilçe halkini çok ikaz etmistim. Aslina bakarsaniz simdi de çok fazla bir degisiklik yok. Fakat yinede az da olsa bir iler-leme söz konusu. Tiyatro konu-sunda hersey daha iyiye gidiyor diye tahmin ediyorum” dedi.

NECIP FAZIL’DAN 4 ESER
ABDULLAH Kars yazdigi eserle-rle Türk tiyatrosuna büyük emek veren Necip Fazil Kisakürek ile 20 yasindayken tanisti. Onunla tanismasi Milli Türk Talebe Birli-gi`nin Ankara’daki salonunda ‘Hz. Ömer Adaleti’ni oynayacagi, salonda basladi. O gün ayni sa-londa Necip Fazil da bir konfe-rans verecekti. Kalabaligin nede-nini sormasinin ardindan bu ka-dar insani bir araya getiren kisiyi izlemek istedi. Kars’i izleyen Ki-sakürek Kars’in performansini çok begendi ve kendisiyle tanis-mak istedi. Necip Fazil ile tanis-tiklari gün, Ustad’i Yunus Emre oyununu yazdirmaya ikna ettigini söyleyen Kars, `Oyunun bitme-sinin ardindan beni çagirdi ve be-nim için ne yapabilecegini sordu. Ben de Yunus Emre`yi yazmasini istedim. Uzun bir sürenin ardin-dan eseri tamamladigini söyledi ve ben de büyük bir heyecanla almaya gittim. Bu oyun için ona 60 bin TL ödedim. Bana bu eser-lerin disinda 3 eser daha yazdi. Bunlar Mukaddes Emanet, Ibra-him Ethem ve Püf Noktasiydi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web