Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

 24 Kasım ve Öğretmen

24 Kasım 1928 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’e, Millet Mekteplerinin Başöğretmenliği unvanı sunulmuş. Ulu Önder’in bu öneriyi uygun görmesi nedeniyle her yıl bugüne özel kutlamalar yapılmış.

24 Kasım 2018 - 12:43 'de eklendi ve 342 kez görüntülendi. A+A-

 24 Kasım ve Öğretmen

Ülkelerin kalkınmasında ve her türlü alanında eğitim ve dolayısıyla öğretmenlik mesleği önem arz ettiği için 1981’de yapılan bir düzenleme ile bu sektör çalışanlarını onurlandırmak için her yıl “24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Gazetemiz kurulduğu yıldan itibaren bilgi ve deneyimlerimi çevremle paylaşarak olumlu yazılar yazmaya çalışan eğitime gönül vermiş bir kişiyim. Her 24 Kasım’da öğretmenlik mesleğinin sorunları ve eğitimle ilgili, önemli eleştirilerimi siz değerli okurlarla paylaşırım. Gerçek şu ki, bugüne kadar eğitim sektöründe kalıcı ve “Milli” bir reform göremedim. Bu tamamen kişisel düşüncedir. Tabii ki olması gereken güzel ama asgari çalışmalar da vardır. “Görünen köye kılavuz istemez” derler ya… Gerçekler ortada… Okul yapıldı, öğretmen atandı yaygarası fasaryadır. Yapılmasın mı? Atanmasın mı? Bu gayet doğal ve olması gerekendir, çoğalan nüfusumuza göre değerlendirirsek yeterli olmadığı bile görülür. Ülkelerin kalkınmasında en önde gelen değer eğitimdir. Eğitimin mimarları da değerli öğretmenlerdir. Onun için 24 Kasımlarda törenler yapılıyor. Bugün öğrencilerin bir demet çiçekle öğretmenlerine koşmalarından ellerini öpmelerinden daha büyük ödül olamaz. Bugünün anlamı ve önemi anlatılıyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda bir kutlama yapıldı yapılacak. Yapılan konuşmalara, okunan şiirlere bakılırsa her şey çok güzel ve tıkır tıkır işliyor. Bu yıl hiç karamsar değilim, bu yazımı da 2 gün önceden yazdım. Millî Eğitim’in en üst makamında değerli bir eğitimci var ve güzel hizmetleri olacağına inanıyorum.MEB’nı Prof.Dr.Sn. Ziya Selçuk’tan güne özel güzel açıklamalarını sanki 2 gün önce hisseder gibiyim. Haydi değerli bakanım güzel haberlerinizi bekliyoruz zira size çok güveniyoruz.

EĞİTİMDE GENEL SORUNLAR                                                                                                                     Eğitimle ilgili sorunlarımızı çözmeden hiçbir alanda kalkınmamız mümkün olamaz. Bana göre en önemli sorunlar:

1-Öğretmen olacakların eğitimlerine özen gösterilmesi

2-Sistem değişikliklerinin “Milli” ve kalıcı olarak düzenlenmesi

3-Kılık kıyafet ve okul disiplini için düzenleme yapılması.

4-Her türlü yönetici atamasının liyakat ve hiyerarşiye göre yapılmasıdır.

Ülkemizde bu sorunlar her yıl toplanan milli eğitim şurasında görüşülür tartışılır ve alınan kararlar ilgili makamlara sunulur.2010 yılında toplanan şurada alınan önemli bir karar da bakanlığa iletilmiş. Şöyle ki, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının koşullarının çağdaşlaştırılması, ekonomik sıkıntılarının iyileştirilmesi için somut adımların atılması, öğretmenliğin saygın bir meslek haline getirilmesinin zorunlu hale geldiği gibi nedenlerle, 24 Kasım’a anlam kazandırmak için güne özel bir maaş ikramiye verilmesi önerilmiş. Ancak, aradan sekiz yıl geçmesine rağmen, bu doğrultuda meclise kanun teklifi de verildiği halde günümüze kadar herhangi bir işlem yapılmamış. Millî Eğitim şura kararları yok kabul ediliyorsa varlığı neye yarıyor, bu şura ne için toplanıyor? Eğitimin sorunlarına bakarken bu sektörün mimarı olan öğretmenlerin yetiştirilmelerini liyakatlerini, atanmalarını da göz ardı edemeyiz. Bildiğim kadarıyla özel üniversiteler hariç yüz dolayında eğitim fakültemiz var. Buralardan yetişen ve mesleğe alınan öğretmenlerin ve yöneticilerimizin pedagojik formasyonları acaba yeterli mi? Kaldı ki 1997 yılında çıkarılan bir yasayla Veterinerler, İktisatçılar, Ziraat Mühendisleri, Açık Öğretim mezunları vb. meslekten insan öğretmen yapıldı. Bu arkadaşlarımıza saygı duyarım ancak, her meslek kendi alanında güzeldir diye düşünüyorum. Hiçbir fedakârlıktan çekinmeden görev yapan değerli meslektaşlarımın, 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Sağlık ve sevgiyle kalın.

 

 

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi meclis listele...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis üyesi listelerini İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. ...

Yeni mecliste kimler olacak? Yeni mecliste kimler olacak?

Ülkelerin kalkınmasında ve her türlü alanında eğitim ve dolayısıyla öğretmenlik mesleği önem arz ettiği için 1981’de yapılan bir düzenl...

İstemem, yan cebime koy! İstemem, yan cebime koy!

TORBALI siyasetinde önemli bir virajı daha geride bıraktık. ...

Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı

Biliyorsunuz bir süredir Torbalı’da bir takım gerekçelerle Deve Güreşleri düzenlenmiyor. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Münazaranın finali yapıdı Münazaranın finali yapıdı...

Liselerarası Münazaranın sonuncusu yapıldı. Son yarışmanın k...

Başarıya ulaşan öğrencilere ödül Başarıya ulaşan öğrencile...

Bünyesinde eğitim gören öğrencilerin okuma bilincini artırma...

“Kalkınma yerelden başlayacak” “Kalkınma yerelden başlay...

Vatan Partisi Belediye Başkan Adayı Muzaffer Yıldırımer, kal...

Faturalarınızı  kontrol edin! Faturalarınızı kontrol e...

Erkek kuaförü işleten Murat Kasapoğlu işletmesine gelen 347 ...

“Genel merkezimizin kararı” “Genel merkezimizin karar...

Cumhur İttifakının Torbalı’da en fazla konuşulan ismi olan M...

Zam yoğunluğu yok Zam yoğunluğu yok

Kış aylarında hastalıklarla doğal yollarla mücadele etmek is...

Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis ...

Binlerce öğrenci  adına teşekkür Binlerce öğrenci adına t...

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun dün, Çetinel Ai...

Kendi işininin patronu oldu Kendi işininin patronu ol...

Torbalı’da yaşayan Göçay eşinin işlerinin bozulması üzerine ...

Yol ve park eksiği Yol ve park eksiği

7 Eylül Mahallesi muhtar adayı Ömer Yadık çalışmalarını hızl...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan