Büyük Torbalı

SEVERİM BÖYLE KENTİN IZDIRABINI…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SEVERİM BÖYLE KENTİN IZDIRABINI…
1.075 Görüntüleme
10 Haziran 2022 - 10:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Kasaba zihniyetinin hüküm sürdüğü, köy görünümlü ilçemde Kent Konseyi seçimi heyecanı yaşıyoruz. ‘Toplumlar layık oldukları şekilde yönetilir’ ilkesi gereğince benim adayım köy muhtarıdır. Koskoca Torbalı Belediyesi boş aday çıkarmaz, vardır bir bildikleri…

Mali müşavirler odası temsilcisi ve aynı zamanda Kars-Ardahan derneğinin üyesi Fikret Akyüz’de adaylığını açıklayan isimlerden birisi. Kendisine ne maksatla böyle bir görevi istediğini sorduğumda; bir maksadım ya da amacım yok dedi. Kentime hizmet etmek istiyorum saçmalığını duymadan ortamdan uzaklaştım.  Çünkü bu ilçede 10 yıl belediye meclis üyeliği yapmış bir ismin bence artık söyleyecek bir şeyi olmamalı. El birliği ile yapamadıkları ayan beyan ortada.

Bir diğer aday da sanırım yerel basın camiasından. Bu isim de Tarkan Türkmen’den başkası değil. İlkeli ve dürüst gazeteciliğin Torbalı şubesidir kendisi. Bence gönül verdiği partisi AKP’de çok daha değerli görevleri hak ediyor. AKP adayı mı?  Onu bilen yok.

Seçim siyaset üstü olacak geyiği herkesin dilinde ama adaylar ve o adayları ortaya çıkaran isimler siyasetin bırakın üstünü dibine kadar batmış durumdalar. Övünç Demir’in lütfuyla aday olacağını öğrendiğim bir isim sevgili Mustafa Yetkil. Bu isimde yanılmış olmayı inanın çok istiyorum. Çünkü ben Mustafa Hocayı çok seviyorum ve böyle bir cendereye girecek olmasına gönlüm razı gelmiyor. Bu arada Övünç Demir ilçe başkanı olduğunda ilçe siyasetine  farklı bir seviye getirecek ve ezber bozacak diye ümit etmiştim. Üzerine vazife olmayan ilk seçimde kasaba siyasetine adapte olduğunu ve gereksiz güç gösterisine girecek olmasını üzülerek izliyorum. Dediğim gibi umarım yanılırım. Kendisine naçizane bir abi tavsiyesi; bir düşün bakalım rahmetli İsmail Uygur yaşasaydı bu seçim bu kadar gündeme gelebilir miydi? Kazım Paşa’nın okul aile birliği seçimi kadar etkisi olmazdı sen de biliyorsun.

Yerel iktidarın küçük ve etkisiz ortağı da gene aldığım durumlara göre Baki Hocayı aday göstermiş. Ben aslında Fatih Erkut’u bekliyordum. Bu arada Fatih Erkut ile alakalı olarak geçmiş yazılarımda Müsavat’ın adamı şeklinde tahriklerde bulunmuştum ama yanılmışım. Müsavat’ın adamı olduğu doğrudur fakat kendisi de son yıllarda üzerine çok fazla koymaktadır. İsmail Uygur’un ölümünden sonra CHP’de sular hiç durulmadı. İlçe yönetimi ve belediye hayır için yapılan bir iftarda dahi bir araya gelemediler. Kent Konseyi seçiminde çıkarılan adaylar ortada. Her iki tarafı da tebrik ediyorum. Böyle yapmaya devam edin. Bir bakmışsınız 2024’te ittifak adayı bir İyi partili olmuş. Merak etmeyin o zaman hepinize yetecek kadar meclis üyeliği alırsınız. Bu arada Baki Hoca ile girilecek seçim ne yazık ki ‘Baki kalan bu kubbede bir hoş sada’dan öteye gidemeyecektir. İttifak ortakları hoca harcamaya pek meraklılar.

İlçedeki yerel muhalefet cumhur ittifakı cephesinden henüz bir duyum almadım. Sanırım  iktidar olmanın vahşi cazibesinden olacak bu koltuğa pek rağbet yok.

Benim yukarıda isimlerini zikrettiğim kişilerle hiçbir sorunum yok, olamaz da. Sadece geçmiş dönem yaptığım amatör yazarlık günlerimi yad etmek istedim. Mesleğim gereği ilçemde olup biten tekniğe, bilime ve mühendisliğe aykırı uygulamalar ile yıllarca yazarak ve çizerek mücadele ettim. Trafik sorununu ele alan ve lokal çözümler öneren en az 50-60 yazım var gazete arşivlerinde. Ben yazmaktan yoruldum, sorun görmezden gelinmekten yorulmadı. Rahmetli Erbakan Hocamın tabiri ile; ben o yıllarda ilçe trafik sorunu başta olmak üzere bilumum sorunlara çözüm önerirken şimdiki siyasiler arka bahçede top oynuyorlardı. Yıllardır iddia ediyorum; 2024 seçiminde ilçe trafik sorununa somut ve gerçekçi çözüm önerileri sunup, göreve gelince uygulamaya geçecek kişi belediye başkanlığına talip olmalıdır. Yoksa şimdiki başkandan hiçbir farkı kalmaz. Alt yapıyı, asfaltlamayı, imar planlarını büyükşehir yapar,  30 kişinin seçtiği geçici başkanda ancak uçurtma şenliği, deve güreşi ya da rahvan at yarışı yapar. Yetmedi çaptan düşmüş tiyatrocuları bir araya toplayıp festival yapmaya çalışırlar. Bence 2024’te maskeli balo yapmalısınız. Hatta mart ayının son pazar akşamına denk getirirseniz camdan sarayın ışıklarını söndürüp kimseye tanınmadan arka bahçeden sıvışırsınız. Bir İsmail Uygur daha gelmeyeceği için takriben 2072’ye kadar belediye yüzü göremezsiniz. İlçe yönetimi ve belediye olarak bu kadar yanlışı senkronize şekilde bir arada yapmanın da bir mükafatı olmalı değil mi?

Toparlayacak olursak; illaki ilçede bir Kent Konseyi kurmak istiyorsanız bu konseye siyasileri karıştırmayın diyeceğim ama komik olacak. Herkes adaylarını belirledi, ellerinde listeler çalışmalar başladı bile. Adaylar ayna karşısında konuşma metinleri üzerinde son rötuşları yapıyor.

Bu seçime illaki karışmaya meraklı siyasilere son sözüm şudur; siz temsil ettiğiniz partilerde seçmen ya da delege tarafından size takdir edilen görevlerinizi – belediye başkanlığı, meclis üyeliği, ilçe başkanlığı, ilçe yöneticiliği, vesaire…-  hakkıyla yapabilseydiniz inanın bu Kent Konseyi seçimi bu kadar gündeme oturmazdı. Hatta gerek bile kalmazdı.  Sivil toplum örgütleri ile koordineli çalışacak, sosyal ve kültürel algıları yüksek, gezmeyi keşfetmeyi seven, yaşadığı kente değer katacak aktiviteler üretecek, uzun lafın kısası Armağan Kars modelinde biri çıkar başkan olurdu. Kimsenin de gıkı çıkmazdı.

Dipnot : İlçe Kaymakamımıza arz ediyorum ; bilmem kaç no’lu dolmuşçular kooperatifinin dahi  bu seçimde oy hakkı varken, mimar-mühendis odalarının yok sayılmasının mantıklı bir izahı var mıdır ? Bu seçimdeki seçmen listesini belirlemedeki kriterler nelerdir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web